Stephen Hawking: Život s vědou

Stephen Hawking: Život s vědou https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69182/stephen-hawking-zivot-s-vedou-69182.jpg 4 10 2

Autor knihy Michael White popsal Stephena Hawkinga jako znamenitého vědce a zároveň odvážného člověka, který nedovolil své chorobě, aby mu bránila ve vědeckém vývoji. Jeho teoretická práce o černých dírách a výzkum vlastností vesmíru byly ve světě vědy průkopnické a revoluční. Jeho knihy Stručná historie času se po celém světě prodaly miliony výtisků, a to i mezi nevědeckou veřejností. Získal světovou proslulost jako popularizátor vědy, televize BBC uvedla seriál Vesmír Stephena Hawkinga. Kniha je napsaná velmi poutavým a srozumitelným jazykem a plní veškerá očekávání laického čtenáře po zprostředkování informací o světoznámém fyzikovi a jeho vědeckém bádání.... celý text

Literatura faktu Věda
Vydáno: , Mladá fronta

Stephen Hawking: A life in science , 2002

jackw
03.01.2015 5 z 5

Pěkná kniha. První z životopisných knih o Hawkingovi, kterou jsem četl. Nezaujatý a ucelený pohled na jeho život i na jeho dílo. Těším se na další :)

valda
08.03.2011 4 z 5

Životopis jednoho z největších kosmologů, teoretických fyziků a populizátorů vědy. Autoři popisují Hawkingův život od narození přes studia v Cambridgi a zároveň v časové posloupnosti vysvětlují pojmy a objevy, na které vědec přišel. Vše je popsáno laickým způsobem, bez používání vzorců a zbytečného zacházení do detailů. Trochu mi vadila úplná absence vysvětlujících kreseb. Autoři se snažili o zaměření knihy pro co největší čtenářskou obec, ze začátku, kdy se mluví trochu o Galileovi, Newtonovi a Einsteinově teorii relativity, tak je to ještě v pohodě. Později přijde na řadu kvantová fyzika, Planckovy konstanty, kvasary a pulsary, černé díry, teorie singularity a podobně. Nakonec, když se mluví o mnoha vesmírech, strunách a červích dírách už jsem se trochu ztrácel, asi by to chtělo více prostoru. Kniha je napsaná velmi čtivě, ale je trochu rozpor v tom, kdo by jí měl vlastně číst. Člověk, který se chce dozvědět něco o fyzice a kosmologii, by si asi měl radši přečíst Stručnou historii času, kde je vše více rozvedeno. A ten, koho zajímá Hawking, jako člověk, se toho taky moc nedozví, protože Stephen si své soukromí střeží, a taky na jeho životě svým způsobem není zase tolik zajímavého. Připomínalo mi to, co nedávno řekl Mark Zuckerberg: „The Social Network je dobrý film, ale filmaři musí všechno trochu dramatizovat. Můj život v posledních několika letech byl spíše mnoho hodin náročného programování.“

přírodní vědy vědci fyzici Stephen Hawking, 1942-2018

Autoři knihy