Stěhování národů a sever Evropy: Vikingové na mořích i na pevnině

Stěhování národů a sever Evropy: Vikingové na mořích i na pevnině https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/318945/mid_stehovani-narodu-a-sever-evropy-vik-nIa-318945.jpg 4 37 7

Kniha, navazující na dva úspěšné předchozí autorčiny svazky věnované stěhování národů, tentokrát představuje germánské obyvatele raně středověké Skandinávie jako účastníky jedné z největších migrací v historii. Zamýšlí se nad příčinami vikinských výbojů a rozsídlení, sleduje vývoj královské moci, roli družiny a starších institucí, jako byly sněmy (thingy) ve vývoji severské státnosti, sjednocování jednotlivých vývojových center v Dánsku, Norsku a Švédsku. Tzv. Vikingové v knize nevystupují jen jako dobyvatelé, ale také jako zemědělci, obchodníci, řemeslníci, umělci, mořeplavci a objevitelé, kteří nejednou dopluli až do tzv. Vinlandu. J. Bednaříková vychází především z údajů antických a raně středověkých pramenů o germánském severu (Skandinávii) od doby Tacitovy po kronikáře Adama z Brém. Na konkrétních příkladech ukazuje, co doba vikinských výbojů znamenala pro tehdejší Evropu, věnuje se vztahu skandinávských Germánů k původnímu obyvatelstvu zemí, které napadali, a akulturaci těchto bojovníků. Autorka porovnává hlavní rysy vikinské doby s charakteristickými rysy tzv. velkého stěhování národů, hledá obecné příčiny vzniku velkých migrací a epoch intenzivních výbojů a pokouší se rekonstruovat myšlení a etiku vikinské doby.... celý text

Akana
Akana
04.05.2022 4 z 5

Titul mi přijde trochu zavádějící, protože na období stěhování národů se v textu sice občas odkazuje, ale spíš v rámci srovnávání, než že by s vikinskou érou přímo souviselo. Jinak ale platí, co jsem psal k autorčinu Stěhování národů z roku 2003: příkladné prolnutí erudovanosti a čtivosti. S tím, že ta souvětí už má paní Bednaříková pod větší kontrolou.

Zmiu
Zmiu
19.07.2019 3 z 5

Čtivá kniha, která dobře popisuje procesy vzniku vikinských nájezdů a jejich roli ve formování Evropy. Pro pochopení těchto procesů je tahle kniha užitečná. Jako zdroj pro další práci bych ji ale nedoporučila. Citované zdroje mi přijdou nedostatečné, ale hlavně ve mně budí nedůvěru nejednotnost jmen, kdy je jednou jméno napsáno tak a za chvíli onak. Např. Orkády a Orkneje, jména vikingů a pod. U několika badatelů je špatně napsané jméno a minimálně o dvou badatelkách se mluví, jako by to byl muž. Tohle se přeci dá lehce dohledat. Dokonce i v seznamu literatury je tentýž člověk napsán na dvojí způsob. Možná jde o detaily, ale je jich tam hodně, a ubírá to na věrohodnosti, protože člověk v oboru znalý takovéhle chyby hned odhalí a bude se pak stavit nedůvěřivě i k těm dalším, které třeba nezná. Naštěstí existuje dost dalších zdrojů, kde se dají jména ověřit. Dost věcí jsem se ale i tak dozvěděla, a nějaké další knihy od Jarmily Bednaříkové si jistě přečtu.

WolfIssen
WolfIssen
07.11.2018 5 z 5

Další skvělý a informačně vyčerpávající počin paní Jarmily Bednaříkové. Kniha se nese podobně jako dílo Stěhování národů především v rovině historicko-politických údálostí, expanze Víkingů, důvodů, příčin a následků Vikingských nájezdů, obchodování a střetu s jinou kulturou a společností. Vřele doporučuji všem, kdo se zajímají o historické období raného středověku ve Skandinávii i o Vikingy samotné.

Vlk.kh
Vlk.kh
24.10.2018 5 z 5

Stejně, jako přede mnou Thorir doporučuji knihu všem, co se zajímají o tematiku Vikingů - ovšem těch historických, pro někoho, kdo má zájem o toto období jen na základě fantasy seriálu Vikingové ( záměrně nepíši historického, protože historicky je to zkrátka blábol - alespoň z valné většiny ) tahle knížka asi nebude.
O seveřanech jsem toho v uplynulých letech přečetl vcelku dost a tento počin paní Bednaříkové zaujímá jednoznačně první místo. Je zde dopodrobna rozepsána vikinská expanze do všech koutů světa a množství dalších informací, které jsem se jinde nedočetl. Knížka je opravdu spíš pro "pokročilejší" zájemce o Vikingy, jak už tu přede mnou bylo napsáno. Jediné, co je v knize bráno spíše letem světem je pohanské náboženství Skandinávců, ovšem od toho jsou jiné publikace a problematika severských mýtů a ság je natolik obsáhlá, že vydá na samostatnou knihu. Co je zde naopak velmi podrobně popsané je proces christianizace Skandinávie. Za sebe jednoznačně doporučuji.

thorir
thorir
04.03.2018 5 z 5

Další z řady knih věnované době stěhování národů z pera české autorky, historičky, J. Bednaříkové. Čím víc se o této době dozvídám, tím víc mě fascinuje. Barbarská Evropa, doba, ze které vychází severské ságy. Doporučuji přečíst všem, kdo se zajímají o Vikingy, Seveřany, apod. Nebo možná raději ne, opravíte si množství pohodlných a nepřesných názorů. Nečekejte posílení romantických představ o drsných seveřanech, kniha je plná tvrdých historických faktů. I přes to lehké varování výše však jednoznačně stojí za přečtení. Další původní českou práci na obdobné téma zřejmě nenajdete.

Ninash
Ninash
04.10.2017

Absolútne nabité informáciami čo slovo to nový poznatok, povedala by som, že je to kniha pre " mierne pokročilích"

Egertová
Egertová
30.06.2017

Perfektní, odborné a zároveň čtivé.

Vikingové středověk Skandinávie raný středověk Germáni

2003  91%Stěhování národů