Stepní vlk

Stepní vlk https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1793/bmid_stepni-vlk-OLz-1793.jpg 4 834 117

Samostatné vydání světově proslulého románu z roku 1927. Hesse v něm bilancuje krize uplynulého desetiletí a pokouší se formulovat východiska z nich. Poučen psychoanalýzou odhaluje ponor ke kořenům vlastní osobnosti i snahu o překonání sváru ducha a pudů. Román vyniká neobvyklou strukturou, poetickou hrou fantazie i působivým prolínáním snu a skutečnosti.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

Der Steppenwolf , 1927

Taji
12.07.2015 5 z 5

Tak toto byla moje první knížka od Hesseho, čtena před lety a ačkoliv mě dostala do lehké depky :-D, tak se k ní ráda vrátím. Všechny Hesseho knihy jsem přečetla jedním dechem.

Feferka
08.07.2015 3 z 5

Jsem na vážkách... v knize je spousta zajímavých myšlenek, ale bylo pro mě velmi těžké udržet pozornost a nejspíše jsem jich mnoho přehlédla.

blackholesun32
19.06.2015 3 z 5

Cetl jsem soubezne s Tulakem po hvezdach, byl to vlastne takovy duel. Obe knihy predchazi jejich povest. V mem vnimani vsak zcela jednoznacne vyhral Tulak po hvezdach. Cekal jsem od Stepniho vlka vice a ve vysledku, byt se pribeh prijemne cte, se jedna vlastne o takovy kompilat analyticke psychologie, Freuda, trocha filozofie, nejakych vychodnich nauk etc. Hesse ma lepsi knihy, i kdyz mi celkove jako autor prijde lehce precenovan.

Janek
08.06.2015 4 z 5

Zaslouženě vychvalovaná kniha, přesto jsem od ní čekala ještě o trošku víc. Jinak řečeno: četla jsem i mnoho jiných, lepších knih, o kterých se tolik nebásní.

Jiří Crane
23.12.2014 3 z 5

trochu přeceňované

Honzeecheck
28.11.2014 4 z 5

Týhle knihy jsem se vždycky bál, nakonec jsem, stejně jako třeba u Kafky, zjistil, že nejlepší je zahodit za hlavu všecky předsudky a jít do toho s čistou hlavou. Přes svojí komplikovanost se to totiž čte víc než dobře, základní myšlenka je poměrně srozumitelná a že člověk něco tak úplně nepochopí naopak dává možnost interpretovat si to po svém. Ve svých 30 letech jsem asi dokonalej prototyp měšťáka (z vesnice :-), nemam potřebu zkoumat svoje hranice - naopak, mám rád svůj klid... přesto jsem si z knihy vzal dost. Marně vzpomínám, kdy jsem naposled šel tak "do sebe"... tohle je osobní, každej ať se s tim popasuje po svym, nemam potřebu přidávat sem další obecný plky. Rozhodně ale nadčasová kniha, vždyť utápění se v bezobsažný zábavě nebo devalvace reprodukované hudby se zhusta řeší i teď. Samotnej konflikt "zvířecí" osobnosti vs. civilizační vrstvy je taky věčnej ať už tomu zvířeti v sobě řikáte stepní vlk nebo gorila (V518)

bourgeois
24.11.2014 5 z 5

Neviem čo ma Stepnom vlkovi dostalo, miestami som nedýchal, miestami sa nudil, ale hlavne som nedokázal prestať čítať a so slzami v očiach čakal na Harryho zázračné uzdravenie, ktoré by bolo zdravením aj mojim. Krásne a smutné zároveň.

marvan00
27.10.2014 5 z 5

Tohle není kniha, tohle je kult. Spirituální román v tom nejlepším slova smyslu, pro mě důkaz, že umění v západní kultuře do jisté míry převzalo funkci dříve vyhrazenou pouze náboženství. Formálně inovativní první část románu tvoří dlouhá úvaha/esej o tom, kdo je to stepní vlk. Teprve poté následuje Harryho příběh. Ten mi přišel zajímavý už z toho důvodu, že podobné období jazzového věku zachytil ve svých knihách můj jiný oblíbenec, Fitzgerald. Na jedné straně moderní styl amerického autora, na straně druhé téměř nábožensky starosvětská atmosféra Hesseho románu. Zajímavé srovnání.

Freedee
17.09.2014 5 z 5

Knihu jsem měl jako povinnou četbu na škole. Nevím čím, ale kniha mě úplně dostala. Vtahovala mě do děje, nutila mě přemýšlet a číst ji dál. Dlouho po přečtení jsem ji měl v hlavě. Jedna z nejlepších knih, co jsem četl.

Káča Máča
14.08.2014 4 z 5

Kdybych neměla Stepního vlka zařazeného v povinné četbě, asi bych po něm nesáhla. Popravdě mě vyděsily sáhodlouhé a složité popisy této knížky, bála jsem se dát do čtení, ale nakonec jsem nelitovala. To, jestli jsem knížku plně pochopila, nechám stranou. Našla jsem si v ní to "svoje", několikrát jsem v ní našla sebe samotnou. Rozhodně to není oddechová četba před spaním, člověk by měl při čtení Stepního vlka zaktivovat všechny mozkové závity a bude se divit, co v této knížce najde.

escritor
25.03.2014 4 z 5

Pěkné zamyšlení nad ustrnutostí v životě, ze začátku mě nadchnula kritika měšťáctví, ke konci zase objevování skrytých výzev života, mladé lásky, radosti. Žádná velká filozofie, prostě jen tak.

A ještě citát z knihy, který mě oslovil:
Měšťák je tedy bytostně stvoření s chabou životní hybnou silou, stvoření úzkostlivé, bojící se sebeobětování, snadno ovladatelné. Na místo moci dosadilo raději většinu, na místo odpovědnosti hlasování.

cmelak
06.01.2014 5 z 5

srdcovka. vzpomínám si, že jsme ji dokonce měli zmíněnou v osnovách českého jazyka na střední škole asi takto: německo 30. léta, meziválečná literatura, písemnictví. Hermann Hesse - stepní vlk. Kritika společnosti. Tečka. Následně nám byla přednesena profesorkou báseň stepního vlka, a poté se zmínila, že mě by se tato kniha určitě líbila. Pomyslel jsem si no to určitě. Profesorka, která pohrdá J.P. Sartrem a třeba i Bukowským může vědět kulové o tom co se mi líbí a co ne. Po letech jsem si knihu přečetl, a musím uznat.... Ano paní profesorko měla jste pravdu:))

bersek
26.12.2013 5 z 5

Perfektni nadčasová kniha. Ale musim se přiznat, dal jsem si během čteni pauzu. Asi v prvni třetině jsem se začal prokousávat ani nevim proč. Ale pak to dostalo uplně jiný nádech. Kniha je nadčasová a myslim že by bylo zajimavé psát knihy tohoto tipu každých deset let.

Atuin
31.10.2013 5 z 5

Jestliže mi Petr Camenzind připadal jako CESTA, potom Stepní vlk zapůsobil jako naprostá závrať. Dojem člověka pod vodou, který pozoruje světlo skrze vodu a v noci je obestřen úplnou tmou. Neuchopila jsem jistě vše a věřím že to co zachytím příště bude stejně závratné. Ta nevyčerpatelnost slova do kterého zapouzdřil obrovské záležitosti. 5/5

inikori
20.10.2013

Ach Ti klasičtí němečtí autoři. Číst Stepního vlka pro mne bylo utrpení. Nedokázal jsem se identifikovat s hlavní postavou, byl pro mne krajně nezajímavý, nudný, otravný. Často jsem protrpěl 5 stránek, aby mne alespoň trochu zaujaly 2 odstavce. Od setkání s Hermionou to bylo trochu lepší, stále jsem trpěl, ale věděl jsem, že chci knížku dočíst. Popisuje duši HH mnohovstevnatě, důkladně a hluboce. Jeho uzdravování vedlo přes propasti, vrcholy i temné slepé uličky a nakonec jsem si dokázal asi 3 stránky i vnitřně prožít a užít. Jsem moc rád, že jsem vydržel a ještě raději, že už to mám za sebou. Zalíbení HH v Goethovi a Mozartovi není náhodné. Zpracování je 5*, čitelnost pro mne 1*. Takže nehodnotím.

Tizi
05.10.2013 4 z 5

Stepní vlk je jako Harryho dívky. Každému je dáno to, co si jen dokáže vzít. Myslím, že není třeba přesně chápat, stačí si brát. Těším se na další přečtení a jsem zvědavá, co mi bude příště dáno.

Danalx
27.06.2013 5 z 5

Nádherná kniha! Některé knihy přečtu a časem zapomenu, ale tady se mi i po měsících v hlavě "vyplavují" pasáže. Kniha mě vzala víc než jsem si myslela. Vím, že se k ní jednou zase vrátím.

kniholka
26.06.2013 5 z 5

Neříkám, že jsem to pochopila, neříkám, že jsem to nepochopila. Ale každopádně mě to dostalo.

lushi
12.06.2013 4 z 5

Stepní vlk mi spadl do klína v době, kdy jsem ho nejvíc potřebovala. Prožívala jsem velmi těžké období, z něhož mi Stepní vlk značnou měrou pomohl. Stejně jako autor píše v dovětku, i pro mě je Stepní vlk kniha o uzdravení, ne o ničivé síle deprese.

Kapis
28.05.2013 5 z 5

Jak napsal autor, kniha je o vnitřním rozpolcení a balancování života cca padesátiletého člověka. Když jsem se pokoušel o Stepního vlka v 18ti, nedočetl jsem ho, teď už v 34ech jsem ho zvládl přečíst, ale myslím, že ho (snad) plně docením, až si ho přečtu potřetí v 50ti. Kniha je moudrá, magická a hluboká, ano, každý si v sobě nosíme spoustu aspektů a osob a některé občas vnitřně promlouvají věci, které se nám líbí, kterým rádi a bez výčitek podlehneme, ale některé jsou tak odporné a neslučitelné s námi, že se je snažíme zahlušit a upozadit. Je pak možné, že pak taková osoba někdy nespoutaně osvobozená vytryskne a začne konat - takhle by se dali možná popsat psychopatičtí vrazi, ke kterým "promlouvají hlasy". Mě taky občas napadají věci, které bych nahlas neříkal, s kterýma ale umím žít a zde mi pan Hesse ve svém traktátu dal takového průvodce jak s nimi zacházet - a určitě nejen mně. Každý máme v sobě takového Stepního vlka, který občas cení zuby na vše kolem, na to přízemní maloměšťáctví s malými starostmi bez větších ideálů a máme chuť se rozběhnout vstříc chladivé divočině pryč od toho všeho pokrytectví dnešní doby. Je dobré, ne-li nutné, tento silný vnitřní hlas občas poslechnout, pokud ho člověk ještě slyší!!! Opravdu zásadní kniha.

zfilmováno německá literatura švýcarská literatura samota

Hermann Hesse
německá, 1877 - 1962