Stařec a moře

Stařec a moře https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/558/bmid_starec-a-more-ulX-558.jpg 4 6550 770

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla.... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Československý spisovatel

The Old Man and the Sea , 1952

ivzu77
17.10.2016 5 z 5

Jednoho dne jsem si řekla, tak a teď už je na tuto knihu čas. Nikdy jsem si ji jako povinnou četbu nevybrala, přestože jsem z rodiny rybářů. Ale nyní, po 20.ti letech od střední školy, nyní si ta kniha vybrala mne. Příběh se četl velice dobře, je to pro vás buď pouze příběh a nebo váš pohled v ději vidí to, co autor asi chtěl. Boj o přežití, touhu po úspěchu, pocit vítězství, naději, obavy, boj se " žraloky ", odevzdání, zklamání, ale návrat domů.
Za mne doporučuji.

melaficent
13.10.2016 5 z 5

Moja druhá knižka od Hemingwaya. Vážne chápem, prečo je taká populárna, je neuveriteľne skvelá. Keď som čítala Mať a nemať, mala som problém prelúskať sa knihou, táto sa mi ale čítala dobre, takmer sama, čo sa mi a týchto knížiek zväčša nestáva.

Boby17
12.10.2016 3 z 5

Ještě na střední škole jsem ji přelouskal, ale nějak extra se mi nelíbila. Zvláště si pamatuji mé zklamání, že se rybáři nepodařilo alespoň část úlovku ubránit. Možná dnes, s odstupem mnoha let, bych knihu hodnotil jinak. Čeká ale na mě spousta jiných lákavých knížek, takže patrně k přehodnocení mého názoru asi nedojde.

laepus
07.10.2016 4 z 5

Nejznámějším klasikám se už od fakulty vyhýbám. Člověk tam o tom toho tolik nastuduje, že už ho to ani neláká číst. V tomhle případě jsem po letech udělal výjimku a udělal jsem dobře. Je to nádherná knížka na dvě tři hoďky klidného čtení. Minimalismus ve své dokonalé podobě. Rozhodně z mého pohledu dobrá volba pro vstup do Hemingwaye a už se těším na další.

petunkav
26.09.2016 5 z 5

Je to velice silný a emotivní příběh. Určitě je ale pravdou, že na přečtení této velmi citlivé knihy je potřeba dozrát.
Děj se dá shrnout do jedné věty - ten ale není až tak podstatný. Podstatné je velmi krásné popsání pocitů a myšlenek samotného člověka.
Určitě skvělá k zamyšlení. :)

Janca007
21.09.2016 3 z 5

Tuto krátkou knížku jsem četla k maturitní četbě. Četla se sice dobře, ale místy jsem se trochu nudila. Čekala jsem od příběhu o něco víc.

teeyinka
18.09.2016 4 z 5

K některým knihám musí člověk zkrátka dozrát a troufám si říct, že tato je jedna z nich.

ŽabákDokvákal
02.09.2016 5 z 5

Krásný příběh o vytrvalosti a odhodlání!

teer.h
24.08.2016 3 z 5

Vím, že tohle dílo mají všichni rádi. Já jsem ho četla jen kvůli tomu, že to bylo krátké a mnoho lidí mi to doporučilo a proto jsem si to dala do seznamu děl k maturitě.

Na knihu jsem se těšila, protože všichni mluvili o tom, jak je skvělá. Za mě musím říct, že kniha mě velice zklamala. Dlouhý nudný děj, bez nějaké větší akce. Když už jsem se příběhu začala dostávat a bylo to docela napínavé, byl konec... všechno strašně rychlé. Napřed dlouhý táhlý začátek a poté rychlý konec.
To, že se rybář nevzdával bylo hezké, hezký námět, ale...

Pro mě opravdu jedna z nudných knížek, asi jsem od ní čekala mnohem více. Je to věc názoru, ale dál bych to doporučila, protože je to krátké a dobré na rozebrání k matuře:)

AnneMaxe007
21.08.2016 4 z 5

Lidi, nevzdávejte se. A když už, tak ne bez boje.

Vím, že mi spousta věcí unikla, protože mi nikdo neřekl, že se po nich mám dívat. I s tímhle pocitem (dá se na něho zvyknout...) se však knížka četla dobře.

Upřímně, nebýt seznamu maturitní četby v kombinaci s dovolenou u moře (doporučuji, tohle se tam četlo mnohem líp než Poe), asi by mě hned tak nenapadlo po ní sáhnout.

stopni
17.08.2016 4 z 5

Skvělá novela o lidském úsilí a bezbřehé touze dojít svému cíli..... :-) Tuto knihu by měl přečíst každý......

cz_lynn
17.08.2016 1 z 5

Nebýt čtenářské výzvy, nečetla bych to. Ukrutná nuda. Nesedl mi způsob vyprávění, samotný příběh ok, přednes pana Mrkvičky v audioknize tomu dodal trochu snesitelnosti.

suezie
11.08.2016 4 z 5

Spousta lidí ví, než to začne číst, o čem to je a jak to dopadne. A to je největší zlo. Pak jste totiž zklamaní. Čekáte víc, protože ten příběh znáte. Čekáte, že vás to něčím dostane, že dostanete víc....
Ale co vlastně chcete?
Hodnoťte prosím TU KNIHU.Ten autor totiž nemůže za to, že vy jste si to užili o něco míň, protože vám obsah vykecal učitel literatury...

Claudius
07.08.2016 1 z 5

Ano, je to klasika a ano, vyhrálo to Nobelovku i Pulitzera. Ale mě asi někde mezi řádky unikl nějaký úchvatný psychologicko-sociologický přesah. Ono to není špatné, ale podle mě je to jen záznam toho, jak starý pán chytá velkou rybu. Ano, chová ji v úctě, a ano, nakonec mu z ní moc nezbude a to vypovídá o pokoře, ale upřímně, četl jsem několik povídek současných autorů, a vybavuji si alespoň dvě, které také vypovídají o pokoře a jsou dokonce čtivější. Ale možná jsem jen barbar co to celé vůbec nepochopil.

coquus
25.07.2016 4 z 5

Ze začátku mně připadalo, že se v příběhu skoro nic neděje, až později mi došlo, že je to trochu jinak. Hodně záleží na tom, co kdo v tom chce vidět - což je možná důvodem k úspěchu tohoto díla. Rozhodně se jedná o zajímavou povídku.

AnetK
19.07.2016

Několikrát jsem si vyslechla, jak moc nudná tahle kniha je. Kvůli tomu jsem očekávala něco výrazně delšího. 114 bylo příjemným překvapením. A jestli byla kniha nudná? Ano i ne. Stařec a moře je jedním z těch příběhů, ke kterému člověk musí jistým způsobem dojít, aby ho ocenil. Sama jsem se k tomu upřímně nedostala. Možná za pár let.

Jak je to lehké, když je člověk poražen, řekl si v duchu. Nikdy jsem nevěděl, jak je to lehké. A co tě porazilo? zeptal se sám sebe. „Nic," odpověděl si nahlas. „Pustil jsem se moc daleko."

lucille48
19.07.2016 5 z 5

Je to velmi krátké dílo, přelomové právě tím, že některé informace jsou skryty pod povrchem (takzvaná metoda ledovce). Je to dobrá kniha. Někdo by mohl namítat, že tématika knihy je o ničem, ale, jak jsem psala, je třeba hledat pod povrchem.
Vybrat si tuto knihu k maturitě doporučuji pro osoby, které si buď vyhledají skrytý smysl na internetu a nebo ho pochopí z knihy. V každém případě kniha sama o sobě je krátká, navíc autor je známý (také se o něm dá něco povědět), k maturitě je tedy vhodná.

Nikuskaaa
16.07.2016 3 z 5

Knihu jsem začala číst kvůli čtenářské výzvě. Četla se dobře, ale upřímně nechápu, proč je tak úspěšná.

AllyKumari
11.07.2016 3 z 5

Naprosto chápu lásku k této knize a použití jazyka v ní je mistrovské... a přesto jsem si ji neužila, za srdce mne nevzala a nikdy se k ní nevrátím. Nemám prostě srdce starého rybáře a mořské hlubiny mne nevzrušují.

TheMelorry
04.07.2016 3 z 5

Zvláštní knížka, po pravdě moc nechápu, jak mohla kniha o rybáři dostat Nobelovu cenu. Měla jsem u ji trochu strach nakonec jsem ale byla mile překvapená. Četla jsem ji kvůli povinné četbě a také kvůli čtenářské výzvě a vůbec nelituji.