Starověké báje a pověsti

Starověké báje a pověsti https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28844/staroveke-baje-a-pov-28844.jpg 4 149 28

K nejznámějším dílům prof. Rudolfa Mertlíka patří kniha Starověké báje a pověsti, která poprvé vyšla na konci 60. let. V té době se stala bestsellerem, který zprostředkoval tisícům, především mladých, čtenářů antický literární odkaz, jeden ze základních kamenů evropské kultury. Knížka je stále populární i v dnešní době.... celý text

archivářka115
archivářka115
24.03.2023 5 z 5

Knížku si čtu už po několikáté. Mám ráda řecké báje.

28.09.2022 5 z 5

Autor je výborný vypravěč.

28.05.2022 5 z 5

Nádherná čeština.

mi-380
mi-380
15.12.2020 5 z 5

Nesmrtelné příběhy, archetypy hrdinů a vztahů. Autorův ponor do světa bohů a lidí podle starověkých Řeků je podrobnější a důkladnější než ten známější Petiškův. Je také temnější, málokterý z těch příběhů má šťastný konec, zavražděnými se plní Hádovo podsvětí. Malým dětem bych to nečetl.
95 % (zatím 122 hodnotících s průměrem 88 %).

Arev122
Arev122
16.10.2019 3 z 5

Starověké báje a pověsti jsou velice zajímavé téma, ale tady mi trochu chybělo romantické vypravování a napětí v ději, i když obsahově jsou dobře zpracované.

Freiherr
Freiherr
26.09.2019 5 z 5

Kvalitní soubor většiny starověkých bájí, který ocení zejména ti, již se antikou zabývají. Některé příběhy jsou kratší, jiné vydají na několik desítek stran - například Argonauti. Doporučuji toto dílo jako průpravu k Ovidiovým Proměnám, kde jsou stejné příběhy zpracovány básnickou formou - člověk si pak lépe vychutná melodičnost jazyka, když už zná obsah.

arnikasam
arnikasam
24.09.2019 5 z 5

Knihu jsem četla několikrát jako malá, v dospělosti jsem se k ní párkrát vrátila. Líbilo se mi, že tam jsou nejen staré řecké, ale i staré římské báje. Navždy mi v hlavě utkvěla Filémón a Baucis.

Shimy
Shimy
06.03.2019 5 z 5

Skvělá kniha obsahující všechny známé i méně známé báje a pověsti. Jen jsem ji četla trochu déle, vzhledem k množství obsažených informací a krátkosti povídek. Bylo to pro mě náročnější čtení, jelikož si čtu převážně večer před spaním a to nešlo moc dohromady s tím, abych se na to mohla dostatečně soustředit. Takže jsem si mnohdy musela nějaký odstavec přečíst vícekrát, abych si alespoň něco z toho zapamatovala :)

darbujan8924
darbujan8924
25.02.2019 5 z 5

Zatím nejlepší zpracování řeckých bájí a pověsti. Tedy pro mě určitě. :)

lukas9608
lukas9608
06.01.2019 3 z 5

Velice příjemně podané příběhy řeckých bájí. Jména a osudy jednotlivých (polo)bohů z Diovy rodiny patří k všeobecnému rozhledu a tato kniha vám pěkně pomůže s jejich rekapitulací.

Messilina
Messilina
29.11.2018 5 z 5

Tuto knihu mám moc ráda, pověsti jsou napsány velmi čtivě a byť je kniha hodně objemná nevadí to.

KaRei
KaRei
16.05.2018 4 z 5

Výborná kniha. Líbí se mi uspořádání mýtů přibližně podle dějové chronologie, takže posloupnost mýtů má hlavu a patu. Příběhy se dobře čtou, akorát konce mýtů jsou občas poněkud odbyty jednou nebo dvěma větami shrnující zbytek hrdinova života, což je trochu škoda. Nevadilo by mi, kdyby i zde šel autor do podrobnějšího vyprávění, i za cenu, že by se kniha natáhla na více svazků. Kniha i tak obsahuje velké množství informací a i když místy není psána tak popisně, přesto nepřekračuje hranici, kdy by ztrácela na poutavosti.

Paulus.1987
Paulus.1987
04.02.2018 5 z 5

Naprostá spokojenost, kniha splnila mé očekávání. Když jsem naposledy četl Petiškovy Staré řecké báje a pověsti, ke kterým mám citový vztah, musel jsem chtě nechtě uznat, že se přece jen jedná o zestručněné zpracování pro děti, ve kterém toho spoustu chybí. Proto jsem hledal alternativu a sáhl po Mertlíkových Starověkých bájích a pověstech. Tyto jsou mnohem obsáhlejší a podrobnější, vyskytuje se v nich mnohem víc postav (až by se v těch jménech jeden ztratil), děj bájí je košatější a vše je psáno krásnou češtinou. Kniha mi rozšířila obzory, objasnila mi původ některých symbolů (např. Asklépiova hůl - znak lékařství) a slov (např. arachnofobie). Ostatním ji mohu s přehledem doporučit.

Atanone
Atanone
06.05.2017 5 z 5

Jedna z knih,kterými to pro mě začalo-myslím tím zájem o starověk,který mě drží dodnes.

A souhlas se Sandikem

haki34
haki34
19.11.2016 5 z 5

Krome oblibenych a znamych me potesili baje a povesti rimske..

fojtikjirik
fojtikjirik
09.10.2016 5 z 5

Řecky báje a pověsti rozhodně patří do každé knihovny. Obsahují základ Evropské kultury, většina příběhů obsahuje poučení i pro současného člověka.

Blancheerka
Blancheerka
07.07.2016 5 z 5

Líbí se mi, že autor nevynechává detaily, které např. Petiška, zaměřen na své dětské čtenáře, záměrně vynechává (např. incest, brutalitu bitev, znásilňování a ne vždy dobré konce příběhů). U těchto nádherných bájí mě mrzí doslova zprzněné filmové verze, jež by se (podle mě) ponecháním původního děje, staly mnohokrát i zajímavějšími :)

RH faktor
RH faktor
15.06.2016

...jsem z té knihy rozpačitá. Kdo se chce opravdu něco dozvědět a třeba i trochu víc, tak jednoznačně doporučuji Gravese, zde v knize pana Mertlíka jsou mnohdy značně chudé, očesané verze jinak košatých bájí...

ipe
ipe
05.03.2016 4 z 5

Pro mě krásné čtení, překlad R. Mertlíka se mi líbil mnohem víc než převyprávění Petiškovo, zdá se mi srozumitelnější a tím i poutavější. Krásné čtení pro klidný večer nebo čtěte a večer se stane krásným.

Sandik
Sandik
03.03.2016 4 z 5

Velmi věrné přetlumočení řeckých a do jisté míry i římských bájí a pověstí. V zásadě je to kniha využitelná pro základní orientaci například i pro studenty dějin umění. Naprosto se ale nehodí pro četbu dětem, protože je to místy až neuvěřitelně kruté. V tomhle případě nezbývá, než se přidržet "starého a dobrého" Eduarda Petišky. Celkový dojem: 75%

pověsti bohové řecká mytologie

Rudolf Mertlík
česká, 1913 - 1985
1972  88%Starověké báje a pověsti
1969  71%Příběhy Odysseovy
1986  80%Polykratův prsten
1969  82%Verše o víně
1994  68%Příběhy lásky - od nejstarších dob až do pozdního středověku

Kniha Starověké báje a pověsti je v