Stín modrého býka

Stín modrého býka https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17761/bmid_stin-modreho-byka-j0e-17761.jpg 4 151 48

Historický román s fantastickými prvky nás zavádí do české kotliny čtvrtého století, kde dochází ke konfliktu mezi zájmy tamních knížat, vzdálené římské říše a vymírajícího národa keltů. Františka Vrbenská a Leonard Medek zpracovali text zkušeně a s přehledem, až je těžké odhadnout, co je jen fikce a co se mohlo doopravdy stát…... celý text

FlLys
04.04.2021 5 z 5

Úžasné. Pohlcující. Kdybych měla psát co se mi líbilo, tak se to sem ani nevejde. Tak napíšu jen chyby. Ty jsou jen dvě a maličké. Jednak umístění mapy v knize. Koukla jsem jestli není vzadu, i pár stránek před ale takhle to bylo moc stránek a já ji našla až po přečtení příběhu (no nejspíš moje chyba). Druhá je popis úzkých topolů. Na našem území se vyskytují jen 3 původní druhy topolů, ale úzká varieta italica se tady opravdu v tak rané historii nevyskytovala. Ale to je jen detail. Jinak je kniha skvěle propracovaná do podrobností.

Anatom
20.01.2021 3 z 5

Moc pěkná knížka s keltskou tamatikou, i když nějaké mouchy to mělo.

coquus
28.10.2020 5 z 5

Jedná se skoro o historický román a nebýt těch několika málo prvků fantasy bych si uměl představit, že se mohlo něco podobného skutečně odehrát. Zpočátku se děj rozvíjí po liniích několika postav, jejichž cesty se dříve nebo později protnou. Zaujalo mě, že dějová linka každé důležité postavy obsahuje spoustu malých, vysvětlujících a pro celý děj vlastně nepodstatných odboček, které ale postupně vytvářejí nejen uvěřitelný obraz dané osoby, ale i doby, v níž se celý příběh odehrává. Rovněž popis nejrůznějších magických rituálů či důležitost věštby pro tehdejší lidi přidává celé knize na zajímavosti. To vše je vyprávěno čtivým jazykem, což celý příběh jen podtrhuje. Doporučil bych nejen těm, kdož mají rádi fantasy, ale i historickou četbu.

Sandalkar
01.09.2020 4 z 5

Vyborne zpracovany pribeh oscilujici mezi historickym romanem a fantasy. Jen tech "devet zivotu" nekterych postav mi dost lezlo krkem. Obdivuji pripravu autoru na knihu (kupa zdroju).

OlafSveinsson
14.02.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších historických fantasy, co jsem kdy četl. Navíc zasazená do toho divokého období končícího starověku, kdy se pomalu dávaly do pohybu síly, které měly nadobro překopat mapu Evropy. Tehdejší Čechy byly pro antické zeměpisce a historiky příliš vzdálené, proto o nich v jejich dílech není mnoho hodnověrných zpráv, ale to, co už napsali si autoři nastudovali a tak je vše velmi živé a uvěřitelné. I s magií se většinou drží velmi při zemi a kdyby se tam těch pár nadpřirozených jevů neobjevilo, ničemu by to ve finále nevadilo. Putování po Boioheimu hrdinů i padouchů navíc můžeme sledovat po krásné mapě s historickými jmény, takže tomu nechybí vlastně vůbec nic.

LadinSt
30.05.2019 4 z 5

Už je to drahně let, co jsem to četl a pamatuju si to spíš matně...ale vím, že mě zaujalo prostředí a námět a bylo to pěkně napsané. Na druhou stranu to na můj vkus bylo trochu dlouhé (zdlouhavé).

pupopony
30.04.2019 2 z 5

Bohužel za mě ne. Příliš naivní, připadalo mi, že čtu knihu pro mládež.

Jenette
08.02.2019 5 z 5

Za mě asi nejlepší česká fantasy. Žádné velké mávání mečem, žádné čárymáryfuk, žádné kouzelné artefakty, jen každodenní "domácí" magie tak, jak ji mohli vnímat naši předkové. Vše je ohraničené velmi uvěřitelnou historickou etapou, kterou mají autoři opravdu bravurně nastudovanou. Téměř se dá říct, že je to historický román s prvky fantasy :)
Vše napsané oku lahodícím lyrickým slohem. Kniha nikam nespěchá, věnuje prostor detailům, ale nechybí ani akční prvky. Zasazení do přesných míst české kotliny jen potěší.

Dave_Jame
03.07.2018 5 z 5

Stín modrého býka byl pro mě jedním z nejpříjemnějších překvapení tohoto roku. Jeho zasazení v před-slovanských Čechách, dobarvené střípky keltské a germánské mytologie, zapůsobil jako svěží vítr v mé mysli, a vyzdvihl knihu nad záplavu konvenčnějších populárních fantasy.
Samotný příběh plný pomsty, sebeobětování a bolesti je psán překrásným jazykem, a jen prohlubuje pozitivní dojem z knihy, a to i přes jeho poněkud obyčejnou strukturu.
Jestli je jedna věc, kterou bych knize dokázal vytknout, je to její neochota nechat některé postavy odejít z děje. Myslím si, že by se závěrečná část dala napsat i bez návratu postav, které se již dříve dočkaly smysluplného konce.
Přesto hodlám knihu bez váhání doporučit každému, kdo o ni projeví zájem.

špulo
19.05.2018 5 z 5

Pre mňa najlepšia fantasy v rámci CZ/SK. V rámci svetovej produkcie - top ten...

RyonMathrin
28.03.2018 5 z 5

Dnes jsem doposlouchal audioknihu... úžasná záležitost. Mistři české fantastiky Vrbenská a Medek stvořili úžasný fiktivní příběh z rané historie české země.
Líbil se mi poněkud nestranný popis postav , který přímo neurčoval, kdo je hrdina a kdo vedlejší figurka, kdo je záporák a kdo kladný hrdina. Všechno tak postupně vyplyne... těch několik různých keltských kmenů, popisovaných téměř až do konce knihy, mělo každý své pohnutky, a svým způsobem se mi líbily téměř všechny. Postava Kraka, který se kvůli pomstě stal vyděděncem, má charakter hlavního hrdiny, ale provede takové skutky, že jsem jej chvílemi nenáviděl. Přesto jsem mu až do konce držel palce, protože je prostě úžasně napsaný.
Popisy jsou detailní, dlouhé a psané bohatou, květnatou češtinou. Akční scény vás strhnou a nebudou chtít pustit, a až dojde k zase dalšímu nečekanému dějovému zvratu, přiková vás to ke stránkám jako daksanemetský mistr kovář.
Mytologie se zde tolik přirozeně mísí s fantazií a kouzly, tak, jak to možná kdysi v neprostupných hvozdech bylo, nebo jak tomu možná stále je, jen jsme civilizací otupěli a už to nevidíme...
A naprosto mne dostal popis fiktivních kněžek jisté bohyně, které uctívají koně (chovají to nejsilnější a největší plemeno v tehdejší Evropě) a podle koní si od narození chirurgicky upravují uši tak, aby byly do špičky jako koňské. A k tomu jsou výborné lučištnice... Co mi to jenom připomíná? :-) Myslím to v dobrém, ten nápad se autorům opravdu povedl.
Kdo má rád historickou fantasy, neváhejte a přečtěte si to. Je to perfektní.
Jen ještě musím varovat, že některé řádky jsou velice drastické (a to si myslím, že v tomto snesu hodně).

Vlk.kh
05.01.2018 5 z 5

Pro mou maličkost naprostá pecka. Přečetl jsem to už minimálně třikrát, za ty roky, co knihu vlastním a dosud mě to neomrzelo a opět se k tomu vrátím. Příběh pěkně odsejpá a bójský drsňák Krak mi hodně přirostl k srdci. Další věc, co se mi na knize líbí je to, že autoři fantastično a magii čtenáři nijak zvlášť nepodsouvají. V podstatě se vychází z toho, čemu tehdejší člověk pravděpodobně věřil a je čistě na čtenáři, jestli bude dané věci brát, jako projev nějaké vyšší moci, nebo sugesci, či náhodu. Četl jsem i povídku Kalné víry Rhenu ve sbírce Legendy české fantasy 1 a také si jinemohu vynachválit.

elenai
18.04.2017 5 z 5

Kniha se mi poprvé dostala do rukou cca před deseti lety - dočetla jsem stěží padesát stran, a poté už musela putovat zpět ke svému majiteli. Nyní vím, že jsem ke knize musela dospět, a o to víc jsem si ji vychutnala.
Nevadila mi délka, ani sáhodlouhé popisy, ba naopak. Vyžívala jsem se v nich a díky nim byl příběh o to reálnější. A pokud si odmyslím těch pár fantasy prvků, mohl se kdysi dávno klidně stát.
Jestliže vám přirostl Krak k srdci tak jako mně, zkuste povídku Kalné víry Rhenu. ;)

Hellrampage
21.01.2017 3 z 5

Dej je veľmi pomalý a zbytočne naťahovaný, kniha sa síce tvári, že má 400 strán, no na pohľad druhý, po prečítaní, som sa cítil, ako keby som mal za sebou aspoň osemstostranovú buchtu, ktorá je vypchatá veľkým množstvom bezfarebnej vaty. Pán Medek a pani Vrbenská sa síce snažili písať kvetnato a veľmi obsiahlo, všetko chceli mať popísané od A po Z, no mne to tam bolo skôr na škodu ako na úžitok. Niekto si možno tieto opisové srandičky užíva, no pre mňa boli zbytočné. Jediné pasáže, ktoré sa dali čítať, bola dejová linka Kraka, zo začiatku aj Vlka, no keď sa Vlk dostal na cestu dokončiť svoju úlohu, nudil som sa. Ďalšia linka sa mi páčila s Elwarou a Ronwain. Okolo modrého býčka sa celý príbeh netočí priamo, no je v deji ako taký symbol. Posledných pár kapitol a koniec boli vyslovene dobré. Súboje celkovo, ako ich popísali autori, mi moc nesedeli, videl som v tom len chaos (možno to bola moja chybná predstavivosť). Pre mňa sklamanie, nevedel som si dostatočne predstaviť starovek v Česku a Morave. Možno sa to niekomu zdalo "husté" no mne sa nechcelo donekonečna listovať slovíčka, ktoré boli niekedy takmer v každej druhej vete po latinsky.

Krak je naozaj výrazná postava pôsobiaca ako hrdina, ktorý pre pomstu urobí čokoľvek. No čo sa barbarstva týka, na Karsu naozaj nemá... :-)

"Tyhle kopce jsou děravější než legionářův měšec."
"I hrstička sněhu strhne lavinu, nicméně je třeba celé zasněžené hory, aby ji nasytila."

Hašlerkaa
05.01.2017 3 z 5

Ke knize jsem se dostala čirou náhodou, ovšem trochu mě mrzí, že kniha je taková pomalejší a rozjede se až na konci. Co se mi na knize však líbí jsou dobové reálie a zajímavý příběh.

Eicherik
18.11.2016 5 z 5

Ke knize jsem se dostal tak, že mi ji jedna ze sester vrazila do ruky. Nejsem příznivec fantasy, ale tento román obsahuje hned několik věcí, pro které mi stálo za to si jej přečíst. Děj se odehrává roku 347, převážně na území Boiohaemum, mezi pro mne známými kmeny, národy, Bohy a Bohyněmi. Na můj vkus je děj moc pestrý, ale chápu, že knihy podle mne by byly pro čtenáře dějově moc strohé. Knihu bych alespoň trochu pokrátil, ale lidem se zájmem o starověk bych ji doporučil. Ještě bych pochválil vkusný obal a vhodné ilustrace. Jako oříšek obsahuje kniha i mapku. Pro mapy mám totiž slabost.

Ladygeront
22.08.2016 5 z 5

Fantasy jsem nikdy moc nemusela. Pak se mi dostala do ruky Athéňanka Tháis a já jsem zjistila, že je to nádherná knížka i když to není moje milovaná historie. No není, ona to historie je a není, už tenkrát to byla historická fantasy. Pak přišly další knihy a už to jelo.Smith, Franková, Mostecký, Renaultová. Prostě jedna lepší než druhá. Na Stín modrého býka jsem přišla náhodou, když jsem , už celá zoufalá, hledala v knihovně něco pro mě.Doma jsem ke knížce sedla a už jsem se od ní neodtrhla, četla jsem a četla až do druhého dne. Protože tahle knížka patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy z historické fantasy přečetla. A že třeba i slovenský Červenák je sakra dobrý! Ale pokud jste příliš útlocitní, tak ji nečtěte.Ale myslím, že když si odmyslím kouzla a zázraky, tak podoba se starověkem a středověkem je dokonalá.To nebyla doba romantiky. Přeji krásné čtení všem, kdo se do toho pustí-).Třeba zjistí, že i tak to, kdysi dávno, mohlo být.

Ebon
14.07.2016 5 z 5

Skvěle zasazený příběh do pečlivě dohledaných dobových reálií. Jak se Krak stal nahým tanečníkem.

Tomislav
26.06.2016 5 z 5

Skvělá kniha a jsem rád, že splnila mé očekávání po přečtení spousty kladných recenzí. Na knize mi vadila spousta pravopisných chyb (hlavně problém "s" vs. "z" - spadl s koně, vylezl s lesa apod.), ale když toto přehlédnu, musím říct, že příběh byl výborný. Jsem rád, že jsem se této knize nevyhnul!!!

jan8470
19.11.2015

Stín Modrého býka – Farantiška Vrbenská a Leonard Medek Straky na vrbě 2011

Františka Vrbenská dobrá víla české fantastiky a autorka nejen mnoha povídek, ale také například fantasy trilogie Klál hlubiny půlnoci spojila síly s Leonardem Medkem který kromě mnoha povídek napsal například knihy jako jsou dobrodruh či Conan a studna Ghůlů.
Výsledkem spolupráce těchto dvou skvělých autorů je kniha Stín modrého býka.
Příběh galského válečníka Kraka z rodu Havranů který se snaží najít nejen vrahy svého bratra a dosáhnout tak pomsty nás zavádí do české kotliny čtvrtého století po Kristu. V té době byla česká kotlina tavícím kotlíkem národů. A tak se Krak na své pouti z Daksanemetu (dnešní Doksany) potkává a utkává nejen s válečníky kmene Korkontů či Svévů, ale také s římskými obchodníky hledajícími nová odbytiště pro své zboží.
Příběh má několik vzájemně se splétajících dějových linek a pomalejší tempo, takže se čtenář musí soustředit a být trpělivý. Ne, že by Krak řešil vše jen smírnou cestou, o souboje zde rozhodně není nouze a i keltská či germánská magie mají v příběhu nezastupitelné místo. A i když s tím počtem hlavních i vedlejších postav je lehké se v příběhu ztratit, všechny jejich osudy se v závěru knihy spojí stejně tak jako potoky a říčky vlévající se do mohutného toku řeky Albis.
Na druhou stranu je skvělé že si autoři (a u Františky Vrbenské je to koneckonců dobrým zvykem), dohledali v odborné literatuře nejen původní názvy kmenů, osad, měst, hor a řek, ale také zvyky a obřady které Keltové na našem území provozovali, takže příběh působí o to věrohodněji. Jako velké plus také vnímám obě přiložené mapy a velice obšírné dodatky obsahující snad všechna jména, názvy a pojmy z keltského místopisu a historie které se v knize objeví.
Ve finále se tak stírá hranice mezi fikcí a historií a to je jen dobře.
Trpělivému čtenáři se tak ve Stínu modrého býka dostává do rukou nejen dobrodružný historický román s prvky fantasy, ale zároveň velice čtivý průvodce historií keltského osídlení v Čechách a na Moravě.
Závěrem musím pochválit také pěknou obálku z pera Jany Šloufové a ilustrace v záhlaví kapitol které pěkně ilustrují celý příběh.
V rámci ASFFH v kategorii Česká kniha zvítězila kniha v roce 2011