Šťastný princ

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Princ, který byl za svého života zván „šťastným“, protože jej strávil za branami svého paláce v radostech a dostatku a nepoznal žal ani utrpení, byl po své smrti zvěčněn v soše, která z vysokého podstavce shlíží na veškerou bídu svého města. Jednoho dne přistane u jeho nohou malá vlaštovka na cestě do Egypta. S její pomocí princ začne pomáhat těm nejubožejším z ubohých: rozdá jim veškeré zlato a drahokamy, které zdobí jeho sochu. Pohádky irského dandyho Oscara Wilda (1854–1900) patří dodnes k autorovým nejčtenějším dílům. Pětice příběhů, kterou otvírá dojemné vyprávění o vlaštovce a soše Šťastného prince, zdaleka není určena jen dětským čtenářům, i když právě pro své syny je prý Wilde kdysi napsal. Pod krystalicky čistým, s až dětskou naivností líčeným příběhem o upřímné lásce, bolestném utrpení a zaslepené marnivosti světa, zaznívají hlubší tóny, jejichž symbolické poselství už více než 120 let rozechvívá srdce čtenářů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/222922/stastny-princ-fiI-222922.jpg 4.6231
Žánr
Literatura světová, Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno, Vyšehrad
Orig. název

Happy Prince, 1888

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (23)

Kniha Šťastný princ

Přidat komentář
boxas
14.12.2020

Smutný příběh, ale z těch, na které se nezapomíná.

intelektuálka
21.09.2020

Dva světy Oscara Wildeho - satira anglické společnosti a potom ten svět kouzelný, pohádkový ....
A do něj patří "Šťastný princ" - povídka o altruismu a empatii - pohádka o zlatu a pozlátku ....

Princ již není milován, když se zbaví pozlátka - ale zlato v jeho srdci zůstává ....

Kouzelná alegorie na období, v němž autor žil - a pořád nás dokáže zaujmout....


Nicki
14.03.2020

Příběh plný smutku, ale i lásky. Příběh o opravdových hodnotách s hlubokými myšlenkami a o tom, že ne vše je takové, jaké se na první pohled zdá. Emoce jsou v knize vykresleny něžně, až s dětskou nevinností, ale se silou, kterou skutečně mají. Šťastný princ podle mě skrývá něco pro každého čtenáře.

Eliška12
24.02.2019

Já si myslím , že tyto pohádky jsou o hodně víc hezčí , než ty klasické a nejen proto, že obsahují morální poučení , ale také proto , že v nich není nic zidealizované a autor se na svět dívá pohledem normálního člověka . Tato kniha mne opravdu zaujala a krásně se četla . Mohla bych ji všem vřele doporučit a nemyslím si ,že tyto pohádky jsou pouze pro malé děti , protože některé jsou tvrdé jako lidský život .

SweetCake
04.11.2018

Krásná sbírka pohádek

tygřík2
10.07.2018

Smutně krásný příběh. Když jsem ho dočetla měla jsem pocit, jako bych se dotkla přenádherné růže a její okvětní lístky se mi sesypaly k nohám.

kikiodvi
02.03.2018

4,5* Na první pohled vypadá jako klasická pohádka, ale je plná hlubších myšlenek. Doporučuju na chvíli pozastavit a zamyslet se nad ní. Šťastný princ je jasný důkaz toho, že nepotřebujete spoustu stránek, aby jste mohli napsat kvalitní dílo.

Elen telemna
31.12.2017

Nevím, co dodat. Slova už nemají tak velký význam, jako měla dříve.
Člověk si občas musí uvědomit, že přestože máme zrak, nevidíme. Ale ti, kteří o svůj zrak přišli, ti, kteří nemají šanci dívat se na svět, často vidí lépe než my. Jako třeba Šťastný princ.
Člověk si také musí uvědomit, že když obětujeme své blaho pro dobro a pro blaho druhých, nic jsme neztratili. Jako Vlaštovka.
Ale to nejdůležitější, co si člověk musí uvědomit, je to, že když milujeme a obětujeme se pro lásku, nikdy ji neztratíme. Nikdy.
Děkuji za krásný příběh plný myšlenek, pane Wilde. Moc vám děkuji...

1