Stárnout je kumšt

Stárnout je kumšt https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/240989/bmid_starnout-je-kumst-5L3-240989.jpg 3 1 1

Kniha o stárnutí od známého lékaře, profesora v oboru vnitřního lékařství, vlastním jménem Ota Gans .

kamibe
06.06.2015 3 z 5

Knížka, po které asi teď už nikdo nesáhne, přestože jsou v ní dost dobré informace. Některé sice už zastaralé, ale některé pořád platné.
Mně osobně se líbily výroky, které se s věkem dokázaly vypořádat s humorem či moudrostí. Ocituji zde tři:
"... kdysi slavnou umělkyni přišel navštívit reportér v době, kdy jí bylo 86 let a dotkl se jejího věku asi ne dost šetrně. Odpověděla mu břitce: Můj věk se mění ze dne na den. A podle toho, s kým se zrovna setkám. Když se nudím, cítím se být velmi stará. A jelikož vy mne strašně nudíte, bude mi sto let za pět minut, nevypadnete-li hned."

Senecův výrok:
"Neříkejte, že život je krátký. Pravda je ve větě, že příliš mnoho času promarníme. Ne každý, kdo má šedivé vlasy a vrásky, dlouho žil. Mnohý jen dlouho byl."

A ještě Miloš Kopecký:
"Vnitřně je mi furt dvacet."

Zajímavé jsou také různé historické názory na stárnutí. A myslím, že pro nás může být povzbudivé, když se dozvíme, že ve středověku se dožila 22 let pouze polovina obyvatelstva.
Obzvláště když v roce 2011 vyšla kniha Michaila Tombaka "Je možní žít 150 let?", která nás vyloženě nutí k akci.
Knížku oživují vtipné Renčínovy ilustrace.

Ota Gregor
česká, 1916 - 2006
1990  68%Stárnout, to je kumšt
1990  60%Stárnout je kumšt
1988  80%Zdravě žít, to je kumšt
1993  40%Žít se stresem, to je kumšt
1998  80%Muži nestárnou? Ale ženy žijí déle

Kniha Stárnout je kumšt je v