Staří parťáci

Staří parťáci https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/6836/bmid_stari-partaci-6zv-6836.jpg 3 14 5

Nejúspěšnější autorovo dílo z 80. let vypráví o zestárlých členech studentské party z waleského městečka. Do poklidně nudného života několika manželských dvojic dramaticky zasáhne příjezd atraktivního páru bývalých spolužáků, kteří všem připomenou nevyřízené účty z mládí a tak poněkud rozbouří ustálené vztahy. Románem se autor zřejmě vyrovnává se stářím, ale činí tak s obvyklým humorem a bezprostředností. Druhým pólem jeho osobité ironie je velšský nacionalismus.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Odeon

The Old Devils , 1986

LuckyZ
23.11.2019 3 z 5

Ostrovy mam ráda, ale mela jsem problem knihu dočíst, bylo to porad dokola to samé. A jak uz nekdo psal, stacilo by knížce max. 250stranek. Bez čtenářské výzvy bych se ke knize asi nikdy nedostala, ale není to můj styl.

pepa4081
30.11.2017 2 z 5

Tohle má být humoristická kniha. Asi jsem ji nečetl v tom správném rozpoložení, ale ve mně vzbudila spíš depresi. Snad jen konec je částečně optimistický. Po nádherné knize Egyptologové jsem zklamaný.

Damato
08.07.2017 5 z 5

Dostala jsem tuhle knížku,jako prekvapení od bývalého spolužáka,se kterým jsme se po letech náhodně potkali,když trávil dovolenou u nás na horách a nezřízeně jsme to oslavili. Pak mně na oplátku pozval on,když jsem zavitala do Prahy na školení a do ranních hodin jsme přemýšleli,jak se z nás bývalých rebelů, stávají pomalu domácí buchty. V zápětí nás nenapadlo nic lepšího,než zavolat - v 4.30 ráno- všem bývalým kamarádům na které jsme měli kontakt a vysvětlit jim,že bychom je chtěli vidět,neboť se nám po nich stýská.Dokonce jsme použili i něco úryvků z této hořkolegrační knihy. Nemusím podotýkat,že jsem následující den měla vypnutý mobil,protože tolik nechápavých esemesek jsem už slouho nedostala. Ale povedlo se ,někteří to pochopili a zasmáli se a nám se po 30 letech podařilo svolat ten nejšílenější rychlosraz těch nám nejbližších parťáků z naší skupiny. Knížku mám na předním místě v knihovně,vedle fotku šílené kvality ( na rychlo z tiskárny), vedle malou svíčku za toho ,který už tenhle rychlo sraz nestihl a nestihne a já mám po všem tomhle a po přečtení téhle knihy v hlavě jedinou myšlenku. Spěcháme tím životem strašně rychle,koukáme na bonton,abychom se nějak neztrapnili a drželi fazonu nejen kvůli lidem okolo,alw bohuzel i k vůli sobě,žijeme životy,tak aby po nás něco děsně památného zůstalo. A zapomněli jsme se smát a zapomněli jsme na své kamarády,kteří s námi kousek života šli a my na ně zapomněli. Já vím ...trochu Ratkin,co? Ale zpomalme,zavolejme kamarádům ze škol,nic nám neuteče a oni budou rádi. Věřte mi,fakt byli rádi a my s nimi. Akorát to nedělejte ráno v půl páte,to se nám trochu nepovedlo. Ale zato jsme překvapili.

Enehy
16.09.2016 4 z 5

"Staří parťáci usmířily příznivce i kritiky tohoto velkého humoristy, román byl odměněn prestižní cenou Booker Prize." Proč? Amise čtu už hrozně dlouho a po jeho knize vždy ráda sáhnu, takže se snažím vymyslet, proč mě tato oceňovaná kniha na konci už celkem nudila. Sociální kritika je to parádní. Děj je sice pomalejší, ale na to jsem zvyklá. Postav je tam hodně, ale zapamatovat se to dá. Tak to nejspíš bude tím, že protagonisté jsou sedmdesátiletí ochlastové, kteří nemají co na práci. Až budu v důchodu, dám knize ještě jednu šanci. Pak možná pochopím.

kapllu
10.11.2011 2 z 5

Já nevím, jestli mám ještě něco od Amise číst. Stejně jako v Jimovi, i v parťácích je spoustu vět tak nějak zbytečně, jen aby zaplnily stránku. Také se mi občas míchaly postavy dohromady - moc jmen na jedné kupě. Na druhou stranu autorovi nechybí cynismus -situace, když Alun zemře - což je velmi vítaná součást knihy :)