Záhada hlavolamu

Záhada hlavolamu https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248/zahada-hlavolamu-248.jpg 5 2787 273

Stínadelská trilogie série

Hlavní roli v knize hraje chlapecký klub Rychlé šípy, již dříve čtenářům známý z komiksů. Foglar v knize poprvé představuje záhadnou čtvrť Stínadla a organizaci Vontů, hlavolam zvaný „ježek v kleci“ a ztraceného vynálezce Jana Tleskače, motivy později využité v dalších knihách, které se následně staly téměř kultovní součástí české kultury. -- by Giro Osmé vydání. V roce 2005 dotisk.... celý text

ninano
ninano
27.06.2021 5 z 5

Vzpomínka na dětská léta. Super!

Hani77
Hani77
08.06.2021 5 z 5

Krásná vzpomínka na mládí. Příběh znám nazpaměť, ale spíše díky televizním zpracováním. Knihu jsem až doteď nikdy nečetla. Ale potřebovala jsem knihu s ilustracemi do výzvy. Je to takové příjemné oddychové čtení.

Zruza
Zruza
14.05.2021 3 z 5

Kniha je nenáročná, pro mladší čtenáře. Mě osobně nějak extra nebavila. Byla zajímavá, ale styl psaní mě nudilo.

raccoon81
raccoon81
10.05.2021 5 z 5

Tuhle knihu jsem poprvé četl někdy před 25-30 lety a shodou okolností se mi teď dostala znovu do ruky, a to ve věku, kdy už dávno nejsem cílovou skupinou. Optika, kterou se na tenhle příběh nyní dívám, je samozřejmě úplně jiná, v něčem na mě působí Záhada hlavolamu po těch letech trochu naivně, ale na druhou stranu mi přijde, že jsou v ní nadhozena i témata, která naší společností stále rezonují, jakkoli se doba technologicky i jinak změnila. Nebudu tady rozebírat, jaké mediálně známé jedince naší doby mi připomínají Em nebo Mažňák, protože si je jistě dokáže každý představit sám. Chtěl bych ale s odstupem mnoha let potěšeně konstatovat, že přestože je kniha především klasickým příběhem pro mládež, i dospělí si v ní mohou najít něco navíc, takříkajíc ze svého světa.

Domca_books
Domca_books
30.04.2021 5 z 5

Úžasná, napínavá kniha :)

A.books
A.books
21.04.2021 5 z 5

Napínavá knížka od které se neodtrhnete

ArwenEvenstar
ArwenEvenstar
01.04.2021 5 z 5

Kdysi jsme v šesté třídě dostali jako povinnou četbu Boj o první místo. Tenkrát mě četba Foglara vůbec nenadchla a řekla jsem si, že nic dalšího od něj číst nebudu. Po patnácti letech se mi do rukou dostala Záhada hlavolamu a já se rozhodla zjistit, proč je tato kniha tak oblíbená. Příběh mě pohltil hned po přečtení prvních stránek. I když jsem tušila, kdo tajemný Em je, nemohla jsem knihu odložit, dokud jsem nedočetla poslední řádku o tajemném hlavolamu Jana Tleskače.

vercas945
vercas945
30.03.2021 5 z 5

Knihu jsem si kdysi na základce půjčila od sestřenice a bratrance, když jsem ji chtěla vrátit a přitom jsem ji vychválila, řekli, ať si ji klidně nechám, což jsem nechápala. Já bych tuhle báječnou knížku tenkrát jen tak nikomu rozhodně nevěnovala! Tolik napětí, záhadná Stínadla.. Rychlé šípy jsou moje srdcovka, ale je pravda, že většina dalších knih od Foglara už mě tolik nezaujala.

BooksLoverAnn8
BooksLoverAnn8
28.03.2021 5 z 5

Po shlédnutí seriálu Záhada hlavolamu z roku 1969, který se mi opravdu líbil, jsem věděla, že si budu chtít přečíst i knihy téhož příběhu.
Kniha mě opravdu nadchla a její čtení jsem si velmi užila!
Už od začátku děje si čtenář připadá jakoby byl součástí Rychlých šípů a všechna ta dobrodružství zažíval s nimi.
Od knihy je skoro nemožné se odtrhnout, jak se do toho člověk velmi snadno začte.
Knihy jsem si zamilovala a patří vůbec mezi moje nejoblíbenější.
Autor dokázal velmi tajuplně a tajemně popisovat vše, co se v příběhu odehrává.
Velmi knihy doporučuji všem, kteří mají rádi dobrodružství a chtějí je zažít i s postavami v příběhu.

Amneris
Amneris
23.03.2021 5 z 5

Četla jsem jako komiks, příběhy party Rychlých šípů mám moc ráda. Jako dítě jsem dokonce dostala dřevěného ježka v kleci :-) Těším se, až si knihu přečtu se svým synem ;-)

Nora759
Nora759
15.03.2021 5 z 5

Nejradši mám Červenáčka:-)

Arminus
Arminus
01.03.2021 5 z 5

Nakladatelství Albatros vydalo, v rámci nového vydávání knih Jaroslava Foglara, i klasický román o Rychlých šípech, Vontech a záhadě hlavolamu, tentokrát jako sběratelské vydání s původními ilustracemi Dr. Jana Fischera a s dobrým doslovem, shrnujícím foglarovky stínadelské serie a historii jejich vydávání během všelijakých časů 2.poloviny XX.století (vydá samo o sobě za román).
Musel jsem si ovšem koupit a také jsem si zopakoval četbu. I po létech – prostě Foglar, nemá na tomto poli chlapecké (dnes snad i dívčí) literatury konkurenci, snad jen napodobovatele či v lepším případě pokračovatele. Nevím samozřejmě, jak na knihu reagují (a nakolik ji čtou) dnešní 9 až 15 letí (ti, kteří si uchovali chlapecká léta bez ohledu na věk jako „Jestřáb“ to ovšem stále asi čtou s chutí) a nakolik si berou k srdci a jako vzor vlastnosti ideálních chlapců z klubu Rychlých šípů.
Mne při poslední četbě ovšem velice zaujalo, jak je kniha dnes aktuální – z hlediska současné politické situace! Kromě řešení problému „záhady hlavolamu“ je totiž druhou dějovou linkou boj o funkci Velkého Vonta, jeho volba (a následky této volby). A zde čtěte citát (str.181):
„Nevím dobře, co na tom Mažňákovi vidí, co od něho očekávají“, divil se (jeden z Vontů, moje pozn.). „Já sám bych k němu nikdy nemohl mít důvěru.“ Ale Velký Vont znovu promluvil: „Nediv se, jsou zlákáni tím, co dělá, a myslí si, že to tak bude napořád! Několika ulicím u Rybího trhu a na poříčních pláccích koupil docela nové kopací míče. Za Úzkou uličku zaplatil nějaká rozbitá okna. Je záhadné, kde na to bere, ale rozdává plnýma rukama. A tím si některé bláhovce kupuje. Jsou toho domnění, že to tak vydrží pořád. …….“ (konec citátu).
Nejsou to slova navýsost aktuální v ČR roku 2021 (a už pár let předtím)? Nejde ovšem zde o 12 až 15leté chlapce ve čtvrti Stínadla, jde o občany (část občanů) této republiky, dospělé lidi s volebním právem. Rozdíl tu je: zatímco nečestný Mažňák ve Stínadlech (jak se ukáže) kupuje hlasy pro volby za peníze svého otce (i to samozřejmě nemá sympatie pana Foglara), tedy za opravdu své peníze, dnešní Mažňák si kupuje hlasy rovnou za peníze těch „obdarovávaných“. A ti, ačkoliv jim dávno není 12 let, to nechápou, nebo je jim to fuk……. Ano, i dnes je dobré číst Foglara – ale nejen číst, i u toho myslet. Vřele doporučuji přečíst i dospělým alespoň do podzimu roku 2021.

Witchann
Witchann
18.02.2021 4 z 5

Když mi moje máma kdysi vyprávěla, jak si s ostatníma děckama mezi sebou půjčovali minimalistický časopis Ohníček, jen aby si mohli všichni přečíst další střípek z příběhů správňáckého klubu, nenapadlo by mě, jakou srdcovkou pro mne "Rychlošípáci" a jejich psík budou i po dlouhých letech. A už vůbec ne, že mě dokonce přimějí vytáhnout na pult knihkupectví slušný počet cenných papírků za tu parádní bichli, o které si moje máma tehdy mohla nechat jen zdát...
Jakkoliv neuvěřitelně (vzhledem k dnešním poměrům, kterým vládnou samí nezdární plantážníci) mohou působit charaktery Mirka Dušína a jeho nejlepších kamarádů, jakmile vás jejich napínavá dobrodružství a potyčky s Vonty v potemnělých Stínadlech jednou popadnou za pačesy, už nikdy nepustí. To vám klidně odpřisáhnu na Vontskou kroniku.
A to si pište, že mám ježka v kleci doma taky!

Rave
Rave
20.01.2021 5 z 5

Knížku jsem koupila desetiletému synovi k Vánocům, protože jsem ji sama, jako dítě, milovala. Četli jsme ji spolu, nastřídačku, zachumlaní pod deku a musím říct, že jsme ani jeden nechtěli jít spát. Příběh je geniální a sloh mistrovský. Místy mě až mrazilo a syn měl při čtení oči široce otevřené. Sehnala jsem verzi knížky i s ilustracemi a musím dodat, že jsou mimořádně povedené. Pod stromečkem našel syn i hlavolam a moment, kdy díky příběhu zjistil, jak ježka z klece vyndat, byl pro mě, mimo čtení, silným zážitkem. Foglar je pro mě tímto nesmrtelný!

Bethanee
Bethanee
05.01.2021 5 z 5

Dobrodružná klasika mého dětství, dokonce doma jednoho ježka v kleci mám.

Lilithen
Lilithen
30.12.2020 5 z 5

Tuto knihu jsem v dětství četla několikrát - společně s knihami od Štorcha patřila k mým nejoblíbenějším. Letos jsem ji na Vánoce pořídila synovi, tak doufám, že předám nadšení z kvalitního příběhu další generaci. Jakkoli jsou v současné době vycházející knihy pro mládež vtipné a čtivé, nepřijde mi, že by měly tak propracovaný děj a rozvinutou slovní zásobu, jako knihy, které jsem četla někdy v devadesátkách.

trudoš
trudoš
22.12.2020 5 z 5

Trvalo mi mnoho let, než jsem se k Rychlým šípům odhodlal. Jako spousta jiných jsem i já vyrůstal spíš na Foglarových komiksech než knihách, do kterých se mi pro všechno to idealistické kamarádství nikdy moc nechtělo. A ono ejhle, je mi devětatřicet a já zcela propadám kouzlu tajemných Stínadel a záhadě Ježka v kleci. Takže buď senilním, nebo je ta knížka vážně tak dobrá, jak o ní všichni vždycky říkali.
Ne vážně, tohle zkrátka nemá na trhu srovnání a obávám se, že na většinu současných čtenářů budou Rychlé šípy působit jako fantasmagorie, protože jsou jistou měrou svázány s dobou, v níž vznikaly. Ne pro ideologii, ale pro poměry v jakých mládežníci tehdy vyrůstali. Mít vlastní klubovnu, tvořit časopis, chodit na noční výpravy do sousedních ulic, uzavírat nesmrtelná přátelství…, na tohle dneska narazíte už jen stěží. Ale jak uhrančivé kouzlo to má! V tomhle ohledu Jaroslav Foglar naprosto předčil moje očekávání. Takhle strhující a přitom uvěřitelné dobrodružství jsem jednoduše nečekal.

TobiasHajek007
TobiasHajek007
20.12.2020 5 z 5

Knihu jsem dostal jako dárek, nejprve mě moc nezaujala, ale když jsem si ji otevřel a přečetl, změnil jsem názor. Má zajímavý, napínavý a tajemný děj, zkrátka takový, jaký byste od dobrodružné knihy očekávali, avšak z pohledu dnešní doby působí hlavní hrdinové jako z jiného světa. V této době jsou všichni ostatní schovaní doma a leží u počítačů nebo telefonů a ven chodí jen občas. Dnes se i kamarádi nesetkávají osobně tak často, a nemají spolu taková dobrodružství, takže by to v našich očích bylo trochu zvláštní. Také to praní se, vloupávání a chození na soukromé pozemky by dnes řešila sociálka a byly by problémy. Jestli ale moderní čtenáři chtějí vidět, jak to u nás vypadalo za starých časů, tak jim tuto knihu doporučuji.

rumund
rumund
13.11.2020 5 z 5

Každý správný kluk by si ji měl přečíst.

papirovydracik
papirovydracik
09.11.2020 5 z 5

I po letech uzasna knizka, ktera me vratila do detstvi.