Stárnoucí slunce. 1, Kesrith

První kniha trilogie o podivuhodných osudech civilizace Mri.

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31898/starnouci-slunce-kesrith-31898.jpg 443

Stárnoucí slunce (1.)

Faded sun. 1, Kesrith (1978)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Winston Smith

yerry
29.11.2017

Jednoznačne jedna z najlepších soft science fiction akú som kedy čítal. Autorka tu sleduje zložitý vzťahový trojuholník medzi rasou Mri, rasou Regulov a ľuďmi. V tomto prvom zväzku ľudia sú už technicky na pomerne vysokej úrovni, kolonizujú planéty ale v príbehu hrajú zatiaľ len vedľajšiu úlohu. Ťažiskom sú tu hlavne vzťahy medzi Mri a Regulmi. Regulovia sú stará dekadentná rasa s možnosťou len obmedzeného pohybu vďaka ich tukom obrasteným postavám a zakrnelým končatinám, no s vysokou kapacitou mozgu a s vyspelými technológiami. Regulovia vedú vojnu s ľuďmi, pričom sami nebojujú, využívajú na to rasu Mri.

Mri sa na prvý pohľad javia ako nájomní zabijaci a nič viac, niečo ako dnešný ISIS. Že je to trochu zložitejšie, o tom svedčia nasledujúce verše:

Dítě větru, dítě slunce, co je Kath? Ochránci dětí, zdroje smíchu, to je Kath.

Dítě ohně, dítě hvězd, co je Kel? Nosiči mečů, tkalci písní, to je Kel.

Dítě úsvitu, dítě země, co je Sen? Písaři run, vůdci Domů, to je Sen.

Autorka tu podobne ako neskôr Steven Erikson v Malazskej ságe ale o veľa desaťročí skôr rozohráva mozaikovitú hru s čiateľom, dávkuje informácie postupne a z rôznych hľadísk. Neuprednostňuje žiadnu rasu. Predkladá tu motiváciu, psychológiu a pohnútky všetkých strán a necháva to na teba aby si to zhodnotil.

Príbeh sa odohráva v čase, keď Regulovia podpisujú s ľuďmi mierovú zmluvu. Zostáva len drobnosť, čo so žoldniermi Mri? S Mri, ktorí neberú zajatcov, sú fanatickí a neboja sa smrti? Jeden človek sa im dostane do rúk, ako jediný v ich rukách prežije a začne pochybovať…

Dunn
27.05.2016

Ťažko stráviteľná kniha od začiatku. Kopec podivných názvov, niektoré začnú dávať zmysel asi až od polky knihy. No odvtedy to začne byť najviac pútavé. Pripadalo mi akoby spisovateľka pre každú z troch civilizácii používala trochu iný štýl písania a nečítalo sa to úplne ľahko a plynule. Napriek tomu pre mňa jedna z najlepších sci-fi.

WugWugs
01.04.2016

Cherryhová maľuje vnútornými úvahami viac ako opisuje, preto si vyžaduje sústredenie na každej strane. Až približne v polovici sa začne črtať vnútorné prepojenie postáv na planéte Kesrith. Chudák prekladateľ, ale je to science fiction s výzvou - s výzvou porozumieť novým rasám. Ešte viac ako sci-fi, je to soc-fi, teda society fiction zameraná na spôsoby žitia spoločnosti. Neohúri technologickými vychytávkami, ale xenopsychológiou každej z rás. Neukazuje len jednosmerný vzťah, ale ich vzájomnú reflexiu. Musím povedať, že na pomery klasickej science fiction vyznie veľmi dôveryhodne a je prepracovaná. Každá postava má svoju vnútornú interpretáciu pre všeobecné ale aj konkrétne správanie inej rasy, a nie vždy presne odráža "skutočnosť" (tak ako to je aj v bežnom živote). Niektoré udalosti tak vidíme z rôznych hľadísk. K zrozumiteľnosti by však prispelo častejšie striedanie postáv (na spôsob Martinových GoT), najmä zo začiatku: chýba hľadisko obchodníkov-regulov, ktoré sa objaví až v polovici knihy a začne dávať zmysel.

Napriek do istej miery náročnému ponoru, a možno trochu nešťastnému-zložitému výkladu zo začiatku, je Kesrith I. uspokojujúce dielo (pokiaľ je čitateľ ochotný pokračovať ďalej, záver si to vyslovene žiada). Oddychové čítanie, bitky alebo vesmírnu akciu tu však nehľadajte. Síce nie až tak extenzívne ako Duna, ale jej hodnota je práve v dôveryhodnom vykreslení, najmä vnútorného, vesmíru postáv.

Terva
09.06.2015

Tato série je jedna z těch, pro mne divných. Vůbec jsem se nemohl do příběhu položit. Neustále jsem bloumal očima jinam a pak jsem zjistil, že si toho moc nepamatuju.

Carolyn Janice Cherryh

Carolyn Janice Cherryh