Stín medvěda

Stín medvěda https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/159579/stin-medveda-159579.gif 4 11 5

Putování medvědími kraji světa od Briana Paytona je naprosto jedinečné. Na této odvážné – a odvážně upřímné – cestě po životním prostředí a historii, které s osmi dosud žijícími druhy medvědů sdílíme, nás Payton zavede na místa, kam by se většina z nás nikdy vydat neodvážila. Stává se svědkem několika krásných i hrozivých střetů mezi lidmi a medvědy, kteří spolu bojují o prostor a potravu. Stín medvěda je v podstatě zrcadlem; vidíme v něm nejen náš divoký předobraz, ale také neradostný odhad toho, jakou cenu zaplatíme za ztrátu hlubokého a prastarého spojení, které sdílíme s těmito úchvatnými stvořeními.“... celý text

Literatura naučná Příroda, zvířata
Vydáno: , BB art

Shadow of the Bear , 2005

Horal123
14.11.2023 3 z 5

Za mě spíš zklamání. Autorovi nelze upřít upřímnou snahu a jistě i lásku k mědvědům. Ale v tomto případě to nestačilo. Zkrátka celé je to takové mělké. Něktré druhy medvědů by si jistě zasloužily lepší zpracování, víc příběhů... Nejlepe zpracovaná byla kapitola o medvědu pyskatém.

Jestli někoho zajímá medvědí tématika, doporučuji knihu od Franka Dufrese - Dobrodružství s Aljašskými medvědy, která patří mezi moje vůbec nejoblíbeňejší.

Calinda
28.05.2023 5 z 5

Dokonalost! Další skvost do mé malé sbírky knih tohoto druhu. Poutavé vyprávění jednoho odvážného člověka, jemuž není lhostejná budoucnost medvědů. Některé osudy huňáčů trhají srdce... Autor nabízí dost informací z medvědího světa, ale zabrousí i mimo něj a nechybí mu upřímnost. Moc mě to bavilo. Doporučuji.

Opatov
01.06.2019 5 z 5

Objektivni pohled na zivot a perspektivu medvedu. Moc hezka obalka. Medved, krasne zvire kontra medved zabijak. Urcite stoji za precteni.

Knišíl
18.04.2019 4 z 5

Ztotožňuji se s příspěvkem Eremitise, i přesto že Payton nepíše jako Flaubert, stojí rozhodně tato knížka za vaši pozornost. Mám rád literaturu s tematikou medvědů (například doporučuji jak Curwoodova Krále šedých medvědů, tak náročnějšího Faulknerova Medvěda) a tato kniha posloužila svou zábavnou, informativní a stravitelnou formou velmi vděčně pro přehled dosud žijících druhů tohoto mytického zvířete. Kniha je také však především o lidech a kulturních odlišnostech, které na základě vztahu k medvědům lze vypozorovat.
Dovolím si citovat určitou pasáž na základě níž snad někoho nalákám na čtení této knihy:
"Coby produkt severoamerické kultury mám v mysli dvě rozporuplné představy medvěda, které mám vepsané hluboko v podvědomí: vidím v něm šibala z očarovaného lesa i nemilosrdného zabijáka, který slídí za nocí. Plyšoví medvědi patří mezi první hračky, které dostáváme do kolébky. Celé dětství nás pak rodiče zahrnují pohádkami a kreslenými příběhy o roztomilých, chundelatých medvídcích. A nakonec na nás společnost vyrukuje s hrůzostrašnými historkami o lidech, které medvěd napadl a sežral. Výsledkem je, že mnozí z nás medvědy buď personifikují, nebo naopak démonizují, ať již z neznalosti nebo z vypočítavosti. Rozhodl jsem se všechny předsudky překonat s nadějí, že se mi podaří spatřit, jaká jsou tato stvoření ve skutečnosti." (Payton, s. 15)

Eremites
07.09.2016 4 z 5

Kniha pojatá jako dokument. Literární úroveň je sice nižší, ale v tomto případě to není k velké škodě. Autor dle mého udělal obrovský kus práce - zmapoval současný výskyt několika druhů medvědů na několika kontinentech naší planety a zamýšlí se nad jejich další perspektivou. Klade otázky, nutí k hlubšímu zamyšlení. Velmi oceňuji, že nepředkládá čtenářům věci černobíle, maximálně se snaží o objektivitu a staví proto sobě více možných hledisek, které pozorné čtenáře nutí k vytváření samostatného názoru a postoje.

Kniha je určitě vhodná pro velmi široký kruh čtenářů - od milovníků medvědů a přírody obecně, přes aktivní ochránce přírody, etology, ekology, antropology až po "obyčejné" přemýšlivé jedince, kterým není lhostejný osud planety, na které všichni společně žijeme.

Čtení je to ovšem mnohdy velmi smutné. A to i přesto, že se autor snaží předkládat fakta bez zbytečných krutých podrobností a najít alespoň špetku naděje i tam, kde už snad ani žádná není.

Autorovy knížky

Brian Payton