Státní rada a smrt

Státní rada a smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69629/statni-rada-a-smrt-69629.jpg 4 3 1

Úsměvná detektivka z prostředí Švédska rozvíjí drama mezilidských vztahů a odhaluje problematickou strukturu švédské společnosti.

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Práce

Statsrädet och döden , 1968

ludek.n
13.01.2021 3 z 5

Zločin na ostrově Lindö, kam jezdí trávit dovolenou ministři, krajští hejtmanové, přední chirurgové či uznávaní umělci, zjitří poklidnou prázdninovou atmosféru chatové osady a vytvoří premisy, z nichž se odvíjí z jedné části humorný, z druhé kriminální příběh švédského spisovatele Bo Baldersona. Nutno přiznat, že ono spojení dvou světů - groteskní, skoro až teatrální, zábavy a detektivky ve stylu slečny Marplové - malinko skřípe v závěsech. Státní rada se čtrnácti dětmi, který ke svému ministerskému postu přišel díky velkým botám, je skutečně postavičkou k pohledání. Nejinak je tomu s ministrem spravedlnosti, který si dal postavit záchod v podobě románské katedrály a jeho zapálení divže není nejdůležitější indicií vyšetřovaného případu. Zpočátku jsem autora silně podezříval, že si ze mě tropí šašky a cirkusovými kejkli mě hodlá otrávit jako Maryša Vávru. Už jsem skoro házel flintu do žita, když Balderson doslova z řádku na řádek přešel od dětských hrátek a nesmyslného dovádění k vážné práci. Současně začal přitahovat šrouby a kreslit mrazivou detektivní story s velkým finálním rozuzlením. Škoda jen, že s tím nezačal o něco dříve, ten zpackaný start už prostě nedoběhl.

detektivní a krimi romány humor mezilidské vztahy švédské detektivky

Autorovy knížky

Bo Balderson
švédská
1981  80%Státní rada a smrt

Kniha Státní rada a smrt je v