Záhada hlavolamu

Záhada hlavolamu https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248/zahada-hlavolamu-248.jpg 5 2796 276

Stínadelská trilogie série

Hlavní roli v knize hraje chlapecký klub Rychlé šípy, již dříve čtenářům známý z komiksů. Foglar v knize poprvé představuje záhadnou čtvrť Stínadla a organizaci Vontů, hlavolam zvaný „ježek v kleci“ a ztraceného vynálezce Jana Tleskače, motivy později využité v dalších knihách, které se následně staly téměř kultovní součástí české kultury. -- by Giro Osmé vydání. V roce 2005 dotisk.... celý text

Seabeast
13.05.2020 5 z 5

Díky rodičům jsem byl v mládí odkojený na sešitové sérii z konce 60. let a na prvním stupni ZŠ, jako dárek k Vánocům, dostal souborné vydání všech komiksů v pevné vazbě. To samé filmové zpracování z roku 1993 bylo pro mě pěkným překvápkem od táty tenkrát na VHS. Nebudeme si nic nalhávat, Šípáci jsou kult a já mu v dětství také propadl. A mám ho rád dodnes. Jenže mezery je třeba vyplňovat, a tak jsem musel nedávno (pravda, poněkud delší doba od juniorských let) sáhnout po románové předloze Záhada hlavolamu. Zjistil jsem, že došlo na stejné pobláznění jako tenkrát a příběh vůbec neztrácí na své atraktivnosti a napínavosti i dnes. Vlastně i to klukovské dobrodružství v knize trochu závidím, protože v dnešní uspěchané době už zřejmě éru, kterou prožívali Rychlé šípy, naše mládež v době smartphonů už nezažije. O to krásnější bylo pro mě se díky knize do tohoto období ponořit (byť na papíře) a v představách znovu prožít. Momenty úžasu jsem měl takřka při čtení neustále a jako další mezeru hodlám vyplnit černobílým seriálem z roku 1969. Co mě na příběhu překvapilo byla atmosféra temných uliček ze Stínadel a jakási ponurost, která byla patrná na sto honů. No zkrátka kniha neztratila své kouzlo. Je to i také díky nádhernému novému vydání od Albatrosu (2019) a znamenitými barevnými ilustracemi od Jiřího Gruse. A jak to tak vypadá, ve vydávání dalších dílů ze Stínadelské trilogie a Foglarovy tvorby vůbec, hodlají pokračovat. Hned druhý díl "Stínadla se bouří" spatřil světlo světa teprve nedávno a je ve stejném duchu zpracování. Koneckonců, jsem neskutečně rád, že takové Dílo vůbec vzniklo, protože se dá číst neustále a doufám, že bude nadále oslovovat i další generace.

Jandýs
11.05.2020 5 z 5

Číst pana Foglara.. to je milá vzpomínka na dětské přátelství a zážitky. Musím podotknout, že filmové zpracování na mne působilo až strašidelně.

AnselmaAlois
11.05.2020 5 z 5

Jednoznačně moje nejoblíbenější kniha od Foglara. Přiznejte se - kdo nikdy neslyšel o partě Rychlých šípů?Pokud je ještě neznáte, o důvod víc si knížku přečíst, nezklame vás.

Sardinkabole
05.05.2020 5 z 5

Klasika, na kterou nedám dopustit.

bara0452
10.04.2020 5 z 5

Ke knize jsem se dostala jako většina z nás v dětství. Dnes se k ní ráda vrátím i v podobě audioknihy. Miluji tento příběh z tajemných zákoutí a autor skvěle zobrazil sílu přátelství a dětského dobrodružství.

kamila5406
07.04.2020 5 z 5

knížky mého dětsví

PanTydlitát
02.04.2020 5 z 5

Tak přesvědčivý autor.... Kolik chlapců i dívek si získal pouhými knihami - ale že ty knihy byly něco!!! Co byly - jsou a budou!!!!
Stínadla prostě neomrzí.
Někdy je mi až líto, že všechno je jen kniha....

Aleh
26.02.2020 4 z 5

Nedávno jsem sledovala nesčetněkrát opakované televizní zpracování této klasiky o pražské čtvrti Stínadla a nestárnoucím hlavolamu v podobě ježka v kleci. Kdo to (z mé generace) nečetl nebo alespoň neviděl v televizi, ten jako by nebyl. Na atraktivitě vyprávění přidává i pochmurná atmosféra doby, v níž Záhada hlavolamu vznikala, v televizi umocněná skvělým zpracováním, úspěšným provedením a nezapomenutelným obsazením všech rolí. Je to úžasná příležitost k návratu do doby našeho dětství.

Christien
09.02.2020 5 z 5

Knížka je prostě božská.❤️❤️❤️

MilanCFC
07.02.2020 5 z 5

Klasika všech klasik. Ba přímo fenomén mezi kluky. Foglarovi se až neuvěřitelným způsobem podařilo zachytit a dát na papír tajuplnou atmosféru kolem Stínadel, o kterých se snad nepřestane nikdy číst. A byl opravdový zážitek projít si v Praze jejich údajnou lokaci.

Halt468
05.02.2020 5 z 5

Krásná kniha doporučuji.

Sedma81
13.01.2020 5 z 5

Skvela klasika.

rodak
07.01.2020 5 z 5

Opět jsem podnikl výlet do dětských let.S nádherným již devátým vydáním této knihy.K těmto příběhům se občasně vracím a budu vracet.

PetrCepek
18.12.2019 5 z 5

Mám úplně první vydání. Nedám!

pavels36
07.12.2019 5 z 5

Prostě klasika české dobrodružné scény. I po 20 letech si rád přečtu knihy od pana Foglara. Škoda jen že dnešní čeští spisovatelé nejdou v podobném duchu a stopách

b2z
16.11.2019 5 z 5

Nepadá mne jediné … TO JE PROSTĚ NÁŘEZ !!! Pokud dříve vydané dílo pana Foglara někdo podrobuje drobnohledu a hledá chybičky, určitě si něco najde. Ale ZAHÁDA HLAVOLAMU je opravdu mistrovské dílo. Jako dítě jsem celou trilogii zhltal během několika dnů. Po 25 letech ve mne první příběh trilogie zanechává úplně stejné pocity. Na začátku devadesátých let jsem udělal docela dost velký průšvih a měl jsem od rodičů zakázané úplně všechno. V té době jsem šel s tátou v Praze po Václaváku a v jednom obchodním výkladu byly „čerstvé“ desky Záhady hlavolamu. I přes to, že na mne byl táta totálně naštvaný, mi ty desky koupil a já je následně dennodenně „sjížděl“. Melodie od Zdeňka Merty mne provází celý život. V roce 1988 celou knihu bezvadně namluvil Jaromír Meduna. Díky, pane Foglar !!!

WifiCat
02.10.2019 5 z 5

Skvělé!!! Mám doma ještě to starší vydání, kdy na vás dýchne doba Stínadel jen při otevření knihy..Pan Foglar je jeden z nejlepších spisovatelů pro děti. Ovšem nejsem si jistá, pro jak malé děti. Některé pasáže v jeho knihách nejsem schopna číst pomalu ani v dospělosti. Záhadu hlavolamu jsem četla prvně asi v osmi letech a čtu jí pravidelně i v dospělosti. Jako malá jsem z toho pomalu nemohla spát, jak to bylo napínavé a na dobu kdy to psal nadčasové. Je krásné, jak opěvuje přátelství a čest. Jen se bojím, jestli dnešní děti, pokud nejsou členy skautského oddílu, to budou chtít číst.

Mooneylan
26.08.2019 5 z 5

Nikdy jsem se nedostala k tomu, abych si přečetla příběhy o Rychlých šípech. Nechtěla jsem skládat dohromady komiksy, které vyšly. Nechtěla jsem se tím příběhem zabývat, vždyť jsem o něm slyšela už tolikrát! Vždyť tam nebude nic nového...
Omyl! I když jde o chlapecké dobrodružství, a komiksy jsem stále nepřečetla, tak příběh Rychlých šípů mě chytnul a nepustil! Možná je to tím, že mám teď dospělejší odstup a vidím, co všechno se skrývá ve Stínadlech. Tak propracovaná kultura chlapeckých skupin a jednotlivých čtvrtí! Jakoby se někde udála odchylka v čase a prostoru a společnost se smrskla jen na tyto party a jejich zvyky a tradice. Tajemstvím protkaná Stínadla jsou nebezpečnější a mnohem temnější, než by si kdo byl schopen připustit. A všudypřítomná honba za ctí, tajemstvím ježka v kleci i vyřešením záhady by se dala krájet, jak moc je hustá a skoro nedýchatelná.
Nechápu, že jsem s tímto dobrodružstvím tak otálela.. A přece, nejraději bych si vetkla do kabátu žlutý špendlík a poslechla si vontskou bojovou píseň, odněkud z bezpečí opuštěného kostela a jeho chodeb..

lumpíkcz
04.08.2019 5 z 5

Klasika neni co dodat :-)

jprst
24.07.2019 5 z 5

Jedna z knížek, které se v naší rodině předávaly z generace na generaci. Není jich moc, ale "foglarovky" mezi ně patří. Jen trochu pozor na věk jejich čtenářů, v dětství a pubertě spíše nadšení, pak více či méně jiné zájmy a hodnoty, a pak přijde období nostalgie a vzpomínek. A v této fázi jsem se mrkl na Foglara znovu a výsledek? Opět za pět*.