Pán věže

Pán věže https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/316258/bmid_pan-veze-z4C-316258.jpg 4 1238 198

Stín Krkavce série

Tváří v tvář hrozbě musí i ta nejváhavější ruka nakonec pozvednout meč. Vélin Al Sorna je unavený z války. Ve službách Sjednoceného království a Víry prošel bezpočtem bitev. Jedinou odměnou mu však byla ztráta lásky, smrt přátel a zrada krále. Po pěti letech v alpírském žaláři touží po návratu domů a klidném životě bez válek a vražd. Revinou jedinou touhou je však vrazit Vélinovi na uvítanou v rodné zemi nůž do srdce. Zničil její rodinu i její život. Nic ji neodradí od krvavé pomsty – dokonce ani hrozba vpádu nejmocnějšího nepřítele, jakému kdy království čelilo. Jakmile však vzplanou válečné ohně, z protivníků se stávají spojenci, a co bylo dříve pravdou, mění se v lež. Pokud má být království zachráněno, musí Reva přijmout budoucnost, jakou si nepředstavovala, a Vélin se musí znovu ponořit do minulosti, kterou by nejraději pohřbil.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: ekniha , Host

Tower Lord , 2014

nai.ivka
nai.ivka
30.01.2020 5 z 5

V prvním díle jsem zaokrouhlila o půl bodíku nahoru a dala 4*, teď ten půlbodík uberu a dám 3*. Jsem ve třetině a nebere mě to. Snad se to zlepší. První díl mi trochu připomínal Zaklínače a tenhle druhý trochu Píseň ledu a ohně ... Dočetla jsem. Poslední třetina už byla zajímavější. Pro mě to knihu nezachránilo. Hodně \"cizích\" slov, myslím si, že zbytečně. Těžko zapamatovatelná jména. Něco jako magie a čárymáry a divné krvácení, takový mišmaš. Přitom jsou tam zajímavé momenty. Těžko uvěřitelná nepolapitelná neporazitelná Reva. Třetí díl už ani nemám chuť číst.

cetriolo
cetriolo
22.01.2020 5 z 5

SPOILERY
Na rozdíl od první knížky zde Vélin nehraje hlavní roli, ale sledujeme příběhy více postav. Ze začátku mi chvilku trvalo se začít, ale jakmile Volaři vpadli do království tak to byla jízda :)

Leximort
Leximort
18.10.2019 5 z 5

Druhý díl rozjíždí více dějových linek. Střídají se kapitoly psané z perspektivy různých postav. Příběh tak nabírá daleko větší spád a je výrazně čtivější. Na rozdíl od obdobně psaných fantasy (Hra o trůny, Pán prstenů) mě přitom každá z těch dějových linek nějak oslovila a zaháčkovala ke čtení.

Děj se posouvá k rozuzlení. Naplno se rozjíždí hlavní vojenský a politický konflikt a odkrývá se temná linie kolem hlavního antagonisty. Dočkáme se hodně bitev, strategie i popisu různých kultur a státních zřízení. Je vidět, že Ryan má titul z oboru historie a nebojí se ho použít :).

[SPOILER] Trochu zklamáním byl pro mě v závěru knížky zahozený "redemption arc" královny Lyrny. Do jisté míry dává logicky smysl, ale z pohledu navozeného očekávání je to přeci jen škoda. [/SPOILER]

Přesto jde podle mě o nejlepší díl série.

JaninaCZ
JaninaCZ
29.08.2019 4 z 5

Tuhle knížku jsem měla rozečtenou asi 2 roky. Zasekla jsem se na místě a ne a ne se hnout a přesto, že se to četlo dobře, děj mě nebavil. Nakonec jsem se k ní přeci jen vrátila a dočetla. Dostala jsem se do toho, knížka mě začala bavit, těžko říct, čím to najednou bylo. Zvykla jsem si i na jiné dělení kapitol zaměřených na různé postavy, což byl asi ze začátku pro mě jeden z problémů, a i děj mě nakonec vtáhl. Nakonec tedy překvapivě spokojenost.

Eldar80
Eldar80
17.08.2019 3 z 5

Druhému dílu ohromně prospělo rozdělení na několik dějových linií. Příběh má konečně spád a kniha není tak jednotvárná jako první díl. Je mnohem čtivější a protože se víc dozvíme z Vélinova světa, je poutavější.
Pán věže nemá otravný začátek a zlepšení je docela výrazné. Hodně dlouho jsem uvažoval o 4 hvězdách. Jenže v průběhu čtení nadšení opadlo. Všechny dějové linie se začnou natahovat a když vlastně víte k čemu vše směřuje, začnete to očekávat. Jenže se toho nedočkáte. Kniha je nejhorší v okamžiku, kdy se začnete obávat, že už to autor do konce knihy nestihne.
Téhle dnešní módě dlouhých fantasy nerozumím. Třeba Sanderson se taky hrozně rozepisuje, jenže má aspoň nějaký talent. Minimálně dokáže zaujmout a neustále k něčemu poutat pozornost. To Ryan nedokáže.
Pokud vám vadí natažený děj, tak kniha ztratí svoje kouzlo. Ryan očividně umí psát, ale nemá přirozený talent. Vélinův příběh v prvním dílu působil jako bez duše. Měl jsem pocit, že si Ryan silou vůle usmyslel to napsat, než by čerpal z nějaké inspirace. Druhý díl nějakou duši má, jenže se začne postupně vytrácet.
Kdo očekává něco víc, bude asi zklamán. Není to špatné, líbí se mi jeho vymyšlený svět, jednotlivé národy a jejich náboženství. Fungování magie je taky zdařilé a poměrně originální. Jenže máte pocit, že vás Ryan okrádá o čas.
Myslím, že také pro fantasy by mělo platit, že by se autor měl snažit o kvalitu a ne kvantitu. Méně je někdy více. První i druhý díl jsou asi jen pro skalní fanoušky fantasy. Škoda. Ta délka tomu příliš ubírá a to čtu přes 100 stran denně. 75%

CharlesWard
CharlesWard
19.07.2019 odpad!

Tenhle komentář bude asi stejně zábavní a ynteligentný jako tohle "dílo". Korektury v komentáři, stejně jako autor ve svých myšlenkách, dělat nehodlám!

Gordonlord
Gordonlord
17.07.2019 odpad!

Vážně nerad dávám takovéhle hodnocení. Nechci vypadat jako zamindrákovaný idiot, který dává naschvál hodnocení "odpad" knize, která je tak vysoce ceněná. Ale nemůžu jinak.

Všechno, co se u prvního dílu královsky vydařilo, je definitivně pryč. Co jste na něm milovali, to zde nenajdete. Střemhlav upalující děj plný zajímavých postav se zde promění v plácání se na místě, při kterém sledujete postavy, které vám jsou totálně fuk a přemýšlíte, kde to vlastně má nějaký děj. Hlavní hrdinové a jejich osudy mi začaly být neskutečným způsobem putna, až na pár vyloženě mega-otravných (Davoka, Reva) u kterých jsem si přál, ať už umřou.

Na této knize je znát, že ji autor psát musel, příšerně ho nebavila a nehodlal zapojit ani na vteřinu svoji fantazii a nebo alespoň rafinovanými zápletkami či zvraty ozvláštnit děj. Unavená, otrávená rutina, prostá čehokoliv poutavého. Právě jsem to dočetl, a vůbec netuším, o čem to celé vlastně bylo, krom toho, že "nějaká válka někde".

orson
orson
08.07.2019 4 z 5

Druhý díl měl trochu jiný styl vyprávění, možná se mi proto lépe četl a více mi sedl.

KájaKoxík
KájaKoxík
08.07.2019 5 z 5

Druhý díl, více stránek, velké očekávání.
Musím říct, že za celek dávám 5 z 5, ale jinak mám ke knize kopu výhrad.

Stejně jako v předchozím díle mi vadí, že Vernierovy zápisky předbíhají děj knihy daleko dopředu a doženeme ho až na posledních pár kapitolách. Takže opět žádné překvapení, v podstatě spoiler hned na začátku knihy.
Stejně tak některé příběhy postav, na které se tentokrát kniha člení, předbíhají děj jiných linek a tím prozrazují budoucí dění. Nemyslím si, že právě toto vyprávění podle postav, bylo zvoleno šťastně. Vzhledem k tomu, jak se příběh ubírá to asi jinak udělat nešlo, ale i tak skákání mezi jednotlivými příběhy nebylo zvoleno vhodně. Ve chvíli, kdy se jedna linka stává zajímavou, autor přeskočí na jinou, kde nás čekají desítky nudnějších stránek. Čtenáře to tak svádí v knize přeskakovat po ději postavy, která ho zajímá více něž jiné.
Dále je v knize řada nových jmen, a to to tolik, že se v tom čtenář velice snadno ztratí a přehled postav na posledních stránkách rozhodně nepomáhá. Například všechny nové postavy jež jsou důležité v Revině příběhu začínají od A (to asi aby se to pletlo ještě více).

Ale jak už jsem předestřela výše, i tak má kniha za mě 5 z 5. A to za celkový dojem, nápad a pokračování vyprávění nejen současných poměrů v království, ale i dějin celého světa a poodhalení velkého nepřítele.

krausmary
krausmary
19.06.2019 5 z 5

Druhý díl se mi líbil o trochu více než první. Už to není příběh jenom o Vélinovi, nýbrž se rozrůstá o další tři příběhy - Lyrny, Frentise a Revy. Každý z těch příběhů se ubírá jiným směrem, ale všechny směřují ke stejnému cíli. Opět propukává válka a já si jí znovu užívám, styl psaní i barevnost vyprávění mě pořád baví jako u prvního dílu. Anthony Ryan s tímhle tématem jednoduše umí pracovat a je to nádhera. Dozvídáme se více o světě ve kterém hrdinové žijí, o nových národech, o Obdařených i o našich hlavních postavách. Tahle série mě prostě pohltila a už se těším až se pustím do posledního dílu!

annes
annes
29.05.2019 4 z 5

Těšila jsem se na Vélina, ale místo něj jsem dostala tři příběhy navíc - Lyrnu, Revu a Frentise. Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla, hlavně na Revu.... Děj byl napínavý až do posledních stránek, ale teda ten konec byl až moc rychlý. A taky teda Reva byla až moc superhrdinka :-( tak uvídíme, co přinese poslední díl :-)

Metla
Metla
25.04.2019 4 z 5

Překvapuje mě britská národnost Anthony Ryana, protože po této knize mi připadá, jako by byl odkojen Supermany a podobnými americkými komiksy, ve kterých neporazitelní jedinci v kostýmech drtí armády padouchů.
Vélin v tom tentokrát není sám: kromě Vernierových zápisků má čtenář k dispozici hned čtyři dějové linie, zpočátku celkem různorodé, bohužel však postupně všechny hlavní charaktery zvélinovatěly. Temný rytíř po návratu do Sjednoceného království nechává meč pečlivě skrytý v zavazadlech, aby své nezpochybnitelné supermanství potvrdil velehorou rozsekaných nepřátel v krátké závěrečné bitvě. Jeho řádový bratr Frentis je nucen vyrábět mrtvoly nonstop jako Číňani laciné hračky. Princezna Lyrna, ach ta nádherná mrcha z "Písně krve", co to pan autor provedl s její osobností? A pak tady máme Revu, slečnu zarputilou - její charakterový veletoč byl sice očekávaný, leč nepotěšil, stejně jako její schopnost masakrovat elitní válečníky po tuctech. Vlastně proč ne, vždyť pár dní pocvičila s Vélinem. Ti všichni kolem sebe budují kult, staví armády (spousta jmen k zapamatování) a vůbec jim pan spisovatel příliš umetá cestičku, spíše asfaltuje dálnici, k vítězství nad zlem. Zatím jde o zlo s malým "z", prostě invaze otrokářských fanatiků, uvedená do pohybu Superzlými silami, které čekají na porážku až v příštím díle.
Proč s takovými výhradami hodnotím tak vysoko? První dvě třetiny knihy se četly převážně hladce, trapné finále by nemělo přebíjet pozitivní dojmy z dobrého řemesla. S ohledem na přímočarost zápletky a autorovu snahu nacpat do románu nová mláďata (čti otravné teenagery) bych navzdory krvavým scénám neváhala zařadit "Pána věže" do šuplíku pro dospívající čtenáře.
Tentokrát je to za čtyři masakrem zesláblé, s pár cípy amputovanými... kéž "Královna ohně" nasadí pevnější krok a rozdupe mé pochyby.

LadyHip
LadyHip
12.03.2019 5 z 5

Rozdělení na kapitoly hodnotím jako velké plus, jen mám všeobecně problém s větším počtem nových osob. Prostě se mi pletou a mám v nich zmatek. Nicméně to je můj osobní problém a příběhu to nijak zásadně neubralo na kráse. Těším se na další díl.

luboskniha
luboskniha
12.03.2019 5 z 5

OBSAHUJI SPOILERY :)
Druhý díl jsem měl kupodivu přečtený velice rychle. Za sebe můžu napsat, že byl o něco slabší než první díl. Líbilo se mi, že je kniha rozdělená podle vyprávění jednotlivých hlavních postav. Jednotlivé pasáže s Revou jsem moc nehltal a nelíbilo se mi, že v podstatě z mini padoucha z ní autor udělal super hrdinku, která zvládne snad všechno. Těším se na poslední díl a určitě si od autora přečtu i jiné knihy.

any333
any333
08.03.2019 5 z 5

Řekla bych, že největší zádrhel s tímhle dílem se vyskytl asi v tom, že jsem čekala asi něco podobného jako Píseň krve, tedy knihu, kde by stejně jako předtím měl hlavní slovo Vélin a kapitoly by se odvíjely čistě pod jeho režií, což se mi však na začátku Pána věže ukázalo jako docela špatný úsudek, co vede k poškození. Nakonec jsem si ale řekla, proč tedy ne, když se styl výměny pohledů po kapitolách stal dobrým i jinde, mohlo by to tady taky fungovat. Sice jsem už od začátku tušila, že se mi nebude chtít začínat novou linku a pak s ní končit, aby mohla jít na řadu jiná, ale to už je asi úděl tohohle způsobu uspořádání. Větší problém přišel s jinými věcmi.
První kapitoly začaly opatrně seznamovat s novým stavem v Království a pomalu zasvěcovaly do plánu, přičemž se hodil každý střípek nasbíraný v kapitole z odlišného pohledu. Přibyly nové, neokoukané postavy, na jejichž skrytá tajemství se člověk snažil z přijít z vyřčených poznámek, ale zároveň tu stále existovaly staré. Pamatuji si, jak mě zachvátila radost, když se znovu objevil Janril Norin, protože jsem si alespoň v té vší novotě mohla s klidným srdcem říct, že někoho znám. Zní to sice všechno moc pěkně, ale když to seznamování a rozjezd trvá moc dlouho, než je zdrávo, na úkor nějakého dalšího smyslu než zasvěcení do okolností, tak z toho čtenář s nelibostí upadá do letargie a odmítá se vrátit ke čtení, protože ho náhle nezajímá, co se na stránkách s postavami vůbec děje. Po první takové krizi se naštěstí objevila Frentisova linka, co mě zase přitáhla zpět, což se posléze podařilo i Lyrně s Davokou, ale jelikož po nějakém větším vyjevení zase přišla podobná nicneříkající stagnace, vážně jsem se zasekla a postupovala pomalu, což se mi vymstilo a znovu mě zbrzdilo. Přišlo totiž na scénu nové množství postav a mně se začaly plést jména, takže jsem se zmateně snažila zachránit stálým listováním na seznamy vzadu, kde však některé tituly stejně chyběly, čili jsem se nestala o mnoho moudřejší. Bylo mi líto, že se moje předchozí nadšení do série tak zčistajasna vypařilo a zase jsem se zasekla.
Zlom přišel jednou v neděli, kdy se po obědě vyskytlo extra volného času pro to si něco přečíst. Sáhla jsem tedy trochu znechuceně po Pánovi věže a dostala se zrovna k tomu, že Volarské vojsko vyvinulo první fázi jejich útoku. To mě zaujalo natolik, že jsem pokračovala a než jsem se nadála, stránky mi zase ubíhaly samy. Tehdy jsem možná přišla na to, že na tuhle rozvitou fantasy platí pouze pravidelné čtení, kdy jsem si připomínala o oživovala všechny osoby. Tahle taktika se mi vyplácela a když jsem přece jen narazila na někoho, kdo mi vážně nic neříkal, nestresovala jsem se z toho a ono to později vyplynulo z jiných aspektů, takže jsem o to nepřišla.
Příběh mě začal zase bavit a opět se vrátilo i to soucítění s postavami, co jsem měla i u minulého dílu, takže mi už žádná vlastní vzdorovitá zahořklost nebránila v tom, abych nacházela odpovědi nebo rozvedení z předchozího dílu, přičemž se mi něco potvrdilo a nad něčím jsem jen lapala po dechu, jak mi to přišlo neuvěřitelné. Například uvedu Altorkova syna, protože i kdy se přiznám, že mi to trvalo déle, nakonec jsem pochopila. A také se tu probíraly věci ohledně Bastarda čarodějnice, tajemného Sedmého řádu a skutečné vlastnosti samotné písně a darů dalších Obdařených.
Na konci mě zase dorazil Vélin, protože prostě... rozumím, že za to nemohl, ale jelikož si uvědomuju, co může po tomhle následovat pro něj i pro ostatní, byl to pro mě šok. Co se pak týče úplně posledních řádků, musela jsem si je přečíst dvakrát, abych se ujistila, že mi vážně nic neuniklo. Neuniklo. Ne, opravdu se tam odtamtud nedalo vyčíst nic konkrétního, co by řeklo, kdo, proč, nebo snad jak. Rozumím, že chtěl autor navnadit na poslední díl, ale stejně mi to přijde otevřené až příliš přes čáru. Můžu jen děkovat, že mi zatím přišla Královna ohně a tam se všechno dopodrobna vysvětlilo. Nebo jsem jen dávala víc pozor? No, každopádně jsem vážně zvědavá, jak tohle může skončit. A těším se na to.

Alvari
Alvari
28.02.2019 4 z 5

V první řadě bych rád podotkl, že i když se to četlo znovu opravdu dobře a knížka měla spád, tak mi víc sedl styl knížky první. Rozdělení příběhu mezi čtyři postavy mi také nevadilo, ale nějak jsem si nedokázal oblíbit postavu Revy. Kolikrát mi i mírně vadila její "nedotknutelnost". Pokud bych si nakonec měl vybrat jednu dějovou linii jako nejzajímavější, asi by to byla ta Lyrnina.

Mergirus
Mergirus
21.02.2019

Když jsem spatřila to rozdělení kapitol na jednotlivé postavy, tak jsem si myslela, že to nedám. Příběh se čte výborně, ale když najednou, samozřejmě v tom nejnapínavějším okamžiku, skončí kapitola jedné postavy, měla jsem sto chutí přelistovat na její další kapitolu. Ale neudělala jsem to, místo toho jsem se snažila rychle přečíst tu mezi. Zvládla jsem to. A těším se, co bude dál.

Targa Dall
Targa Dall
04.02.2019 5 z 5

Druhá polovina mě opravdu vtáhla.
Veškeré postavy, které jsme již znali, dostali dostatečný prostor a i magie je blíže představena.
S tím, jak se kniha zlepšuje a blíží se "velkým" dílům se opravdu těším na další díl.

terezaki
terezaki
15.01.2019 5 z 5

Sledujeme dále vývoj postav, se kterými jsme se seznámili v prvním díle a přibudou nám další postavy. Čtivé, napínavé a za me jedno z nejlepších fantasy posledních let.

Sitth
Sitth
09.01.2019 4 z 5

Těšil jsem se, fakt že jo. Ale prostě jsem asi čekal více než jsem dostal. Autor podle mě neunáší úspěch prvního dílu a místo aby jel ve spádu děje jedničky a uzavřel sérii třeba tímto druhým dílem, tak nám to natáhne a sice se čtenáři trošku nuď ale peníze jsou peníze a trojka prostě bude a hotovo...
Více postav, více příběhů, více popisování, více přeskakování.... Achjo
Za mě 80%