Tajemství Velkého Vonta

Tajemství Velkého Vonta https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/246156/bmid_tajemstvi-velkeho-vonta-246156.jpg 5 1220 78

Stínadelská trilogie série

< 3. díl

Třetí díl volné trilogie (1. Záhada hlavolamu, 2. Stínadla se bouří) dobrodružných příběhů chlapců z party Rychlé šípy. Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka se tentokrát vydávají do starých temných uliček Stínadel, aby pomohli Velkému Vontovi Vláďovi Dratušovi, o němž se šíří zvěsti , že za záhadných okolností přišel o ježka v kleci, nejcennější symbol Vontů. Odhalí přitom další podrobnosti z dávné vontské historie. Ilustroval Jan Fischer.... celý text

Chesterton
03.03.2018 5 z 5

Poslouchala jsem audio a celkem si užila temnou atmosféru :) Bohužel nikoli v dětském věku :)

jarin58
24.02.2018 5 z 5

I z pohledu hódně dávno dospělého čtenáře paráda.

Ivo1973
14.01.2018 5 z 5

Jako kluk jsem tuto knihu četl několikrát. Vynikající příběh, který dokáže vtáhnout do děje.

JAnD
26.11.2017 5 z 5

Tenhle díl se mi líbil z celé trilogie asi nejvíc. Je možné, že to bylo ovlivněno tím, že kniha poprvé vyšla když mi bylo 11 a přečetl jsem ji celou za večer a část noci.

Petroff
30.08.2017 4 z 5

Drsný a dost ponurý.

85098211
24.08.2017 5 z 5

Pro mne definitivně nejlepší Foglarova kniha (mám na mysli celou Stínadelskou trilogii) - četla jsem ji jako první od tohoto autora na počátku 90. let a okamžitě mě pohltila. I černobílým televizním seriálem s Janem Třískou jsem byla fascinovaná. Prostě nádhera!

Šalvěj
07.08.2017 4 z 5

Předchozí 2 knihy jsou možná povedenější, ale tuhle jsem přečetla jedním dechem, doslova.

hanak_v_exilu
15.01.2017 5 z 5

Tenhle díl jsem paradoxně četl jako druhý v pořadí, proto jsem některé nuance nechápal. Vadilo mi, že Stínadla ztrácí část svého kouzla, a stává se z nich tuctová městská čtvrť. Postupem se naštěstí události zamotaly a atmosféra znovu potemněla. Některé pasáže knihy jsou opravdu tísnivé. Asi nebudu sám, kdo se po přečtení sugestivního lístku z proutěného koše budil z nočních můr.

Madlenka_Knihy
17.11.2016 4 z 5

Tato kniha mne vůbec nezklamala, ale více mne zaujaly předešlé díly.

spackova.p
15.09.2016 5 z 5

Znovu úžasný příběh.

any333
04.09.2016 5 z 5

Opět se tady setkáváme se spoustou zvratů, něčekaných překvapení (hlavně ukrývajících se v koši) a jednotlivé indicie do sebe zapadají kousek po kousku. Je tu jistá spojitost s předchozím dílem, ten nalezený papír se ukázal důležitým.
Nejvíce mě dostalo, když došel okousaný papír ze Stínadel a Rychlonožka se pokoušel k jeho poškození použít jejich psa Kuliferdu.

Zahonek
22.07.2016 5 z 5

Tajemství Velkého Vonta je posledním dílem z, dalo by se říci, trilogie o Stínadlech. První díl je sice lepší, takový kultovní, ale Tajemství podle mě zase převyšuje díl o bouření ve Stínadlech. Nechybí tu napětí ani tajemno, které se nás chytne hned od prvních stran a nepustí nás až do samého konce. Rozluštění tajemství Velkého Vonta je tak velkým lákadlem, že nás nutí číst pořád dál a dál, až do temného rozluštění, ze kterého by musel mladým klukům hodně běhat mráz po zádech. A jen to dokresluje a podtrhuje ponurou atmosféru téhle staré, tajemné čtvrti, do které nám úžasná fantazie Jaroslava Foglara dovolila nahlédnout a nastartovala dětskou touhu někdy něco podobného zažít..

Scathia
08.06.2016 4 z 5

Napínavě psané, opět perfektní dílko! Myslím, že kvalitou nijak nezaostává za předchozíma dvěma díly, naopak mi přijde takové "dospělejší", záhadnější... :-)

Rup
01.04.2016 3 z 5

Bohužel, nemohu sdílet zdejší nadšení. Řekl bych, že je to vůbec nejhorší foglarovka (psal to vůbec Foglar?). Řešení zápletky zcela postrádá onu čistou zásadu „vyššího principu mravního“, tak patrnou v ostatních autorových dílech. Navíc, jestliže první dva díly jsou psané rukou spisovatele, novináře, pak tento díl jako by napsal školák. Se zavřenýma očima za tři.

Luccy78
27.02.2016 5 z 5

Třetí pokračování ze Stínadel a ano, opět i tato kniha patří mezi mé TOPky. Dobrodružství Rychlých šípů jsem si oblíbila už jako malá holka, když jsem si půjčovala na prázdninách u dědy jeho svázané ročníky časopisu Hlasatel a já je úplně hltala a těšila se na každý nový komiksový příběh Rychlých šípů. Ani po letech toto nadšení nevyprchalo, jen jsem si i toto dobrodružství pořídila v knižní podobě.

ajsigirl
27.10.2015 5 z 5

Krásná knížka! Po přečtení prvního a druhého dílu, jsem se bála (ze zkušenosti od jiných autorů), že navazující třetí díl bude jen slabým odvarem. Opak byl pravdou! Rychlost a zajímavost příběhu se začne odehrávat již od první stránky a nabere rychlost snad ještě větší než díly předtím. Hned v úvodu dočítáme, že Stínadla, ve kterých za pomocí Rychlých Šípů došlo ke smíru a klidu se znovu ozývají. Velký Vont Drahoš, jež byl zvolen nezvládá funkci a je zastrašován tajemným dopisem. Jaký dopis a proč je tak důležitý a skličující rychlé šípy zjišťují, i když právě velký Vont jejich pomoc rázně odmítá. Sběrač dostává a vyvolává informace, že ježek v kleci je opět ztracen snad i vinou Velkého Vonta, a právě kvůli tomu, se od něj jeho přívrženci vzdalují. Naprosto zbědovaný, vyděšený Vont má opravdu tajemství... Dokážou rychlé šípy přijít co bylo v záhadném dopise a kde ježek v kleci je? Nastolí znovu pořádek ve Stínadlech, nebo jej bude vést nový Vont z nově vytvořené skupiny (Uctívači gigna nebo snad Dabinelovci?) To si určitě přečtěte a doporučuji stejně jako díly před tím!!! Perfektní četba!

Thebookman
29.06.2015 5 z 5

Třetí díl známé české klasiky. Prostě super čtení. Nic, co bych této knize vytkl. Velice čtivé, stránky utíkaly jedna za druhou. Pěkné kresby známých hrdinů i padouchů. Příjemné tajemno, napětí a dobrodružství. :-)

choze
23.06.2015 5 z 5

Nepřirozená budovatelská idyla, která ve Stínadlech zavládla na konci druhého dílu samozřejmě dlouho nevydržela a RŠ čeká jejich třetí a nejtemnější stínadelská mise, v níž opět figuruje tajemství zbavený ježek v kleci, už třetí volby Velkého vonta a především další stará tragédie vyhrabaná z prachu ponurých stínadelských barabizen. Třetí, nejdelší díl vznikl s odstupem několika desítek let (dopsán 1977, vydán 1990) po díle druhém, což se projevuje několikerým způsobem. Jestliže první dva díly působí jako organický celek rozseknutý na dvě části, jejichž události čtenáři splývají, třetí díl není dramatickým vyvrcholením a uzavřením celé trilogie. Vše podstatné bylo totiž uzavřeno už minule, a tak je pouze volným pokračováním, jakýmsi bonusovým příběhem. Pokračováním, pro které jsem měl vždycky zvláštní slabost, protože je nejhororovější (také se odehrává v “nejstarší a nejzanedbanější části Stínadel”), což je podpořeno i zcivilněním příběhu - ježek v kleci je v něm pouhou hračkou, létající kolo je zapomenuto, nikde žádný teatrální Široko. V popředí stojí strachem paralyzovaný Velký vont se svým děsivým kostlivcem ve skříni a znovu se ukazuje, že Velké vontství je spíše prokletí, které po Losnovi nepřineslo štěstí ani jeho nástupci Dratušovi. Končí se opět velmi optimisticky, ale... jak dlouho může klid ve Stínadlech vydržet?

jaja1989
17.04.2015 5 z 5

Záhadě hlavolamu se to nevyrovná.

Lodja
19.10.2014 5 z 5

"Buďme svorni."
"Žlutá je barva naše."
"Nevyzraďme nic, co víme."
"Mlčenlivost chrání nás!"

Tady bych dala pět hvězdiček jenom za systém Vontů. Paráda!