Tajemství

Tajemství https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193175/tajemstvi-193175.jpg 4 36 11

Steven Dunbar série

Steven Dunbar přijde na stopu vraha své dobré přítelkyně, která pracovala pro Lékaře bez hranic. Pachatelem je Ranjit Khan, pracovník pákistánské rozvědky. Ten, aby získal klíč k zakódovaným souborům o viru obrny, unese Dunbarovu dceru. SAS nastraží na letišti léčku, ovšem zrůdný Khan se pojistil – dívku nechal v jednom z tisíců zaparkovaných aut a do toho navíc nainstaloval bombu…... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Alpress

The Secret , 2013

m2056
06.09.2023 2 z 5

Po pravdě jsem od knihy čekal více autor má hodně dobré knihy ale někdy se stane že zbytečně moc kombinuje a zamota zápletku.

Danuše7
28.12.2017 4 z 5

Napínavá kniha plná zvratů, tajné služby vždy znamenají komplikace.

raty
06.06.2017 5 z 5

Steven Dunbar zase ve vrcholné formě. Moc mě baví hlavní hrdina i detektivní zápletky z velmi zajímavého prostředí. A tato kniha není výjimkou.

mirunda
04.06.2017 4 z 5

Kniha se dobře a rychle četla, ale příběh mi přišel dost neuvěřitelný a nepravděpodobný. Hlavně jeho vyřešení.

lakyh
30.11.2016 5 z 5

Opět úžasná knížka, od tohoto autora jsem ještě nečetl žádnou špatnou. Nejvíce se mi líbí to jak je postupně dávkováno odhalování pravdy, ty malé posuny krůček po krůčku, jak dokáže i ve zdánlivě beznadějné situaci něco vymyslet a posunout se tak dál a pak to do sebe všechno zapadá. Opět mezinárodní hra velkých mocností a tajných služeb, plná maskování a přetvařování. Něco z toho se opravdu i může přibližovat realitě, bohužel.

dominikB951
01.02.2016 4 z 5

Skvělá kniha, jediný nedostatek: proč je tam, kde je napsané o čem to je napsané jméno pachatele? To teda nechápu.

Nikol117
16.01.2016 4 z 5

Toto téma mě baví, kniha je napsaná dobře a je poutavá. Na takový oddych ve vlaku nebo letadle je přímo stvořená.

ovpana
28.08.2015 5 z 5

Další úžasná kniha od tohoto spisovatele ,nechybí napětí a dobrodružství ,hezky vykonstruovaný příběh který se dobře čte.

čef
06.03.2015 5 z 5

Téma biologického boje a zneužití výzkumu a získaných výsledků se prolíná do všech knih autora. Všechny jsou také výborné a patří mezi špičku knih z této oblasti. Zajímavá a ozvláštňující je zejména kombinace vědecké, napohled nudné činnosti, s akčním hrdinou Stevenem Dunbarem, který jde důsledně a neomylně za svým cílem - dobrat se pravdy a potrestat viníky. Dalšího komentáře netřeba, kniha upoutá od první stránky.

LenaBil
26.06.2014 4 z 5

Vážně nechápu proč je v anotaci jméno pachatele a popis událostí v závěru knihy...

Eidalon
10.06.2014 3 z 5

Knihy skotského lékaře, vědce a mikrobiologa pana Kena McClureho mám rád, to jsem zde uváděl již při jiných recenzích na jeho knihy. Autor jich napsal již celou řadu a podstatná část byla vydána i v češtině. Vedle samostatných románů je zde i série deseti knih s hlavním hrdinou Stevenem Dunbarem, působícím ve státní organizaci Sci-Med jako hlavní vyšetřovatel. Právě tento vyšetřovatel VLI se objevuje v knihách, které vyšly v horizontu 2 – 3 let zpětně a patří k novinkám. Nejinak je tomu i u poslední autorovy knihy (2014) – Tajemství.

McClure ve svých knihách nepředkládá až tak komplikované zápletky, vždy se však děj odehrává a řeší závažné celospolečenské problémy nezřídka související s bezpečností států, se zdravotními programy a nejrůznějšími biologickými hrozbami.

Témata jeho románů jsou ale dost podobná, proto Vám mohou mnohdy splývat. Tu se jedná o zmutovaný vir, tu o nákazu z masa či geneticky upravované potraviny a podobně. Za vším vždy stojí touha po moci, zisku či jen získání výhody z hrozby silou, za kterými stojí nejvyšší představitelé jednotlivých vlád ať legálně či nelegálně.

Autor se ve svých knihách snaží upozorňovat na tyto problémy a odhalovat mnohdy složité pozadí jednotlivých kauz. Hlavní hrdinové se pohybují v lékařském prostředí, výzkumných laboratořích či přímo v terénu. Jejich snažení a odhalování je v řadě případů z důvodu státního zájmu „zametáno pod koberec“.

Svými knihami se tedy pan McClure snaží alespoň na řadu problémů upozornit širokou veřejnost a v jeho knihách se objevují problémy zcela v souladu se současností.

V poslední době se taky do jeho knih vkrádají reálie skutečné, které společně s fiktivní linkou příběhů vytvářejí velmi reálné prostředí a knihy jsou tak vskutku uvěřitelné. Spojení věcí, o kterých si čtete na zpravodajských serverech s myšlenkou a fiktivním příběhem ve Vás vyvolávají velmi silný pocit, že tak se to mohlo stát či se dokonce tak děje. Tím jsou knihy přitažlivé a strašidelné zároveň.

Také děj knihy Tajemství má nemalé téma a to „moloch“ tzv. vymýcených nemocí (obrna, mor, černý kašel, tuberkulóza a další), kdy preventivní program dlouhodobého přeočkování celých populací vedl k tomu, že tyto nemoci zcela vymizely, alespoň v části civilizovaného světa. Proti nim staví nová témata jako jsou např. únavový syndrom, roztroušená skleróza a další, o jejichž původu se stále moc neví.

Děj knihy Tajemství není tentokrát až tak propracován, Steven Dunbar se dostává k materiálu výbušné povahy zcela náhodou. Při snaze vyšetřit záhadné úmrtí své bývalé kolegyně a kamarádky naráží na tajemství, které je přístupné jen nejvyšším představitelům nejmocnějších zemí.

Postupně se rozkrývá silné téma biologických zbraní, které nenechává v klidu nikoho. Snad nejhrůznější představa je biologická válka, kdy samotná příroda patřičně přeměněná se stává silou větší všech jiných, proto se neustále hledají cesty, jak nepřítele oslabit biologickou cestou, ale přitom minimalizovat riziko vlastní nákazy.

Ve své knize jednu takovou cestu pan McClure odhaluje a při jejím čtení Vám po těle moc příjemně nebude, obzvláště, patříte-li ke generaci, které se povinné přeočkování v dětském věku nevyhnulo. Možná si to nikdo z nás neuvědomuje, ale v našich tělesných schránkách přežívají mnohé viry desítky let a čekají na svou příležitost. A zatímco proti bakteriím již máme obranu, viry zůstávají zcela v „rukou“ našeho imunitního systému.

Jak využít této skutečnosti Vám autor zcela reálně předvede, brrr, nedobrá představa i když je údajně jen fikcí. Ale jestliže to napadlo autora, určitě to napadlo i mnohé jiné . . . jen je otázka, zdali je to technicky proveditelné.

A o co se jedná, čtěte. Určitě zajímavě strávený čas.

Kniha je čtivá a pokud jste od pana McClureho zatím mnoho nepřečetli, určitě Vás zaujme i svým tématem. Je to autorův standard – hodnotím na 55 %, a přidávám 10 % za společenskou naléhavost na tyto problémy upozorňovat. Tedy 3,5 hvězdy, nakonec dávám 3, i když kniha a její příběh je lepší průměr a určitě se nudit nebudete, jde jen o to, zdali Vás podobná tematika knih zajímá . . .

Ken McClure (p)
skotská, 1942