Záhada hlavolamu

Záhada hlavolamu https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248/zahada-hlavolamu-248.jpg 5 2795 275

Stínadelská trilogie série

Hlavní roli v knize hraje chlapecký klub Rychlé šípy, již dříve čtenářům známý z komiksů. Foglar v knize poprvé představuje záhadnou čtvrť Stínadla a organizaci Vontů, hlavolam zvaný „ježek v kleci“ a ztraceného vynálezce Jana Tleskače, motivy později využité v dalších knihách, které se následně staly téměř kultovní součástí české kultury. -- by Giro Osmé vydání. V roce 2005 dotisk.... celý text

roso.mak
30.05.2022 5 z 5

Vůbec netuším, po kolikáté to už čtu. Když mi bylo asi tak deset, byla jsem schopna knihu dočíst a hned začít číst znovu od začátku.

Výstava Město jako přízrak - pražské inspirace Jaroslava Foglara, na které jsme byli v Praze, ve mně vzbudila neodolatelnou chuť si jí zase přečíst. A připadá mi pořád naprosto dokonalá.

Mája777
18.04.2022 5 z 5

Vrátila jsem se do dětství. Tenkrát jsem četla s baterkou pod peřinou a strašně moc jsem příběhy Rychlých šípů prožívala. No a dnes. Už nečtu pod peřinou a potají, ale tyto knihy mají stále své kouzlo a pan Foglar dokázal, že se k nim stále vracíme a se zatajeným dechem čteme stále :).
(18. 4. 22 - 8 380 - 20)

Mistři
26.03.2022 5 z 5

.....prostě legenda...

ivoiro
14.03.2022 5 z 5

To byl nádherný návrat do mladosti.

Jerry H
15.02.2022 5 z 5

Ani nevím, co dodat. Příběh party kluků ze staré Prahy, kteří jsou na stopě něčemu v té době velkého. Mě hlavně zaujala ta čtivost, napínavost, lidskost a de facto i jednoduchost a stejně to má i po tolika letech náboj. Bez jediného sprostého slova, bez cizího slova, tak nějak v duchu česti, svornosti, bratrství a fair play. Takové to: přijít ze školy, udělat úkoly, hodit tašku do kouta a jít za dobrodrůžem. Krásná to doba :-)

OldaB
06.02.2022 5 z 5

Pořád skvělé. Četl jsem po hodně letech, takže jsem si děj hezky oživil. Ten příjemně ubíhá, postavy v podstatě ikonické. Foglar mistrně mixuje napětí, kamarádství, ale i humorné situace.

Ketrin.TR
01.02.2022 5 z 5

Tohle je prostě základ každé knihovny! Ač holka, tak příběhy Rychlých Šípů jsem doslova žrala a jako puberťačka jsem je četla pořád dokola. Tajemný příběh záhadného hlavolamu a jeho strůjce na vás dýchá krásnou, až děsivou, atmosférou a vy si přejete jediné; patřit do té party správných kluků, sedávat s nimi v klubovně, pobíhat po ztemnělých uličkách Stínadel a zažívat všechny ty útěky pryč od reality všedního dne.

Pytlík
22.01.2022 5 z 5

Nejlepší Foglarova kniha. Četl jsem ji poprvé v 11 letech, totálně mě to zasáhlo a taky asi pro další život dost ovlivnilo. Stínadla jsou zde ještě záhadná a nebezpečná, děj komplikovanější než v jiných foglarovkách, zároveň ale logický a uvěřitelný (samozřejmě až na to létající kolo).

sulovanela
13.01.2022 5 z 5

Fantastická kniha. Příběh jsem četla kdysi jako dítě a jsem ráda, že jsem se díky této výzvě ke knize znovu dostala. Je to tajemný příběh, který má spád a i teď jako dospělá jsem ho četla jedním dechem.

uzivatel9120
11.01.2022 5 z 5

Na Foglarovi jsem vyrostl, ale když jsem si teď přečetl pár jeho knih, tak jen Hlavolam a Rychlé šípy jsou čitelné - vše ostatní čpí patosem a opěvováním mladické krásy (ti zlí jsou většinou škaredí...)

icezero
09.01.2022 4 z 5

Co říct o knize, která je pro starší generaci naprostou klasikou literatury pro mládež? Příběh o přátelství skupiny mladých chlapců a jejich dobrodružství spojených s návštěvami sousední, ne úplně přístupné, městské čtvrti Stínadel, kde pátrají po tajemstvích spojených s jejich obyvateli Vonty, jejich uskupením, hlavolamem zvaným Ježek v kleci a jeho někdejším vlastníkem učněm Janem Tleskačem.
Knihu jsem četl kdysi dávno, teď jsem se k celé sérii v rámci výzvy vrátil. Foglarův jazyk se čte krásně, ale v dnešní době se spoustou jiných lákadel už příběh Rychlých šípů netáhne tak jako kdysi...

Charming
07.01.2022 5 z 5

Byl to krásný návrat do dětství. I po tolika letech byla kniha velmi napínavá a těšil jsem se na každou další stránku.

Dvounožec
01.01.2022 5 z 5

Neuvěřitelná klasika, přečteno teď ve 32 letech po takové době co jsem to četl naposled jako špunt a je to stejně napínavé a skvěle napsané jako tehdy.

Meda77
22.11.2021 4 z 5

Naprostá klasika, jak autor tak kniha. Starším vůbec není potřeba psát něco o obsahu, známe ji všichni. A mladším je to zbytečné, nikdy nemůžou pochopit atmosféru předrevolučních let a pocit číst takovou knihu v té době. Doporučuji. Nostalgie.

annes
19.11.2021 5 z 5

Vůbec nechápu proč jsem to nečetla dřív a přitom příběh i téma je mi víc než známo právě z mladých skautských let...asi bych to tak neocenila, ale ted je pro mě nemyslitelné si o téhle partě nepřečíst další knihy, případně i jiné tituly protože předpokládám že budu stejně nadšená.

Sumeček
16.10.2021

super knížka u nás se dědí po generacích moc rád jí poslouchám také přes mp3

LenkaMaresova
11.10.2021 5 z 5

Přísahám, že nikdy nezapomenu na leknutí, kdy RŠ hledali ve zvonici deník JT a nám doma praskla žárovka. Málem mě klepla pepka. Byla jsem tam totiž s nimi....Nejkrásnější knihy mého dětství.

1271
03.10.2021 5 z 5

Rychlé šípy byly hrdinové mého dětství. Společně s romány od Lanczové jsem ve škole pod lavicí louskala všechny Foglarovky, které mi přišly pod ruku. A přála jsem si, abych se mohla také prohánět po Stínadlech. Nádherná kniha, která rozhodně není jen pro děti a mládež. Má pořád co dát i dospělým.

tom2843
15.09.2021 5 z 5

Za komunistů byl Foglar zakázaný, proto jsem byl smutný, že si nikdy tuto knihu nepřečtu. Doma jsme měli Stínadla se bouří (druhý díl), ale jedničku jsem do revoluce neměl v ruce a jen jsem se domýšlel, co v ní asi je. Je to klasika a těžká nostalgie a zároveň místy až hororové - hlavně pro malé děti, ale o to radši to poslouchají. Teda aspoň ty moje děti :-)

Ellis03
17.08.2021 5 z 5

Moje srdeční záležitost. Jako děti jsme nesčetněkrát slyšeli audio nahrávku. Teď jsem se konečně i dopracovala k tomu si přečíst knihu. A moc se mi to líbilo. Bylo tam toho o mnoho víc a byl to zážitek.