Stateční kapitáni

Stateční kapitáni https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30506/mid_statecni-kapitani-RsS-30506.jpg 4 53 10

Dobrodružně výchovný romá líčí příběh patnáctiletého syna amerického milionáře, který se pro pohodlný život a peníze dostává na scestí a kterého zachrání tvrdý život plavčíka na rybářském škuneru, jemuž se musí z nutnosti podřídit.

Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Svoboda-Libertas

Captains Courageous

Romcajs
12.01.2023 3 z 5

Číst se to dalo, ale k dobrodružství to má docela daleko. Čekal jsem od toho více napětí a zvratů. Děj předvídatelný a vesměs se v něm ani nic nedělo. Celé je to psané, tak nějak jako pro děti. A, aha ono je to pro děti. Tak to pardon.

Meda77
24.11.2021 4 z 5

Kipling je něco jako King, těžko klesá pod 4hvězdy.I toto vyprávění je velmi zdařilé, spousta dobrodružství a akce, samozřejmě určeno pro ty co toho ještě nemají tolik na tachometru, ale i tak dobrý počin.

HerrPilot
28.03.2021 4 z 5

Konečně jsem se dostal i k této knize. Nejprve se mi do ní nechtělo, neboť knížky, které mají podtitul „výchovné“ beru jako průjezd shromážděním Svědků Jehovových – myšlenku to sice má, ale stejně se nestačíte divit...

A vlastně to tak bylo i s touhle knížkou. Je úžasně dobrodružná a čtivá. Nikdy jsem nečetl tak krásně popsané pohyby lodi („tancuje jako hravé štěně,...“). Těžký život rybářů a jejich zvyky, stejně jako lodní terminologie jsou zde hojně zastoupeny, člověk se tedy opravdu něčemu přiučí (nota bene Kipling měl i zkušeného poradce).
Co mi ale kapku vadilo, a za co srážím 1*, bylo takové to přehnané chlapáctví. Nikoliv však chlapáctví postav (u nich se to dá pochopit), ale chlapáctví autorovo. Měl jsem vtíravý pocit, že autor se snaží říct, že komu práce nepůsobí zádobol, mozoly na rukou, a komu práce vynáší pěkné peníze, ten vlastně nepracuje, a tím pádem ví o životě akorát tak exkrement. Je ale taky možný, že jsem vyškolenej ze současných FB diskuzí na téma „umění x osmihodinovka u pásu“, a tak jsem si třeba autorovy narážky špatně vyložil. Ale když on někdy tak tlačil na pilu...

Co je ale bezvýhradně úžasné, to jsou Burianovy ilustrace, které me opět utvrdily v názoru, že ten chlapík je šéfem českýho ilustrátorskýho Olympu. A nic na tom nemění ani fakt, že (dle doslovu) Burian špatně namaloval škunery – snad jim udělal o pár stěžňů míň...
Výborný je taky samotný doslov Františka Novotného, který dává román jak do kontextu stavby/konstrukce škunerů od Velkých mělčin, tak do kontextu života a specializované práce zdejších rybářů.

Sečteno a podtrženo – navzdory svým výhradám k „výchovnosti“ románu se k němu jistě vrátím. Už kvůli jeho atmosféře, snad pocitu volnosti, úžasné poslední kapitole, a Burianovi. Solidní 4*.

ijcro
18.11.2020 5 z 5

Příběh je především o dobrodružství, odvaze, přátelství, tvrdé práci a hlavně o změně, proměně hlavního hrdiny, na začátku ještě skoro dítěte, v dospívajícího muže, který bude vědět, kde je "nahoře" a kde "dole". Ale je to taky o autoritě, vůli, náhodě a motivaci.
Nádherné obrázky tomu i po létech dávají nezaměnitelný šmrnc a kniha snese srovnání s jinými knihami, ilustrovanými mistrem Burianem.
Rozhodně doporučuji

Blue
09.03.2020 4 z 5

Kultivované příjemné čtení zejména pro ty, co kdysi dávno byli kluci a rádi se k tomu alespoň touto cestou vracejí. Označení dobrodružný výchovný román dokonale sedí.

Elerrina
30.07.2017 4 z 5

Kipling trochu jiný, než jak ho většina čtenářů zná. Mnohem románovější, mnohem popisnější, a dá se říci i trochu nelítostný k hlavnímu hrdinovi.
Děj je celkem jednoduchý: rozmazlený dospívající chlapec z bohaté rodiny se v důsledku nehody ocitne na rybářské bárce a je přinucen strávit se svými zachránci mnoho měsíců. Během té doby se změní z protivného nafoukaného fracka v silného, rozumného a zodpovědného mladíka, který navíc poprvé v životě pozná cenu přátelství a lidské soudržnosti. Většinu děje tvoří právě zasvěcené popisy tvrdého života rybářů, vylíčené tak detailně, jako bychom byli u toho. Je to nejen každodenní dřina, ale i nebezpečí, které jim občas děsivě a nepředvídatelně zasáhne do už tak těžkých životů. Škoda snad jen trochu rozvleklého závěru.
Navíc, jak už tady bylo zmíněno, pro českého čtenáře má tento příběh zvláštní bonus v podobě zmínek o církvi Moravských bratří, ke které patřil jeden z námořníků.
Je to pozoruhodný román, který klade na čtenáře trochu větší nároky, ale jehož téma nikdy nezestárne.

zuzina88
22.05.2016 5 z 5

Ač jsem holka:-), a tato kniha je, myslím, spíše pro kluky, patřila do TOP TEN mého dětství. Zasloužily se o to významně i naprosto geniální ilustrace Zdeňka Buriana (mám vydání z roku 1970).

kalache
27.12.2015 5 z 5

...při čtení jsem cítil rozhoupanou palubu pod nohama,pach rybiny,doteky tuhých a kluzkých rybích těl,slané pršky vody ve tváři a přátelství, prověřené bouřemi a ukuté společnou prací.Kniha nejen pro náctileté,si myslím...

kacaabba
09.04.2013 4 z 5

Čteno s dětmi. Pro děti žádný trhák - jak by také byl. Děj je celkem poklidný a to je i jeho smyslem, řekl bych. Kniha líčí každodenní život rybářů na moři, jejich těžce vydělaný peníz, spojený se životem uprostřed vln oceánu, daleko od svých blízkých, život, který může velmi snadno skončit smrtí, život, kdy jeden je pro všechny a všichni pro jednoho. Mně se kniha líbila a přinesla mi přesně to, co jsem od ní očekával po přečtení sic krátkého, ale přesto výstižného obsahu knihy na těchto stránkách. *** Obrázky Z. Buriana jako vždy super, zvláště ty celostránkové. *** Zajímavost: jedním z členů posádky byl bývalý člen moravsko-slezských bratří, kteří byli výraznými světovými postavami v křesťanské misii.O tom se dá více dočíst např. v knize Hrabě Zinzendorf.

escritor
08.01.2012 4 z 5

Když mi bylo 12, tak jsem chtěl po přečtení téhle knížky někam na moře. Kniha je hodně motivační a může ukázat, jak se z kluka stane chlap.