Stehlík

Stehlík https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234476/bmid_stehlik-Q5Q-234476.jpg 4 499 129

Donna Tartt je výrazným a ojedinelým zjavom súčasnej americkej literárnej scény, literárna kritika hodnotí každý jej román ako výnimočnú udalosť. Za román Stehlík dostala v roku 2014 prestížnu Pulitzerovu cenu. Theo Decker má trinásť rokov, milujúcu matku a otca, ktorý ho zanedbáva. Priam zázračne prežije nehodu, ktorá ho pripraví o všetko, čo dovtedy poznal a ľúbil, a v New Yorku zostane sám. Našťastie sa ho ujme bohatá rodina a zdá sa, že chlapec napokon dospeje na muža. Theo však trpí. Chýba mu jeho minulosť a len ťažko nadväzuje nové vzťahy. Smútok je aj dôvodom, prečo chlapec silno lipne na obraze stehlíka, fascinujúcej maľbe holandského majstra Carela Fabritia, ktorý je jeho jediným spojivom so spomienkou na mŕtvu matku. A práve toto vzácne dielo ho zavedie do dobrodružného sveta, kde sú starožitnosti najvyššou métou, pre ktorú sa ľudia neštítia ničoho. Obraz stehlíka je Theovým talizmanom v nepreniknuteľnom labyrinte sveta, v ktorom za každým rohom číha nebezpečenstvo. Theovo putovanie vrstvami americkej spoločnosti je modernou odyseou o dozrievaní, prvých láskach a lúčení sa s nevinnosťou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (SK)

The Goldfinch , 2013

fog
13.06.2016 5 z 5

Krásný a bolestný příběh o ztrátě, přátelství, rodině a léčivé síle umění, o pocitu viny a snaze o vykoupení... Autorka má zvláštní způsob, jak popisovat postavy, prostředí, atmosféru - jsou tak živé a detailní, bohaté a propracované, že ve vás vyvolávají pocit, jako byste byli na stránkách knihy spolu s postavami. Rozhodně to však není kniha pro ty, kteří nemají rádi příběhy, které se točí kolem drog. Konec nebyl dokonalý, ale moje hodnocení odráží skutečnost, že se jedná o knihu, na kterou se prostě nedá zapomenout.

„...A jakkoli bych rád věřil, že se za iluzí skrývá nějaká pravda, dospěl jsem k závěru, že se za ní žádná pravda neskrývá. Protože mezi „realitou” na jedné straně a bodem, k němuž dosahuje lidské vnímání, existuje mezní zóna, jakási duhová hranice, v níž se rodí krása a kde se střetávají dva velmi rozdílné povrchy, mísí se a navzájem zamlžují, aby nám poskytly to, co nám život neposkytuje: a právě v tomto prostoru existuje veškeré umění a veškerá magie...”

alena67
06.06.2016 4 z 5

knížka se dobře čte, jen konec je takový neurčitý.....

iška
29.04.2016 4 z 5

Po přečtení všech možných recenzí jsem se na knihu opravdu těšila. Musím přiznat, že je skvěle napsaná, ale také, že ač mě chvílemi pohltila, chvílemi jsem se téměř nudila.

myshmother
20.04.2016 5 z 5

Velmi "čtivá" kniha. Prvních asi 30stránek jsem váhala, jestli má cenu číst dál, ale když se děj rozběhl, už mě nikdo nemohl zastavit. Hlavní hrdina mi občas svým chováním lezl na nervy, ale o tom ta kniha je. Nejvíce problematické bylo přenášení mimo domov (nejvhodnější by asi byla nákupní taška na kolečkách :-D ). Pár lidí se divilo, proč čtu slovník, než jsem vysvětlila, o co jde. :-)

kessey
09.04.2016 4 z 5

Čtyři hvězdy, ale teda jen s odřenýma ušima. Příběh vážně skvělý a originální a určitě stojí za přečtení, ale místy mě ubíjela neutuchající sebelítost hlavního hrdiny.

Melein
02.04.2016 5 z 5

Knihu jsem dostala na vánoce a nějak jsem neměla odvahu ji otevřít. Nicméně minulý týden jsem ji přece jen vzala do ruky a nakonec mě tak uchvátila, že jsem ji jen stěží odkládala, abych se alespoň trochu vyspala. Stehlík je nádherný příběh, který stojí za to přečíst.

hlina
30.03.2016 4 z 5

Moc se mi líbí některé komentáře níže.
Ze začátku mě kniha naprosto vtáhla a já se "řítila" stránkami dál. Ale pak najednou mi těch stran přišlo zbytečně moc. (A to nemám vůbec nic proti tlustým knihám:-)) Najednou jsem nevěděla, proč se s tím autorka tak "patlá".
Ve chvíli, kdy se kniha stala gansterkou jakoby chytla druhý dech. A jak se blížila k závěru, zase mě začala bavit. Ale kniha pro mě má dva závěry. Ten první se mi líbí a s knihou rezonuje, ale ten druhý (těch opravdu posledních pár stran) jako by byl odjinud, pro mě byl navíc. Měla jsem pocit, jakoby někdo přes ten nádherný obraz, kterým jsem se kochala, přehodil hadr.
Viddím to tak na 3 a 1/2, ale protože autorka určitě má potenciál, dávám 4.

Pepa62
26.03.2016 4 z 5

„Stehlík je unikát..., oslňující román..., pravé literární potěšení...“. Podobné superlativy z přebalu, doporučení například od Stephena Kinga, Pulitzerova cena, to vše přináší velká očekávání.
Já, bohužel, podobné nadšení nesdílím. Četba těch 730 stránek mě připomínala jízdu rychlovlakem, který provází skvělé reference spousty nadšených cestujících, vlak chvilkami pěkně sviští, cesta vesele ubíhá, pak ale vlak několikrát výrazně zpomalí, někdy takřka zastaví a když nakonec dorazíte do cíle, tak jste z celkového dojmu poněkud rozpačití.
Příprava na román zabrala autorce určitě spoustu času, a tak jako by měla potřebu všechny ty nabité znalosti „prodat“ - podívejte, co jsem všechno, například, zjistila o restaurování starožitností.
Takže, pokud zůstanu u onoho přirovnání (každé přirovnání poněkud kulhá) k rychlovlaku, tak cesta dobrá, občas výborná, občas poněkud pomalejší a celkově poněkud zbytečně dlouhá. Nicméně nad dopravcem hůl nelámu a rozhodně vyzkouším jeho chystané spoje do stanice Tajný příběh a Malý přítel.

Ládja
25.03.2016 4 z 5

4* chvilku jsem myslel i na pět *, ale prostřední část, která pro mě byla utrpení a nuda to vše srazila. Konec se opět dostal do tempa a do nálady a do skvělé knihy, ale přes ten prostředek se nějak nepřenesu. Jsem rád, že jsem Stehlíka četl, po dlouhé době kniha, kdy jsem se jen nerad loučil s příběhem a s lidmi. Kniha plná zamyšlení, ale i normálního pohledu na svět z pohledu dítěte/ dospívajícího/dospělého. I když by se dalo říci, že ty pohledy jsou stejné, nebo minimálně hodně podobné, ale každý z těch pohledů se dostane o kousek dále v životě a smrti. Promyšlení o smrti, životě a krásném uměleckém díle. Co všechno dokáže jeden obraz? A co všechno ještě dokáží ty další obrazy, které se schovávaní v každém z nás...Kniha která si zaslouží pěkné místo v knihovně.

jolii
10.03.2016 4 z 5

Ano, kniha patří k těm, co je člověk čte dlouho do noci. Začátek skvělý, s neustálou otázkou co bude dál? Pak mě ale trochu nudily pasáže o drogových excesech a rauších hlavních hrdinů, tak jsem trochu přeskakovala. Tarttové se ale skvě povedlo vykreslit postavu Borise, doslova jsem se u čtení ošívala. Nevyzpytatelní lidé jako on mě znervózňují i v reálu. Po rozvleklém středu byl konec zase trochu moc rychlý. Celkově jsem se ale bavila, těšila i zamýšlela, takže spokojenost.
Stránku 725 čtu už poněkolikáté ( mám vydání od Arga).

JezinkaJ
17.02.2016 5 z 5

Byla jsem z té knihy paf. Výborný příběh, výborně napsaný. Rozvíjející se děj a Theův osud mě rozčiloval a nutil se jím zabývat i když jsem nečetla. Vůbec jsem nedokázala odhadnout kam bude další vývoj směřovat a to mě vždycky hodně baví.
Nelehký osud, život plný překážek, osamělost, chyby. Nepomíjivé výtvarno to též velmi oceňuji. Skvělá četba i když ne veselá a lehká.
A nejspíš si obstarám reprodukci "toho" obrazu.

salamandrina
13.02.2016 3 z 5

Ze začátku jsem z knihy byla nadšená, miluji tlusté knihy s detailními popisy. Od chvíle, kdy je hlavní hrdina dospělí a kniha se stává spíš takovou gansterkou, jsem se už nutila knihu dočíst. Závěrečný nihilistický projev hrdiny na posledních pár stránkách je nicméně dokonalý!

ZuzanaL
11.02.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem poslední dobou četla. Měla jsem z toho chuť začít fetovat, až tak to bylo přesvědčivě napsané. A ta obálka...kvůli ní jsem si vlastně knihy všimla. Tak jednoduchá, čistá, narozdíl od příběhu...

ziriant
10.02.2016 4 z 5

Stehlík mě uchvátil tak, jak to dokáže jedině pořádně obsáhlá kniha. Ale pozor, myslím tím výborná obsáhlá kniha. Musím říct, že v průběhu čtení jsem se sama cítila tak trochu pod vlivem, omámena, stejně jako vypravěč, a i za to autorce patří poklona, protože je to pro mě jeden z důvodů, proč vůbec číst. Přeskoky ve věku hlavní postavy a tím pochopitelně přeskoky v ději jsou vložené jakoby nic, docela čtenáře zaskočí, ale při zpětném promyšlení bych řekla, že je považuju za uvážené, zvolené na vhodných místech a správným způsobem.
Jediné pochyby mám co se týče závěru příběhu, od míst, kde se to začne zvrhávat trochu jiným směrem, než bych si představovala. Také co se týče samotného zakončení jsem docela na rozpacích. Ne, "šťastný konec" (rozuměj jako z telenovely) bych si nepřála, nicméně bych čekala více konkrétna. S finálním poselstvím nelze než souhlasit, ale zde mi přijde až zbytečně naservírované. Přes to všechno považuju Stehlíka za čarovnou knihu, k níž se jistě budu ráda vracet a kterou bych bez váhání doporučila dále.

babsi66
05.02.2016 5 z 5

Knížkou jsem si krátila čas při marodění, takže jsem ji mohla přečíst na jeden zátah během pár dnů. A nejsem si jistá, jestli bych z ní měla pozitivní dojem, kdybych ji četla delší dobu. Nicméně takto jsem se na několik dnů zcela ponořila do světa Thea a jeho Stehlíka a po dočtení mám pocit, že to, proč mám ráda tlusté romány, ve Stehlíkovi je.

Ačkoli jsem se nemohla zbavit dojmu, že se v knížce nic neděje, děje se tam všechno možné. Theo není žádný hrdina, ale jen někdo, komu se jakousi náhodou, omylem, dějí samé nepříjemné věci, s nimiž se snaží s menším či větším úspěchem vypořádat. Z knížky tak čpí určitá marnost nad tím, že různé události se dějí, ať člověk chce nebo ne a je jen na něm, jak se s tím popere. Líbil se mi kontrast obyčejného Thea, popisy jeho obyčejného každodenního života a myšlenek, kterým se marně snaží uniknout a zbavit se nepříjemných vzpomínek.

Jedinou výtku mám k odkazům na Harryho Pottera, přezdívka Thea, zmínka o hadím jazyku, jméno Luciuse Reeva coby slizkého záporáka...to si mohla autorka odpustit a ničemu by to neubralo, Avšak i přesto, je pro mě Stehlík románem, který si určitě jednou budu chtít znova přečíst.

puml
04.02.2016 3 z 5

Není to špatný román, možná že v angličtině má své kouzlo, ale v češtině na mě ta první osoba s tisíci a tisíci "jsem" působí dost rozpačitě. Příběh samotný mě moc neoslovil, dost se vleče a často jsem přeskakoval celé stránky. Hlavní protagonista Theo se mi nedostal vůbec "pod kůži", stejně jako ostatní postavy. Snaha vystihnout rozpory současné americké společnosti není špatná, ale také nepřináší nic moc originálního a vesměs mi to všechno přišlo tak nějak strašně chtěné. Tarttová umí psát a klást slova za sebe, o tom žádná, některé popisy jsou opravdu vynikající, ale od románu čekám víc než záplavu pěkných popisů, encyklopedický výčet ve stylu kde je co a kdo je kdo, a postavy, které mi byly spíš protivné... (tak proč s nimi trávit čas?...) Dost přeceňovaný román jehož plus spatřuji v tom, že mě v těch pár dnech dokázal vždy krásně uspat. Jen je ještě potřeba zmínit, že toto hodnocení není k celému románu. Nedočetl jsem a ani se nechystám dočítat.

Osobně se mi ze současných takzvaně "velkých amerických románů", co vyšly v Argu, víc líbila Svoboda od Jonathana Franzena (viz můj komentář).

vlcka
03.02.2016 4 z 5

Kniha je ideální společnicí pro zimní večery, uvařte si hrnek čaje, připravte něco dobrého a ponořte se do dramatického příběhu Theodora Deckera. Tragická událost převrátí jeho život vzhůru nohama a Theo se ocitá na místech a mezi lidmi, o jakých by se mu ani nesnilo. Stovkami stránek čtenář proplouvá s lehkostí a svižně, nenajdete obšírné popisné pasáže ani zdlouhavé úvahy. Rozhodně se proto nelekejte rozsahu a velikosti románu, nudit se určitě nebudete.

katrin.ka
26.01.2016 5 z 5

Skvělá kniha. Důkladně promyšlená zápletka s obrazem, která je trvalou součástí děje, někdy hlavní, někdy vedlejší, ale pořád tam je a ovlivňuje jednání Thea od jeho 13 let po následujících - nevím přesně - 20 let. Jazykově bohatá a vymazlená (skvělý překlad Davida Petrů!), neuvěřitelné popisy obrazů, krajin, ale také pocitů a rozpoležení. Nejdřív mi bylo líto Stehlíka odložit a jít spát, když jsem se blížila ke konci, knihu jsem naopak odložila proto, aby mi ještě něco zbylo na další den. Pravdou je, že mě maximálně pohltila hlavně část Theova dětství, které se pod vlivem okolností proměnilo v překotné dospívání, které je vykresleno absolutně přesvědčivě, včetně veškerých absurdit, které ho provázejí. Četla jsem Theův deník a věřila mu každé slovo. Litovala jsem ho, bála se o něj, trpěla s ním. Druhá polovina knihy, tedy od prahu dospělosti dál, už není tak magická, ale stejně tak se stává "obyčejným" i jeho jeho dospělý život. Ke konci se děj promění téměř v thriller. Pro mě mohla Donna Tartt zkrátit část, kdy je Theo "uvězněný" v hotelovém pokoji, na druhou stranu, zpomalenost děje a jeho zdlouhavost odpovídá jeho pocitům, jejichž popisy mě trochu ubíjely, stejně jako Thea ubíjela jeho situace. Takže jsem se cítila podobně jako on - možná záměr? Spíš ne, ale byla jsem vyčerpaná téměř jako Theo. Dotažení celé zápletky je překvapivé a současně uvěřitelné. Super. Stehlík je poněkud objemná kniha, ale věřte, že se čte tak dobře, že vám to ani nepřijde.

bosorka
24.01.2016 4 z 5

Být kratší, vysloužila by si nejspíš 5 hvězd. První cca půlka knihy mě bavila náramně, vlastně asi do chvíle, než Theo dospěl. Jeho ztráta a to, kam ho zavál nelehký osud ve třinácti letech, bylo náramně popsáno, semtam až trhalo srdce. A ať se choval Theo, jak se choval, pořád se to dalo připsat jeho nepříliš lehkému vykročení na prahu puberty. To, jak mu bylo po ztrátě mámy, po té, co putoval z rodiny kamaráda k ne moc milovanému tatínkovi a vůbec celá tahle část, je autorkou nesmírně citlivě a silně vykreslena.
Jako dospělý mě ale Theo začal hodně štvát, autorka z něj udělala podivného patrona, který se pořádně neumí vyjádřit, většina jeho přímé řeči se skládá z jednoho slova a tří teček. V době Theovy dospělosti jsem se už občas přistihovala při tom, že by knížka mohla skončit a semtam mě moc nebavila. Vyústění zase nabralo vcelku grády, ale zase bych si odpustila závěrečné hrdinovo nihilistické vylévání se. Některé příběhy neunesou tak dlouhý rozsah a i Stehlíkovi by pomohlo krácení. Nicméně ta první část za to stojí, i za to občasné pomyšlení v druhé na to, že už by to mohlo pomalu skončit.

Gracian1964
19.01.2016 5 z 5

Donnu Tartt som už poznal, prečítal som si od nej Tajný príbeh, ktorý sa mi páčil a predpokladal som, že Stehlík by mohol byť minimálne tak dobrý...bol lepší...Rozhodne to nie je každodenná kniha, bol to zásah priamo do srdca...Na túto Donnu si treba dať určite veľký pozor, hm...škoda, že ešte nie je preložený jej druhý román, Little friend, dúfam, že to nebude dlho trvať a zjaví sa v obchodoch....v slovenskom preklade bolo značné množstvo preklepov a chýb, čo ma dosť iritovalo...bolo by zaujímavé a určite aj prospešné dať si ju ešte raz a v českom preklade, hm...

zfilmováno americká literatura Pulitzerova cena

Donna Tartt