Čtyřka na zabití

Detektivní zápletka románu se soustřeďuje opět kolem nekonvenční Stephanie Plumové, jejíž pátrací schopnosti tentokrát prověří zamotaný případ, který ji připraví nejen o auto a byt, ale také málem o život. V této epizodě se snaží Stephanie vypátrat servírku, prchající před zákonem, s pomocí dvou svých přátel, ale hlavně své originální babičky. Zdánlivě jednoduchý úkol se brzy zvrhne v sérii nehod a náhod, které podivnou čtveřici ohrožují na životě a mladá žena se brzy ocitne v neřešitelné situaci. Jako ve většině epizod se v pravý čas vyskytne poblíž okouzlující policista Joe Morelli, který jí nabídne pomoc, i když ne se zcela nezištnými úmysly. Stephanie musí sama před sebou obhájit své schopnosti a rozřešit bez ohledu na hrozící nebezpečí svůj další neobvyklý případ. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/21707/ctyrka-na-zabiti-21707.jpg 4.676

Stephanie Plumová (4.)

Literatura světová, Detektivky, Romány
Vydáno:, BB art

Four to score (1998)

Kniha Čtyřka na zabití

tatjana1737

!!! POZOR SPOILERY!!!

Připadá mi, že je to zas tak nějak na jedno brdo... Zdánlivě snadný případ se hned na začátku zkomplikuje, Stephanie pořád zmatkuje a dělá zbytečné chyby (které ji ovšem ve finále vždy posunou blíž k dopadení NP), Lula se snaží svým svérázným způsobem pomáhat (používání omračovací pistole na Joyce Barnhardtovou mne - přiznávám, jsem zlomyslná - těšilo), Ranger se zjeví, nezištně pomůže a opět zmizí, Stephanie dorazí domů, zkontroluje záznamník, dá Rexovi kuličku hroznového vína a oblékne si flanelku, sem tam jí někdo na dveře napíše sprostý vzkaz, v knize figurují (ne)zákonně ozbrojení důchodci a taktéž nejsou opomenuty obligátní večeře u Plumových, hlášky babičky Mazurové a defétismus pana Pluma. Stejně jako v předchozích dílech, i zde do děje vstupuje čím dál víc násilí (usekané prsty, skalpování, vražda prodavačky), ale pachatelé - i oběti - se k němu staví nonšalantně, jako že vlastně o nic nejde.

To, že je Stephanie pořád stejná amatérka jako v prvním díle, bych jí ani nevyčítala, na tom knihy v podstatě stojí a na tom autorka staví různé situace, ale to, jak se hrdinka vždy vzpamatuje ze všeho hnusného, co viděla, nebo co se jí stalo, mi přijde na celé sérii poněkud nereálné. Vím, že je to v podstatě oddychové čtení, ale protože jsem zmlsaná, musím kvůli tomu hvězdičky ubrat.

Kdybych nečetla předchozí díly, nebo je neměla čerstvě v paměti, asi bych hodnotila výše, takhle mám laťku sníženou tím, co jsem již přečetla...

Zápletka se žárlivou ženskou byla docela předvídatelná (když se člověk zamyslí, kolik potencionálních párů se v knize objevilo, jde snadno odhadnout, kdo na koho žárlí) a potrestání Eddieho Kuntze mi přišlo přitažené za vlasy (protože pořád dělám tu chybu, že si představuji, co by se dělo, kdyby se něco takového opravdu stalo).

Co naopak potěšilo bylo přidání nové postavy v podobě Sallyho, který příběh příjemně osvěžil. A opět se mi líbí, jak v Trentonu vlastně nikoho nepohorší, když se chlap obléká jako ženská a dorazí v nějakém hodně úchylném outfitu k někomu do domu na večeři - připadá mi, že celý Burg je obýván v podstatě velmi pohodovými a flegmatickými lidmi :-).

Nu a zápletka mezi SP a JM... Ano! Ano! Ano! Jsem ráda, že to takhle dopadlo, byť závěr té romance mne zanechal stejně neuspokojenou jako Stephanii v předchozích dílech. Ty italské zásnuby mne totiž bavily hodně a těším se, že si s nimi autorka ještě v dalších dílech pohraje. Něco mi říká, že ta věštba se - přes Morelliho snahu nevázat se - ještě vyplní ;-).

Lacerta.j
17.11.2018

Dobra oddychovka.

Jaruš7
13.11.2018

Užívám si, a to neskutečně, tak jako jsou v tomto akčním panoptiku aktéři ryzí, je má snaha nepodlehnout závislosti marná.
Název není jen tak do počtu číselné série, ale vidět tuto čtyřku připravenou na dramatické vzrůšo ke stíhací , tajné operaci, tak to perfektně na ten titul sedí.
Stephanie - hrdinka lovkyně zločinců, Lula - metráková blonďatá černoška v šatech sotva zakrývající pozadí, Sally - skoro dvoumetrový transvestita v bord. ohozu, babička- bez níž by to mohli zabalit.
Italské kořeny v příbuzenstvu, kletby a věštecká jasnozřivnost dávají Steph zabrat.
Citace:"...doháněl mě k šílenství. Spouštěl ve mně všechny ty procesy, aniž by se o to musel snažit."
Paráda.

cukrovka
08.02.2018

Stephanie opět nezklamala. Vtipné a oddychové čtení.

zapálenýčtenář
29.06.2017

... zábavné, oddychovka pro letní dny.
Vlastně pro každý den, kdy si přejeme číst a odpočívat :o)

asam
09.08.2016

Nečekejte od knížky zázraky, ale je to vtipné. oddychové čtení.

kokosek
18.07.2013

Čtrtý díl o Stephanii Plumové je zatím to nejlepší z celé série. Konečně je to opravdu detektivka, nejen pokus o ni. Pořád tam zůstal ten vtip a dokonce ho tam bylo víc než dřív.
Takže tuhle knihu mohu doporučit nejen jako dovolenkové čtení, ale klidně kdykoliv.
Nevím, jen tuším, jestli to nebude tím, že hrdinka si konečně užila se svým princem. Ale stejně to s nimi není úplně jasné :-)

Evik30
16.05.2013

Jako v předchozí knize i v této je plno napětí, zároveň i humoru.
Evanovich je moje oblíbená spisovatelka.

Detektivky píše v humorném stylu, čtou se jedním dechem a je Vám líto je odložit.

Janet Evanovich
americká, 1943