Pán věže

Pán věže https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248279/bmid_stin-krkavce-pan-veze-5xg-248279.jpg 4 1248 199

Stín Krkavce série

Tváří v tvář hrozbě musí i ta nejzdráhavější ruka nakonec pozvednout meč. Vélin Al Sorna je unavený z války. Ve službách Království a Víry bojoval v bezpočtu bitev. Odměnou mu byla ztráta lásky, smrt přátel a zrada krále. Po pěti letech v alpiranském žaláři touží jen po návratu domů, odhodlaný, že už nikdy nebude zabíjet. Reva plánuje, že Vélinovi na uvítanou vrazí kudlu do zad. Zničil její rodinu i její život. Nic ji neodradí od krvavé pomsty — dokonce ani hrozba vpádu největšího nepřítele, jakému kdy Království čelilo. Ale jakmile vzplanou válečné ohně, z protivníků se stávají spojenci a pravda se mění v lež. Pokud chce Reva zachránit Království, musí přijmout budoucnost, jakou si nepředstavovala — a Vélin se musí ponořit zpět do minulosti, kterou by nejradši pohřbil.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Host

Tower Lord , 2014

k123cz
28.12.2017 4 z 5

Po naprosto úžasném prvním díle je pro mě Pán věže mírným zklamáním. Autor se rozhodl pro více samostatných dějových linek, což místy vedlo k rozdrobení a necelistvosti příběhu, a samotný Vélin Al Sorna ustupuje do pozadí na úkor jiných postav. Většina příběhových oblouků je naštěstí zajímavá, ale místy mi vadily náhlé dějové přesuny.
Pán věže je sice důstojným pokračováním a kvalitní knihou, ale už se zkrátka nevyrovná svému předchůdci. Přesto se těším až si přečtu finální třetí díl.

PetraBery
24.12.2017 5 z 5

Druhé pokračování Stínu Krkavce mě ani v nejmenším nezklamalo a já se těšila na každou chvíli strávenou ve společnosti Vélina, Frentise, Revy i Lyrny. Skvěle vystavená a vyprávěná fantasy, kde o zloduchy není nouze a kde je stále naděje, že dobro zvítězí nad zlem. Hodně bitev, hodně odvahy a hodně stran :o). Už teď se těším na závěrečný díl.

Devilae
17.12.2017 4 z 5

V první knize sledujeme dosavadní životní příběh, v druhé se ocitáme v roli pozorovatele dění ve světě. Nudné pasáže pochodu jsou vynechány, děj běží rychle, nuda nehrozí. Kniha se mi líbí.
Víc můžu říct až po přečtení finálního dílu. :)

kessey
12.11.2017 4 z 5

Druhý díl je trochu jiný než první, autor se rozhodl sledovat příběhy postav v samostatných liniích, což místy vedlo trochu k rozdrobení celistvosti příběhu. Nicméně mě druhý díl bavil stejně jako první a těším se na trojku.

SONP
22.10.2017 2 z 5

Někdy se stane, že ostatními skvěle hodnocená kniha nesedne (podle komentářů ale nejsem sám). A to byl u mne případ Pána věže: postavy mi absolutně nepřirostly k srdci a jejich osud mi byl takřka lhostejný, nenaučil jsem se pořádně geografii a uspořádání světa, válečné scény pro mne byly utrpením a zhruba od poloviny knihy jsem je začal přeskakovat. Upřímně také přiznávám, že jsem byl někde za druhou polovinou knihy rozhodnut ji odložit, nakonec jsem ale ještě autorovi dal šanci.
Nemyslím si, že je to špatná kniha a dvouhvězdičkové hodnocení vyjadřuje spíš můj takřka neexistující emocionální zážitek z ní. Ryan psát umí a jistě bych dokázal vyjmenovat části, které mne celkem zaujaly (Lyrnina dobrodružství na severu, Frentis magicky upoutaný k záhadné vražedkyni nebo Revin příběh ještě předtím, než se pro mě trochu nepochopitelně stala požehnanou vojevůdkyní). Epická fantasy už asi prostě není pro mne tím pravým, snad proto, že už těch fantasy světů je příliš mnoho a moje čtenářská paměť už je obsazena Středozemím, Zeměplochou a Westerosem a už se odmítá učit další - a zvláště nikoliv ty, které se mi zdají neoriginální jako ten Ryanův, který opravdu na můj vkus až moc opisuje od G.R.R. Martina - na severu divocí Lonakové místo divokých, na jihu orientální Alpír místo Dorne a na východě otrokářský Volar.
Třetí díl tedy ve čtečce mám koupený, ale nevím, nevím... 50%

TomoCZ
15.10.2017 5 z 5

Dost jiný oproti prvnímu dílu, ne nutně horší, ovšem těžko označit za lepší. Některý části se trochu vlečou a jiný vyzní do ztracena a nedokončeně, další linky ale končí dobře a určitý postavy i dost nečekaně. Rozhodně stojí za přečtení.

Liška37
12.10.2017 5 z 5

Druhý díl je stejně skvělý jako první. Je vyprávěn z více pohledů,což mě velmi bavilo a ráda jsem se dívala na svět očima více postav. Napínavé to je jak kšandy. Opravdu skvěle napsaná kniha. Jdu na třetí díl! :D

MonicaMonique
26.09.2017 5 z 5

Zatím co první díl se pomalu rozjížděl a věnoval se hlavně seznámení s hlavními hrdiny, druhý díl už byla pořádná akce. Napětí od začátku do konce. Akce střídá akci a nutí vás číst pořád dál a dál.

Tamten
25.09.2017 2 z 5

Od první pěkné kompaktní knížky se najednou dostáváme do světa, kde velcí nepřátelé se stávají malými nepřáteli a objevují se ještě mnohem větší nepřátelé, hlavně aby bylo co dělat. Vše se rozrůstá, košatí a stává se nepřehledným a nezábavným.

Ookmalej
03.09.2017 5 z 5

Děj začal mít opravdu rychlý spád. Jsem ráda, že jsem tohoto autora objevila pro svou knihovnu. Rozhodně se těším na rozuzlení příběhu. Doporučuji všem milovníkům fantasy ság.

petrulka
25.08.2017 5 z 5

Já tenhle díl začínala trochu s obavami, čtyři nebo vlastně pět dějových linek a velmi omezený prostor pro Vélina, což mě zpočátku mrzelo absolutně nejvíc, že právě on nedostal víc prostoru. Nakonec ale super, ničemu to neuškodilo, spíše naopak.

tatjana1737
21.08.2017 5 z 5

Prarodiče mému dítku neustále půjčují a dávají nejrůznější krámy, počínaje prázdnými obaly od MC kazet, konče elektronikou. Tuhle mu zapůjčili nějakou vojenskou lampu a ejhle, konečně užitečná věc! Zatímco jsem nemohla v noci spát (hormony jsou prevíti!), vzala jsem si lampu a dočetla Pána věže. A i když večer budu stopro už před Večerníčkem litovat, že jsem se místo toho nepokusila nespavost překonat, teď nelituju.

!!! POZOR SPOILERY !!!

Druhý díl je podstatně víc plný akce než první (který se z valné části zabývá výcvikem bratří Šestého řádu) a čtenářovu pozornost udržuje i díky tomu, že ve vyprávění se střídají jednotlivé postavy (Vélin, Frentis, Lyrna a nováček Reva). Takže člověk se ponoří do jedné dějové linie, aby v napínavém okamžiku byla přerušena a byla vyprávěna jiná. V tomhle spatřuji jistou podobnost s Martinem, Ryan ale není tak krutý a postavám se věnuje spravedlivě, takže pokud čtenář není nucen číst na etapy a může knihu držet v ruce neomezeně dlouhou dobu, vždy se pokračování dočká :-).

Autor tentokrát nechal nahlédnout do dalších částí svého světa (Volar) a blíže nás seznamuje s Temnými silami a "bytostí" z prvního dílu. Do děje též vstupuje nová aktérka (že by budoucí Vélinova nástupkyně?? Její vývoj coby bojovnice byl pro mne podezřele rychlý) a nejen s ní máme možnost poznat i jiné kraje Sjednoceného království než dosud. Pasáže u Lonaků se mi moc líbily, stejně jako seznámení se Sordaky a dalšími národy. Jen ti "koňáci" Eorhilové mi nejen jménem evokovali Eómera a jeho sebranku z Pána prstenů :-X. A to nezmiňuji postavu starého chromého lorda, který mi evokoval Pána přechodu Freye z Písně ledu a ohně... V neposlední řadě bylo poměrně příjemným a neočekávaným překvapením odhalení Principa Sedmého řádu, byť jeho postava se v knize zas tak dlouho neohřála :-/.

Co mne však zprvu zaskočilo, když jsem knihu rozečetla, byly úvodní pasáže psané z pohledu alpírského historika Verniera. První díl jsem přečetla nedávno, otevřela druhý a zaraženě se ptala, co se ksakru v království stalo a co se stalo i oblíbeným postavám. Teprve později čtenář rozplétá složitou historii invaze a jejích následků.

V knize se kromě původních hlavních postav objevují i postavy vedlejší z Linéše a z války proti Alpírskému císařství, z nichž většina hraje větší roli než v prvním díle. A některé známé figury projdou překvapivým vývojem (kníže Sentor, princezna Lyrna, která po jedničce nevyznívala jednoznačně sympaticky, či její bratr princ Malcius, který také po přečtení 1. dílu vzbuzoval jiný dojem). Vélin je sice pořád trochu dvojrozměrný, ale je to fantasy a ne psychologický román, takže osobně mu to nemám za zlé. Jen Šerin se nám nějak vytratila, přestože způsobila roztržku s Kenisem. Doufám, že k ní i ke vztahu Kenise a Vélina se autor vrátí ve 3. díle, stejně jako k postavě "Ženy".

Po přečtení dvojky je jasné, že je předstupněm trojky, která se bude věnovat "světové válce". Kromě bojů se snad dočkám i lepšího vysvětlení, kam přicházejí Zemřelí, kdo je onen zákulisní a zásvětní nepřítel a jak se Lyrna (mimochodem: konec knihy potěšil) postaví k Frentisovi a jestli nakonec Vélin skončí s ní nebo někým jiným, popř. zda padne jako jediný pravý hrdina, který mohl porazit nepřítele. Teď si jen počkat, až tu knihu v knihovně vrátí čtenáři přede mnou...

Co bych jediné vytkla jako podstatné je řazení map na začátek každé části knihy, namísto jejich uvedení buď na začátku nebo na konci pohromadě. Pokud si člověk do knihy nezastrkal záložky, mapy se špatně hledaly. Ale oproti prvnímu dílu jsem aspoň už věděla, že pokud se ztratím ve jménech, vzadu najdu rejstřík postav :-).

"Divoká kočka sice nerozumí filozofii, ale zabít vás beztak dokáže."

"(...) Máte pro mě ještě nějaká překvapení, mistře?"
XXX se pousmál. "Můj skutečný titul zní Princip."

aishimizu
16.08.2017 5 z 5

Druhý díl byl pro mě zajímavější než díl první. Líbilo se mi, že nebylo vyprávění jen ze strany Velina, ale i ostatních. Překvapily mě nové postavy a celkově... Celá tato kniha byla super.

Hadati
04.08.2017 5 z 5

Druhý díl Stínu krkavce byl pro mě daleko lepší než první díl. Přestože mám rád zrody hrdinů, výcvik Vélina byl i na mě trochu delší. Tady se však děj odvíjí zajímavěji a rychleji, kdy druhá půlka knihy se zabívá jen válkou. Příběh pozorujeme očima Vélina, jeho bratra Frentyse, princezny Lyrny a nové postavy, dívky Revy. Nejslebší mi přišel příběh Frentyse, díky kterému ale nejvíce nahlédnem do pozadí volarských zájmů. Od počátku jsem se obával, zda bude linie Lyrny dostatečně zajímavá, ale naštěstí mě překvapila. Skutečně nejzajímavější mi však přišla Reva, kdy bylo požitkem sledovat vývoj její postavy. Doufám, že bude mít své místo i v třetí knize.

pink_unicorn
03.08.2017 4 z 5

Pro mě rozhodně slabší než první kniha této trilogie. Vyprávění z více postav sice dodává příběhu větší množství pohledů, ale zároveň příběh dost znepřehledňuje. Do třetí knihy se stejně pustím, jsem zvědavá, jak autor celou trilogii zakončí.

Pepa62
21.07.2017 3 z 5

„Chcípněte,vy odporní kacíři!“ zaječela nějaká mladá žena,načež zvedla nad hlavu obrovský kus zdiva a shodila ho na hlavy Volarů. Dopadl mezi štíty a zanechal v nich díru… Jasný, ve fantastice musí být člověk trochu nad věcí a asi nemá moc cenu přemýšlet nad tím, kolik kilogramů těžké kusy zdiva normálně mladé ženy zvedají nad hlavu, ale tady mi to vyloženě vadilo, podobně jako některé další situace vylíčené v knize.A nesedla mi vlastně, na rozdíl od prvního dílu trilogie, kniha celá.Rozhodně celkovému dojmu asi nepomohlo, že jsem knihu četl s větším časovým odstupem od dílu prvního, takže mi některé souvislosti trochu unikaly, poměrně často jsem se vracel v knize zpátky, abych se podíval,jak vlastně skončila daná dějová linie, pomáhal jsem si seznamem postav, abych si ujasnil, kdo je kdo (není mi moc jasné, jak budu v tomto smyslu „bojovat“ s Eriksonem a jeho MKP, která mě čeká).Vše se odvíjelo tak nějak předvídatelně, je vám jasné, že hrdina dorazí za pět minut dvanáct a zachrání jiné hrdiny. Prostě další trilogie, kterou nedočtu. Mám vůbec zkoušet Císařovy čepele?

cori
06.07.2017 4 z 5

Tentokrát se děj odvíjí z pohledu čtyř hlavních postav v různých částech světa: Vélin, Reva, Frentis, Lyrna + vyprávění alpírského historika Verniera. Objevují se nové silné ženské postavy: Reva, Lonačka Davoka, rádkyně Pána věže Dahrena, větší prostor získává i Vélinova nevlastní sestra Alornis. Dá se říci, že i jednou z hlavních záporaček je žena - volarská čarodějnice. Opět se rozhořela válka a Sjednocené království se musí sjednotit, aby dokázalo vzdorovat útoku Volarů. Nejvíc mi asi utkvěly scény z dobývání města Alltor a vzdor jeho obránců vedených "Xenou" Revou a Lyrnin útěk z otrokářské lodi.

TomTomis
02.07.2017 4 z 5

Musím říci, že se kniha čte dobře, hned se pustím do třetího dílu. I po přečtení druhého dílu mi sem tam ale něco málo uniká, asi je to záměr autora a doufám, že se mi třetím dílem dostane odpovědí. Uvidíme.
Za mě 4/5.

lukino41
17.06.2017 4 z 5

První, co mě po dočtení knihy napadlo bylo: ,,Wow proč se tato série ke mně nedostala dřív. Druhý díl série měl spád a byl jedním slovem prostě úžasný, ale co jsem autorovi nemohl odpustit bylo, že mohl na začátku každé kapitoly zmínit, co je za den, protože jsem se pak ztrácel v čase a nevědel jsem, které věci se odehrávají zároveň, nebo jestli už se stala ta konkrétní věc, která byla popisována v minulé kapitole atd. Chápeme se snad ne?

BarBarBar
31.05.2017 5 z 5

Luxusní! Snad ještě lepší než jednička!! Střídání postav mi vůbec nevadilo. Naopak, aspoň jsem věděla všechno co se kde šustlo :)