Pán věže

Pán věže https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248279/bmid_stin-krkavce-pan-veze-5xg-248279.jpg 4 1238 198

Stín Krkavce série

Tváří v tvář hrozbě musí i ta nejzdráhavější ruka nakonec pozvednout meč. Vélin Al Sorna je unavený z války. Ve službách Království a Víry bojoval v bezpočtu bitev. Odměnou mu byla ztráta lásky, smrt přátel a zrada krále. Po pěti letech v alpiranském žaláři touží jen po návratu domů, odhodlaný, že už nikdy nebude zabíjet. Reva plánuje, že Vélinovi na uvítanou vrazí kudlu do zad. Zničil její rodinu i její život. Nic ji neodradí od krvavé pomsty — dokonce ani hrozba vpádu největšího nepřítele, jakému kdy Království čelilo. Ale jakmile vzplanou válečné ohně, z protivníků se stávají spojenci a pravda se mění v lež. Pokud chce Reva zachránit Království, musí přijmout budoucnost, jakou si nepředstavovala — a Vélin se musí ponořit zpět do minulosti, kterou by nejradši pohřbil.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Host

Tower Lord , 2014

Horbet
Horbet
05.10.2016 5 z 5

Střídání postav v klize hodnotím velice kladně, hlavně z důvodu, že si čtenář může odpočinout od těch ostatních. Vidím to tak, že já osobně jsem dával při čtení mnohem větší pozornost postavám. Tomu kdo, co řekl apod. Poněvadž jsem to nechtěl zapomenout do doby pokračování v linii dané postavy. Osudy všech postav mě zaujaly téměr stějně, takže nemůžu říct, jako ostatní, že byly (když přeženu) nudné či nadbytečné.

Dále to napětí při četných soubojích a zvratech by se dalo mnohdy krájet. Někdy jsem sám sebe přistihl, že jsem ztuhlý, jako bych se koukal na horor, avšak s úsměvem na tváři :) Takový ten lstivý, který říká: jen tak dál nebo dobře ty. Jednoduše se nemůžu dočkat třetího dílu.
Kdo je nadšenec do rádoby rytířské doby posazené trochu, ale jen malinko do fantazy světa, tak pochybuji, že by ho kniha nebavila.

LahoferRose
LahoferRose
04.10.2016 5 z 5

Ano, druhý díl je psaný jiným stylem, stále je však úžasně čtivý. Vélin již není natolik hlavní postava, spíše osoba spojující všechny ostatní. Kapitoly jsou vyprávěny od více postav, pár jich také přibylo. Nicméně, kniha je plná napětí, zvratů a hlavně bojů. Těším se na třetí díl, i když zahraniční recenze přinášejí trochu obavy...

Alex.Barunka
Alex.Barunka
21.09.2016 4 z 5

Pán věže byl o něco slabší než Píseň krve, za což do jisté míry může střídání mezi jednotlivými postavami a odsunutí Vélina do pozadí. Přesto to byla parádní jízda a jedna z nejlepších historických fantasy za tento rok.
Teď si ještě chvíli počkat na závěr.

Babsie
Babsie
19.09.2016 5 z 5

Kdybych mohla dát sto hvězdiček tak je dám... Po dočtení jsem byla nadšená a natěšená na další díl. Kniha byla napínavá, nemohla jsem se od ní odtrhnout, postavy opět skvělé, a dostaly více prostoru než v jedničce, dozvěděli jsme se něco víc o místech a lidech kteří byli v jedničce pouze zmínění a vyřešily se tu i nějaké záhady. První díl byl přesto lepší, víc zvratů, víc překvapení, více tajemna. Něco mi v tomhle druhém díle chybělo, a to byly právě ty pořádné zvraty. Myslím ale, že obsažená akce mi to dost vynahradila a že ve třetím díle se ještě něčeho takového určitě dočkáme.

AndreaD
AndreaD
13.09.2016 3 z 5

Tak neviem, čo si mám o tom myslieť. Mám pocit akoby prvý a druhý diel písal iný autor. Prvý diel ma veľmi bavil, nebolo to také silené a sekané podľa postáv. Vývin postavy Vélina v prvom diele, cestu k nemu autor budoval postupne. Viac ma vtiahol do deja a dokázal zaujímavejšie opísať atmosféru doby. Tu akoby autora "seklo v páse". Akoby Ryanovi niekto vytkol málo akcie v prvom diele, tak v druhom to otočil o 380 st. Vážne mi tu chýba nejaká medzikniha medzi prvým a druhým dielom, čo ma naň naštartuje. Nejde len tak do druhého dielu "hodiť" postavy a čakať, že sa s nimi čitateľ do konca knihy nejako zžije. Vélin sa stal doslova okrajovou postavou, autor kládol dôraz na vývin postavy novej - Revy. O Northahovy je škoda hovoriť, tu akoby neexistoval. To, že si na posledný boj s Volarmi donesie partiu kumpánov so zázračnými schopnosťami je asi skôr predzvezťou tretieho diela, nakoľko tieto postavy v druhom diele neurobia dokopy nič. Frentis sa zase nevie rozhodnúť či chce svoju trýzniteľku zabiť, alebo s ňou založiť rodinu... Jediným plusom je vývin postavy Lyrny a to bolo jediné zmysluplné, čo ma udržiavalo pri čítaní.

OUTLAW
OUTLAW
31.08.2016 5 z 5

Jednoznačně mnohem lepší než první díl. Perfektně budované napětí, zajímavé zápletky i postavy; v Písni krve to byla ze dvou třetin nuda a až do konce naprosto stereotypní situace tak pro dvanáctileté děti.

flanker.27
flanker.27
30.08.2016 2 z 5

Nerad se přidávám k těm, podle kterých je druhý díl velký kvalitativní sešup. Proč tak tvrdě?
No, za prvé. Navzdory tomu, že je teď příběh vyprávěn z pohledu hned čtyř postav, je děj vlastně velmi primitivní a mnohem prostší (ve všech významech slova) než díl první. U něj velice fungovalo hned několik překvapení, součástí zapadajících na své místo a především výborná atmosféra. Teď je v prvním plánu prosté jednorozměrné nebezpečí představované Volarem, přičemž Volaři zde vystupují vesměs jen jako tupá anonymní masa, proti které i skřeti z Mordoru přímo hýří rozličnými motivacemi. Vylepšuje to jen začátek se ženou, která poutá Frentise, ale to v polovině skončí a zbývá už jen naprosto jednorozměrné zlo Volaru.
Za druhé. I v případě prvního dílu, který jsem ohodnotil maximálním počtem bodů a vychválil ho jak to šlo, tak jestli bylo něco jeho slabinou, pak trochu šablonovité charaktery. Tentokrát je to horší o to, že i postavy, které byly v prvním díle životné a rozvinuté, nyní působí velmi ploše nebo nemají příležitost se jakkoli projevit (zejména případ Nortaha). Pokud už se někdo projeví více, okamžitě se přijde na to, že je obdařený, takže tím, co původně bylo skryté a jen pomalu se odkrývalo, autor v druhém díle doslova plýtvá a přichází s tím příliš často coby deus ex machina.
No a za třetí je to Reva. Její kapitoly byly pro mě doslova utrpení. Jestli jsem dosud za nejhorší literární fantasy hrdinku považoval Ciri, tak Reva je Ciri na druhou ještě říznutá Xenou, přičemž zde vás autor nenechá na pochybách, jak je to s její sexuální orientací. Jestliže v prvním díle činil výskyt nepřemožitelných bojovnic žádná celá nula nula nic, tady jako kdyby Ryanovi někdo nařídil, že musí dohnat správné gender kvóty i za minule. Takže se na scéně objeví hrdinka, o které se sice na začátku výslovně dočteme, že byla vytrénovaná pouze s nožem a nic jiného neumí, leč po pouhých dvou výletech s Vélinem (o kterém z prvního dílu víme, že není moc dobrým učitelem) najednou nejen že ovládá všechny myslitelné zbraně na mistrovské úrovni, ale též dokonale zvládá strategii obrany, plány překvapivých útoků a zásady vedení armád na úrovni mistra Suna. K tomu pokud něco potřebuje, okamžitě to "náhodou" na své cestě najde. Nesnesitelnější charakter abych pohledal.
Takže co to jakž takž zachraňuje? Lyrna a Frentis. Dávám tři, ale kdybych to měl hodnotit samostatně, možná půjdu i níž.

lucie8168
lucie8168
29.08.2016 5 z 5

Po prvním dílu jsem byla nadšená a nemohla jsem se dočkat dílu druhého. Už dlouho jsem nenarazila na dobrou knihu, která umí překvapit, není předvídatelná, netáhne se a je velmi čtivá. Druhý díl byl několikanásobně lepší než první. Takže pokud se vám první díl líbil, neváhala bych přečíst si i díl druhý. Nemohu se dočkat třetího dílu! :)

Lenisk@
Lenisk@
19.08.2016 5 z 5

5/5

Musím říct, že na druhý díl jsem se opravdu těšila. A jsem ráda, že mě nezklamal! Přestože si pořád pletu jména postav (obávám se, že si je nikdy nezapamatuji) a přestože pro mě bylo nejzajímavější Vélinovo působení v řádu, kniha mě dostala. Byla napínavá, každá dějová linie mě brzy pohltila (a to opravdu ale opravdu nemám ráda tento typ vyprávění), našla jsem si nové oblíbence i nové nepřátele a často si přála, aby Vélin konečně rozbalil meč a já mohla alespoň v mysli bojovat po jeho boku :) Každopádně se ztratilo někdy až příliš černobílé vidění postav a "čáry máry", které jsem docela zatracovala v první knize, dodaly knize šmrnc.

Těším se na další díl!

SnowCat_5
SnowCat_5
19.08.2016 5 z 5

Strhující příběh, nemůžu se dočkat pokračování

radfrk
radfrk
07.08.2016 3 z 5

Na toto pokračování jsem se hodně těšil (první chyba). Mezi prvním a druhým dílem jsem četl Zaklínače a pár dílů Meče pravdy (druhá chyba).
Celkově mě kniha zklamala. Nikomu nechci vnucovat svůj názor, ať si každý čte, co se mu líbí. Po prvním dílu, který jsem přečetl jedním dechem, jsem se do druhého musel nutit (dokonce jsem šel několikrát večer spát bez čtení).
Děj příběhu se nějak moc táhnul a chyběla mu "dobrodružná jiskra". No a Velin byl odstrčen ne druhou, ale až na třetí kolej. Ostatní postavy celkem fajn - takový běžný průměr. No prostě max 3 hvězdy.
Třetí díl si samozřejmě přečtu, ale už se na něho nebudu těšit jako dítě na nové kolo :-))))

Turante
Turante
27.07.2016 4 z 5

Opět skvělé pokračování prvniho dilu Píseň krve. Ze začátku jsem si musela zvyknout na vyprávění několika postav oproti jedné. Ale o to více to bylo zajímavé a napínavé. Ještě ze třetí díl má vyjít letos v říjnu

Ričí
Ričí
20.07.2016 5 z 5

Ať byl první díl jakkoliv dobrý, v porovnání s dílem druhým to je pouhá pohádka pro děti na dobrou noc.
Příběh z pohledu více postav dodal celému ději neskutečnou hloubku, měli jsme konečně možnost nahlédnout do spletitých cest každé jedné postavy, přílěžitost pochopit, na základě čeho činili svá rozhodnutí a v zvážit všechny strany.
Prvnímu dílu vévodil Vélin, který na mě působil velice dobře, v tomto díle jsou všechny postavy víceméně stejně dobré, až na jednu, která převyšuje všechny ostatní, tou postavou je královna Lyrna. Všechny kapitoly z jejího pohledu jsou nanejvýš zajímavé, především pak ty, které se nacházejí zhruba za polovinou knihy.
Ryan opět nezklamal a, i když staví svůj příběh na vlastně celkem jednoduchém příběhů, vyprodukoval knihu, která mne velice nadchla. Výborné vyprávění, hezké popisy, postavy, které mají opravdové povahy a nejsou ploché, to vše mě nutí hodnotit knížku pěti hvězdičkami.

petrvyhy
petrvyhy
18.07.2016 4 z 5

Anthony Ryan je mistrovský vypravěč - toto všude můžeme číst a mohu potvrdit, že je to pravda. První díl mě neuvěřitelně uchvátil. Druhému to chvilku trvalo. Začetl jsem se až po chvíli. Nevadilo mi, že se příběh rozdělil na hlavní tři a podobně jako u každé knihy vyprávěné stejným způsobem, jsem si některé postavy zamiloval a jiné ne. Děj byl poutavý a v druhé polovině mi utíkal. Hodnotím kvalitně a doporučuji všem fanouškům prvního dílu - který byl o trochu přeci jenom lepší...

CherryPie
CherryPie
11.07.2016

Popravdě ještě stále nemám jasno v tom, jestli se mi střídání pohledů postav v tomto díle líbilo nebo ne. Plusovym bodem byla určitě Lyrna, zaujala mě už v prvním díle a moc mě potěšilo za ni číst :) Vélin je zase prostě největší šéf a bez něj bych se to ani neobtěžovala číst ...má opravdu zajímavou osobnost a nejde si ho neoblibit.
No a pak tu je Frentis a Reva...oproti Lyrně a Vélinovi mi prostě nepřijdou tak...mmm jak bych to řekla ...sympatičtí? Nějakým způsobem mi nepadli do noty a prokousat se jejich pasážemi a zachovat si chladnou hlavu bylo mnohdy složité. To ze skočili Vélinovi nebo Lyrně do důležitého momentu mi spíš neskutečným způsobem drasalo nervy než příjemně napinalo jak psali čtenáři v recenzích na internetu.
Každopádně ale autora chápu, pro děj byly tyto postavy vcelku důležité. Bohužel je nemůžu přestat nenávidět...nudily mě a ještě k tomu odvadely od toho co mě opravdu zajímalo

Janičta
Janičta
19.06.2016 5 z 5

Skvělá kniha. Příběh mě vtáhl a o nějakém přeskakování nemohla být ani řeč.
Nové postavy obohacují děj a příběh vyprávěný z pohledu několika postav drží čtenáře v napětí.
Intriky se rozplétají, aby se jiné mohly splést a některé zůstávají stále skryté. Jediné čeho lituji je to, že jsem první díl četla už před takovou dobou... jména a některé spojitosti už si nepamatuji :-D

BrozaM
BrozaM
16.06.2016 4 z 5

Jak je napsané na obolu: ,,Jednoduše nejlepší...".
A ta poslední věta v knize? Naprosto mě dostala, škoda, že Královna ohně bude mít překlad až 30.11. - už aby to bylo!

olle3
olle3
24.05.2016 5 z 5

Tímto Anthonyho Ryana přidávám ke svým oblíbeným autorům a k těm, kteří mě dokáží udržet u svých knih, i když už mi oči skoro vytékají vyčerpáním.
Trochu jsem se bál, abych po úžasném prvním díle nebyl dvojkou zklamaný, ale naštěstí se mé obavy ukázaly jako zbytečné. Ryan nic nezanedbal. Jediné, co mě na tomto díle naštvalo, byl konec, a to pouze proto, že přišel tak rychle.

Nifredil
Nifredil
11.04.2016 3 z 5

Znáte ten pocit, když se vám líbí první díl nějakého obsáhlejšího literárního díla a tak máte vysoká očekávání i v případě druhého a všech dalších dílů? Tak přesně to se mi stalo v případě pokračování série Stín krkavce. První díl pro mě byl velkým objevem a tak jsem vkládala stejné naděje i do dílu druhého. Bohužel druhý byl proti dílu prvnímu vlastně zklamáním. Snad, že jsem viděla spoustu parafrází a inspirace u děl, která autor využil a jsou v daném žánru klasikou. Je to natolik inspirované, až bych si troufla hovořit o vykrádání motivů, snad nejvíce u slavné série Kolo času. Přesto jsem ale četla se zájmem a chtěla se dozvědět, jak to se všemi již známými postavami dopadne. Motivy některých v prvním díle téměř epizodních postav jsou rozvedeny, jiné vedlejší postavy dostanou velký prostor a jejich linka je zajímavá, napínavá, plná akce a dobrodružství, jak to má být u správné fantasy. Možná bylo mé zklamání dané celé jen tím, že nějak nemám ráda prostřední díly trilogií a tady jsem navíc měla silný pocit, že první díl by obstál sám o sobě a vlastně tohle pokračování nepotřeboval, spíš se ale trochu bojím, že autor vyčerpal všechny nápady a silné momenty v jedničce a trochu nastavoval kaši dvojkou. Snad nás nebude čekat další chod téhle kaše ve trojce a Ran se vrátí k původní kvalitě. Uvidíme, zda se povede celou trilogii zdárně ukončit, bylo by to příjemné překvapení pro nás zklamané čtenáře.

Jekysek
Jekysek
10.04.2016 5 z 5

Dámy a pánové, připravte se, že budete přejíždět stanice. Zapomenete se ve Sjednoceném království a to že máte vystoupit, pustíte z hlavy.
Anthony je zkrátka Pan spisovatel.
Po prvním díle jsem se druhého nemohla dočkat, a rozhodně jsem nebyla zklamaná! To, jakým způsobem změnil způsob vyprávění (více postav, dějových linek, míst) mi naprosto sedlo. Už to nebyl jen příběh Vélina, ale proplétající se osudy mnoha postav. Vyjasňuje se mnoho otazníků z předchozího dílu, politické hry se naplno rozjíždějí, intriky jsou všude.
Potěšilo mne, že jsem mohla zjistit, co se stalo s Frentisem, jemu věnované kapitoly se mi líbily asi nejvíce. Nicméně, Al Sorna, Reva a Lyrna měli také co vyprávět. Různé národy (Lonakové a Sordajové především) a jejich uvažování, různý náhled na "zpěváky" a podobně obdařené lidi, více magie, bitev, a (Ryan se oproti Písni rozjel) víc živočišných scén.
Děj rychle ubíhal, každý den jsem zoufale sledovala, jak mi stránky po stovkách utíkají. Zkrátka jestli něco mohlo první díl překonat, tak je to ten druhý =)
Jestli bude příští dílo zase stoupat, nebudou mi stačit hvězdy na hodnocení. Od Zaklínače po dlouhé době nejlepší fantasy série.