Čtyřka na zabití

Čtyřka na zabití https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21707/ctyrka-na-zabiti-21707.jpg 5 88 12

Stephanie Plumová série

Detektivní zápletka románu se soustřeďuje opět kolem nekonvenční Stephanie Plumové, jejíž pátrací schopnosti tentokrát prověří zamotaný případ, který ji připraví nejen o auto a byt, ale také málem o život. V této epizodě se snaží Stephanie vypátrat servírku, prchající před zákonem, s pomocí dvou svých přátel, ale hlavně své originální babičky. Zdánlivě jednoduchý úkol se brzy zvrhne v sérii nehod a náhod, které podivnou čtveřici ohrožují na životě a mladá žena se brzy ocitne v neřešitelné situaci. Jako ve většině epizod se v pravý čas vyskytne poblíž okouzlující policista Joe Morelli, který jí nabídne pomoc, i když ne se zcela nezištnými úmysly. Stephanie musí sama před sebou obhájit své schopnosti a rozřešit bez ohledu na hrozící nebezpečí svůj další neobvyklý případ. ... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , BB art

Four to score , 1998

Květinka008
28.03.2024

Strelena americka komedie v knize. Po prvnich triceti stranach jsem vubec nechapala a chystala se odlozit, nakonec jsem precetla na etapy v MHD. Nejsem cilovka, radeji tedy ani nehodnotim hvezdami...

Marthas
03.06.2020 3 z 5

Zdálo se mi to, anebo tento díl byl méně humorný než ty předchozí, přibylo násilí ale nepřibyly na to žádné adekvátní reakce. Kvůli stereotypnosti stylu psaní doporučuju číst sérii s většími alespoň měsíčními rozestupy anebo se začnete brzy nudit. Navíc, jak jsem zjistila na goodreads, není u nás ani zdaleka série dovydaná. Ve světě je min 26 běžných dílů, další letos přibude a od cca 13 dílu existují i půldíly. U nás tedy vyšel jen zlomek, takže nedoporučuju těm, co je zajímá, jak to skončí, pokud neumějí obstojně anglicky a nechtějí investovat do koupě celé série v aj.

tatjana1737
12.08.2019 3 z 5

!!! POZOR SPOILERY!!!

Připadá mi, že je to zas tak nějak na jedno brdo... Zdánlivě snadný případ se hned na začátku zkomplikuje, Stephanie pořád zmatkuje a dělá zbytečné chyby (které ji ovšem ve finále vždy posunou blíž k dopadení NP), Lula se snaží svým svérázným způsobem pomáhat (používání omračovací pistole na Joyce Barnhardtovou mne - přiznávám, jsem zlomyslná - těšilo), Ranger se zjeví, nezištně pomůže a opět zmizí, Stephanie dorazí domů, zkontroluje záznamník, dá Rexovi kuličku hroznového vína a oblékne si flanelku, sem tam jí někdo na dveře napíše sprostý vzkaz, v knize figurují (ne)zákonně ozbrojení důchodci a taktéž nejsou opomenuty obligátní večeře u Plumových, hlášky babičky Mazurové a defétismus pana Pluma. Stejně jako v předchozích dílech, i zde do děje vstupuje čím dál víc násilí (usekané prsty, skalpování, vražda prodavačky), ale pachatelé - i oběti - se k němu staví nonšalantně, jako že vlastně o nic nejde.

To, že je Stephanie pořád stejná amatérka jako v prvním díle, bych jí ani nevyčítala, na tom knihy v podstatě stojí a na tom autorka staví různé situace, ale to, jak se hrdinka vždy vzpamatuje ze všeho hnusného, co viděla, nebo co se jí stalo, mi přijde na celé sérii poněkud nereálné. Vím, že je to v podstatě oddychové čtení, ale protože jsem zmlsaná, musím kvůli tomu hvězdičky ubrat.

Kdybych nečetla předchozí díly, nebo je neměla čerstvě v paměti, asi bych hodnotila výše, takhle mám laťku sníženou tím, co jsem již přečetla...

Zápletka se žárlivou ženskou byla docela předvídatelná (když se člověk zamyslí, kolik potencionálních párů se v knize objevilo, jde snadno odhadnout, kdo na koho žárlí) a potrestání Eddieho Kuntze mi přišlo přitažené za vlasy (protože pořád dělám tu chybu, že si představuji, co by se dělo, kdyby se něco takového opravdu stalo).

Co naopak potěšilo bylo přidání nové postavy v podobě Sallyho, který příběh příjemně osvěžil. A opět se mi líbí, jak v Trentonu vlastně nikoho nepohorší, když se chlap obléká jako ženská a dorazí v nějakém hodně úchylném outfitu k někomu do domu na večeři - připadá mi, že celý Burg je obýván v podstatě velmi pohodovými a flegmatickými lidmi :-).

Nu a zápletka mezi SP a JM... Ano! Ano! Ano! Jsem ráda, že to takhle dopadlo, byť závěr té romance mne zanechal stejně neuspokojenou jako Stephanii v předchozích dílech. Ty italské zásnuby mne totiž bavily hodně a těším se, že si s nimi autorka ještě v dalších dílech pohraje. Něco mi říká, že ta věštba se - přes Morelliho snahu nevázat se - ještě vyplní ;-).

Lacerta.j
17.11.2018 3 z 5

Dobra oddychovka.

Jaruš7
13.11.2018 5 z 5

Užívám si, a to neskutečně, tak jako jsou v tomto akčním panoptiku aktéři ryzí, je má snaha nepodlehnout závislosti marná.
Název není jen tak do počtu číselné série, ale vidět tuto čtyřku připravenou na dramatické vzrůšo ke stíhací , tajné operaci, tak to perfektně na ten titul sedí.
Stephanie - hrdinka lovkyně zločinců, Lula - metráková blonďatá černoška v šatech sotva zakrývající pozadí, Sally - skoro dvoumetrový transvestita v bord. ohozu, babička- bez níž by to mohli zabalit.
Italské kořeny v příbuzenstvu, kletby a věštecká jasnozřivnost dávají Steph zabrat.
Citace:"...doháněl mě k šílenství. Spouštěl ve mně všechny ty procesy, aniž by se o to musel snažit."
Paráda.

cukrovka
08.02.2018 4 z 5

Stephanie opět nezklamala. Vtipné a oddychové čtení.

zapálenýčtenář
29.06.2017 3 z 5

... zábavné, oddychovka pro letní dny.
Vlastně pro každý den, kdy si přejeme číst a odpočívat :o)

asam
09.08.2016 4 z 5

Nečekejte od knížky zázraky, ale je to vtipné. oddychové čtení.

kokosek
18.07.2013 4 z 5

Čtrtý díl o Stephanii Plumové je zatím to nejlepší z celé série. Konečně je to opravdu detektivka, nejen pokus o ni. Pořád tam zůstal ten vtip a dokonce ho tam bylo víc než dřív.
Takže tuhle knihu mohu doporučit nejen jako dovolenkové čtení, ale klidně kdykoliv.
Nevím, jen tuším, jestli to nebude tím, že hrdinka si konečně užila se svým princem. Ale stejně to s nimi není úplně jasné :-)

Evik30
16.05.2013

Jako v předchozí knize i v této je plno napětí, zároveň i humoru.
Evanovich je moje oblíbená spisovatelka.

Detektivky píše v humorném stylu, čtou se jedním dechem a je Vám líto je odložit.

isobel2000
16.03.2013 5 z 5

Tento díl se mi moc líbil, vtipné, skvělé hlášky - hlavně babička Mazurová.

Honey0105
20.03.2011 5 z 5

Živě si pamatuji, jak jsem tuto knihu četla poprvé. Líbil se mi obal, tak jsem si jí nechala mamkou koupit na cestu do Polska. Začátek knihy mě moc nevzal. Dílo jsem přečetla a i když bych četla klidně dál, tak jsem přeci jen nebyla tak nadšená. Od této události uplynul asi rok a já jsem po knize, umístěnou v knihovničce, sáhla znovu. Během dvou dnů jsem měla dočteno a byla jsem nadšena. Úplně se vidím, jak jsem se smála a hned ještě ten den jsem si běžela do knihovny pro další díly (možná to bylo tedy až další den, to už si tak barvitě nepamatuji).
V nynější době to je jedna z mých oblíbených knih, která mě vždy dokáže spolehlivě rozesmát. Jsem ráda, že tu je hodně babičky Mazurové a také Sally Sweet je poměrně sympaťák. A samozřejmě můj milovaný Morelli, kterého prostě zbožňuji.
Je pravda, že je to trochu splácanina, ale já si díky této knize autorku Janet Evanovich naprosto zamilovala a její knihy čtu velice ráda (a často).

Janet Evanovich
americká, 1943
2016  76%Podfuk
2003  84%Za všechny prachy
2017  85%Štvanice
2001  88%Lovkyně zločinců
2017  83%Přísně tajná

Kniha Čtyřka na zabití je v