Stařec a moře

Stařec a moře https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/558/bmid_starec-a-more-ulX-558.jpg 4 6541 770

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla.... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Československý spisovatel

The Old Man and the Sea , 1952

Dezz22
Dezz22
19.12.2021 3 z 5

Kniha k maturitě, která zajímavá určitě je, ale pro mě to není to právé. Na to, že se tam vlastně moc nestalo, to bylo dlouhé. Já vím já vím, ty monology jsou to hlavní, ta jeho síla a vytrvalost, to je to, co se má obdivovat. Ale... Já to neobdovovala. Chtěla jsem, ale moc to nešlo.

LenkaDv
LenkaDv
18.12.2021 5 z 5

Krásná kniha o lidské síle. Četla se mi dobře.

janavom
janavom
12.12.2021 3 z 5

Čekala jsem asi něco víc, ale zase zklamaní to také nebylo. Znova číst asi nebudu.

Lejčís
Lejčís
08.12.2021 4 z 5

Není to vyloženě kniha, ke které bych měla nějakou zvláštní touhu se vracet, ale řekněme, že chápu její kouzlo a výjimečnost. Odvěký zápas člověka s přírodou je zde popsán s lehkostí, ale metoda ledovce funguje perfektně - ta surovost, skutečnost, nezdolnost a nadčasovost alegorie, která se mezi řádky nachází a z knihy vyznívá v člověku rezonuje ještě nějakou dobu. Rozhodně se jedná o knihu, na kterou nikdy nezapomenu.

Ivka14
Ivka14
16.11.2021 3 z 5

Pro mě to je jen povinná četba k maturitě. Neříkám, že mě to nebavilo, ale taky neříkám, že je to nejlepší knížka, kterou jsem k maturitě četla.
Příběh zajímavý, možná jsem ještě moc mladá na to, aby mě příběh o starci nějak poznamenal.

SumýšIrena
SumýšIrena
05.11.2021 5 z 5

Je to nádherná kniha. Při čtení mě pohladila po duši. Každý, kdo píše sloh "popis postavy", by si měl přečíst první dvě strany.

lucie2169
lucie2169
29.10.2021 4 z 5

Asi bych hodnotila výše, kdyby se mi dostal do ruky lepší překlad, takto ovšem originál spíše nejsem schopna posoudit. Smutná ukázka situace, kdy překladatel (renomovaný!!) nezvládl setkání s občasnými výrazy z třetího jazyka. Ta čtvrtá hvězda je hlavně z lítosti nad chudákem Hemingwayem i Santiagem, tohle si ani jeden z nich nezasloužil.

nicolettkaa
nicolettkaa
26.10.2021

Pro mě druhá kniha od Hemingwaye a bohužel musím konstatovat, že jeho tvorba není psaná pro mě. Stařec a moře se sice čte dobře, do délky není také moc obsáhlá, ale nemohu říct, že bych se u ní moc bavila.

Medunkavera
Medunkavera
16.10.2021 5 z 5

Četla jsem hned, když kniha vyšla.
No.. kniha, ona je to taková spíše knížečka. Malá, ale tím, co je v ní, velká. Moc se mi to líbilo.
Líbily se mi ty myšlenky.
Vše je vlastně napsáno v anotaci.
Také.. hezká obálka knížky. Jednoduchá, ale zajímavá.
Vlastně to vypadá jako ulomený kus LP desky..

DomYell
DomYell
11.09.2021 2 z 5

Velka slava pro nic. Nechapu tu chvalu, ty ody.... Neni to k zahozeni, pribeh o pokore... Ale u toho to zacina a konci. Rozhodne si jako literarni velkodila 20.stoleti dokazi predstavit hlubsi knihy

los
los
10.09.2021 4 z 5

pro čtenáře-rybáře dvojí potěšení

Miladad
Miladad
28.08.2021 5 z 5

Opravdu silný příběh. těžko k tomu něco dodávat...

meluzena
meluzena
13.08.2021 5 z 5

Řekla bych: typický Hemingway - spousta vnitřních úvah hlavního hrdiny a relativně málo děje. A paradoxně právě v tom je obrovská síla. Největší boj nebyl ten s rybou (ten byl spíš jakousi náročnou zkouškou psychické i fyzické odolnosti vůči dlouhodobé zátěži), ale až později - o rybu - na cestě domů.
Tahle drobounká knížečka má veliký duchovní rozměr (možná proto ta Nobelovka), protože ten příběh je metaforou duchovní cesty - pochopení a pokory, boje a přijetí prohry. A asi ho plně může docenit jen ten, kdo už si touhle cestou prošel, ten, kdo v následujících dvou citátech vidí hloubku a ne plky :)
---
Byl příliš prostý na to, aby uvažoval, kdy dospěl k pokoře. Ale věděl, že k ní dospěl, a věděl, že pokora není člověku k necti a není na újmu opravdové hrdosti.
---
Vítr je stejně náš přítel, napadlo ho. A pak dodal – někdy. A nesmírné moře se všemi našimi přáteli i nepřáteli. A postel, kmitlo mu hlavou. Postel je taky můj přítel. Prostě postel, pomyslel si. Postel, to bude báječné! Jak je to lehké, když je člověk poražen, řekl si v duchu. Nikdy jsem nevěděl, jak je to lehké. A co tě porazilo? zeptal se sám sebe.
„Nic,“ odpověděl si nahlas. „Pustil jsem se moc daleko.“

Zuna1990
Zuna1990
05.08.2021 4 z 5

"Človeka možno zahubiť, ale nie poraziť."

Jara.v
Jara.v
27.07.2021 4 z 5

Krásný dojemný a velmi poučný příběh. Knihu jsem přečetla zpětně do čtenářské výzvy do roku 2016 a rozhodně jsem tomu ráda. Stařec, který se snaží si znovu vydobýt svou ztracenou úctu a hrdost. Hodně mi to připomíná náboženskou symboliku. Stařec je v podstatě potrestán za to, že překročil jistou hranici. Když drží lano, které se mu zarývá do zad, tak mi to připomíná Ježíše, který táhnul svůj kříž a musel podstoupit bolest. Zároveň i trochu boj Davida s Goliášem. Je v tom však i krásný příklad toho, jak spolu lidé dokáží držet a vzájemně si pomáhat. A také odhodlání starce nevzdát se, a ačkoli je na pokraji sil, stále vidí naději a jakýkoli problém se dá vyřešit. Jen se stačí soustředit a chtít. Nejdůležitější je úcta k vlastnímu životu a úcta k jinému. To vše, ale i víc je v tomto příběhu.

smazenaryba
smazenaryba
26.07.2021 5 z 5

Starec versus more. To je u mňa výstižnejší, ikeď nie tak pekný lyrický názov. Tejto knihe sa pripisujú kadejaké prívlastky, no pre mňa vždy bola a bude predovšetkým drsným príbehom o prežití, nedostižný, intenzívny survival v jedinečnom prostredí nedozerného mora, no ohraničenom malým priestorom rybárskej loďky. A čo teda ten záverečný symbol? Myšlienok je tam skrytých určite viac, no vo mne rezonuje hlavne táto. Niektoré vojny sa vyhrať nedajú. I zdanlivé víťazstvo môže byť v skutočnosti úplnou porážkou.

Ešína
Ešína
25.07.2021 3 z 5

Pro mě povinná četba, kterou jsem musela přečíst a k mému údivu mě bavila. Podtext knihy je zajímavý. A myslím, že i právě kvůli této knize, jsem si uvědomila co nám čtení knih vlastně dává. ...Díky.

laurs
laurs
20.07.2021 3 z 5

Kniha je ve zkratce o tom, jak stařec loví a zápasí s obrovskou rybou, která by mu mohla po neúspěšných čtyřiaosmdesáti dnech bez úlovku přinést uznání ostatních rybářů a uznání své.
Když jsem tuto knihu četla jako mladší, nedokázala jsem se ztotožnit se starcem a jeho motivacemi jet na moře riskovat život kvůli rybě (nebo uznání).
Dneska už celý příběh a myšlenku vnímám také trochu jinak. Nicméně mi podle mě stále chybí ta zkušenost člověka, který už nestačí mladším, ale nechce si to přiznat.
Knihu nechci vykládat skrze Hemingwaye a jeho život, ale domnívám se, že on sám po několika svých zraněních a vzhledem ke svému věku na sklonku život věděl o tom, že některé věci už dělat nemůže a tenhle příběh se jeví jako vhodný způsob, jak se s tímto faktem vyrovnat.
Metoda ledovce je za mě v téhle knize ideální. Rybář přemýšlí nad rybou a baseballem a zdá se mu o lvech. Víc vědět nepotřebujeme, abychom si k rybáři vybudovali vztah. Víc tam totiž za mě není.

Venny345
Venny345
09.07.2021 3 z 5

Ano, kniha je vskutku vrcholným dílem a právem obdržela Nobelovu cenu. Vím, že když autor píše metodou ledovce, tak neočekává, že by se čtenář nějak sblížil s hlavní postavou. Ovšem to je to, co mi vadilo, nedokázala jsem se s příběhem ztotožnit.
Naopak se mi velmi líbilo, jak dokázal autor všechno mistrně charakterizovat.
Rozhodně tuto knihu nechci kritizovat, neb vím, jaké to je veledílo, takže nikoho ani neodrazuji od čtení.
Ba právě naopak, směle do toho!

erik385
erik385
03.07.2021 5 z 5

Toto je fakt právom masterpiece. Počúval som ako audioknihu, načítanú skvelým Ladislavom Mrkvičkom, čo príbeh ešte umocnilo. Ale inak úplne chápem, že v osemnástich to maturantom nič nehovorí a pripadá im to nudné. Aj ja som si musel počkať na ten čas, kým knihu vstrebem. A určite si ju potom prečítam ešte raz, možno viackrát...