Statky-zmätky a iné

Statky-zmätky a iné https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71057/bmid_statky-zmatky-7zX-71057.jpg 3 59 4

Statky-zmätky je názov divadelnej hry spisovateľa Jozefa Gregora Tajovského. Napísal ju v čase svojho pôsobenia v Nadlaku (1908 – 1909). Ako už prezrádza názov hry, v popredí je veľmi nebezpečný a zákerný činiteľ – majetok („statky“), ktorý zasahuje a ovplyvňuje všetky tri rodiny vystupujúce v dráme, z nich rodiny Palčíkovcov a Ľavkovcov zasahuje v ich najhlbšej podstate. Hlavnou myšlienkou diela je, že šťastie sa neskrýva v majetku, ale v láske. 2. rozšírené vydanie v tejto edícii.... celý text

ludek.n
18.10.2022 2 z 5

Co říct k divadelní hře, zabývající se tahanicemi o majetek kdesi v „Horném Dolném“? Domluvená svatba, která končí fiaskem a druhý pokus získat statky bezdětných starých manželů… ostatně nebudu prozrazovat, k jakým zauzlením Jozef Tajovský své hrdiny dovedl. Hru jsem četl v originále a přiznávám bez mučení, že to byla darda jako hrom. S onou krajovou vesnickou staroslovenštinou jsem zápasil tak, že se mi až uzlovalo centrum řeči a číst to nahlas, musel bych nejspíš na logopedii. Zápletka příběhu je samozřejmě prostoduše jednoduchá, přičemž minimálně z poloviny je to vlastně jen jedna velká a nekonečná hádka jednoho s druhým, třetím, pátým… a pak zase znovu do kříže a ještě jednou dokola. Přestože v závěru nadobude hra poměrně dramatických okamžiků, v knižním zpracování zůstává přece jen hodně suchopárná. Mělo tam snad být i něco o lásce, ale já ji tam bohužel nikde nenašel. Přes všechnu snahu se začíst a překonat ony olbřímí těžkosti s porozuměním jazyku jsem vyšel naprázdno a žádný uchvacující pocit jsem si z tohoto textu neodnesl.

SimonDobes
15.01.2022 4 z 5

Statky-zmätky sú zaujímavým dielom a podarenou drámou. Má to výstižnú myšlienku a pre mňa osobne nečakaný koniec.

Venezia
28.04.2020 4 z 5

Kniha obsahuje okrem Statkov-zmätkov aj dve jednoaktovky Matka a Hriech pár poviedok. A práve tie jednoaktovky by si zaslúžili väčšiu pozornosť. Sú krátke a aktuálne i dnes.

Lessana
03.11.2018 4 z 5

Prečítané ako tzv. povinné čítanie na ZŠ, keď po Shakespearovi a iných velikánoch svetového divadla prišli na rad aj naši, slovenskí dramatici. Páčilo sa mi to vtedy, pamätám si dobre, hoci drámu v knižnej podobe nevyhľadávam.

realismus (literatura) veselohry

Jozef Gregor Tajovský (p)
slovenská, 1874 - 1940
1973  65%Statky-zmätky a iné
1990  80%Horký chlieb
1951  78%Do konca (výbor)
2004  75%Maco Mlieč a iné
1946  74%Mamka Pôstková (výbor)

Kniha Statky-zmätky a iné je v