Stín se šíří 3

Stín se šíří 3 https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30256/kolo-casu-stin-se-siri-30256.jpg 4 38 2

Kolo času série

Tearský Kámen, pevnost z pověstí, byla dobyta a Callandor, Meč, jenž není mečem, byl získán. Ale pro Randa al'Thora, jenž se stal Drakem Znovuzrozeným, je to teprve začátek. Jeho přátelé i nepřátelé kují pikle a vznešený Drak studuje zapsaná proroctví a snaží se ovládnout jedinou sílu, která mu patří. Dozví se však jen to, že musí dojít k válce – válce proti Zaprodancům a všem, kteří stojí proti Draku Znovuzrozenému. A zdi věznice, v níž je držen Temný, pomalu povolují. Rand al'Thor ví, komu se musí v konečné bitvě postavit…... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Návrat

The Shadow Rising , 1992

Taťka Hraboš
08.10.2022 5 z 5

Už nepíšu komentář ke každé části příslušného dílu, nemyslím, že by to mělo smysl. Takže až tady konstatuji, že to bylo opět čiré potěšení z výborného fantasy příběhu. Původně jsem dodržoval pravidlo, že mezi každým dílem si přečtu něco jiného, ať se Kolem času nepřesytím, ale tentokrát jsem to nedal, musel jsem hned navázat, abych věděl, jak se budou osudy všech hlavních protagonistů (a z mého pohledu ani jedna větev nemá výraznější slabiny) vyvíjet dál. A nijak zvlášť mi nevadí ani ty některými vytýkané chyby - autorova záliba v popisech, častá opakování některých oblíbených frází nebo třeba (a to je můj osobní postřeh), že si trochu jakoby vyřizuje účty se ženami - i hlavní postavy nechává občas jednat nelogicky a hloupě, až na výjimky s trvalými ambicemi muže kolem sebe nutit tančit podle jejich not. No, možná vychází ze svých osobních životních zkušeností ;-) .

Gordonlord
04.11.2020 2 z 5

Robert Jordan je neuvěřitelně pilná žena, protože ta kvanta textu, která jsem od něj v rámci téhle série už přečetl, dalece předčí i tu nejdelší sérii, jakou jsem zatím přelouskal, a to ještě pořád nejsem ani v polovině Kola Času.

Příběh je stále klišovitý, postavy docela hloupoučké, ale často sympatické, jen jich přibývá geometrickou řadou a jejich důležitost pro vcelku jednoduchý a nekomplikovaný příběh je dost mizivá. Přispívá pouze ke ztrátě orientace v kanonádě jmen a ději celkově.

Tahle kniha je určitě lepší, než naprosto zbytečný druhý díl knihy "Stín se šíří", protože se zde tentokrát i něco děje. Na pováženou ovšem ještě pořád je, že popis krajky na sukni vedlejší postavy zabírá asi desetkrát tolik, co popis závěrečné bitvy. To je vážně až směšný.

A k těm závěrečným bitvám, které tu máme snad i dvě (jak se to vezme) ...hlavní postavy si se vším vždy poradí jednoduše, bez komplikací a přesně tak, jak si to naplánovaly. Padouši díky tomu vypadají jako neschopné dětské figurky a já i přes obří rozlohu a ambice téhle série začínám mít dojem, že vlastně vůbec o nic nejde. Strach o hlavní hrdiny vůbec nepřipadá v úvahu.

Aby to nevypadalo jako brutální kritika - celkově je vidět, že kdyby nebylo téhle dětské naivity, plochosti a zabijácky grafomanské vaty, tak v podstatě se tady líně převaluje zajímavý klišovitý příběh, plný poutavých linek a někdy i ikonických nápadů. Jen ta vata.... díky ní není možné udržet pozornost u děje.

Robert Jordan (p)
americká, 1948 - 2007
2012  79%Oko světa
1998  75%Oko světa 1
2019  85%Kolo času 0–14 (komplet)
2016  93%Bouře přichází
2017  94%Vzpomínka na světlo