Stařec a moře

Stařec a moře https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/558/bmid_starec-a-more-ulX-558.jpg 4 6555 770

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Československý spisovatel

The Old Man and the Sea , 1952

Erudite
04.07.2015 5 z 5

" 'Ale člověk není stvořený pro to, aby prohrával,' řekl. 'Může ztratit život, vzdát ale nesmí nic.' "
Ernest Hemingway

notburga
24.06.2015 5 z 5

Nadchla mě už jako dvanáctiletou dívku a dodnes tento příběh vyhledávám, když si chci odpočinout. Ten úžasně popsaný vztah člověka s přírodou je přesně to, co pro chvíle uklidnění potřebuji.

marvan00
21.06.2015 3 z 5

Plytká a přeceňovaná novela, řekl bych, která sice získala autorovi Nobelovu cenu, ale za svou popularitu vděčí především dobovým souvislostem. Novela svým proletářským hrdinou korespondovala s marxistickým pohledem na svět, který uhranul západního intelektuála. Přesně ten typ literatury, kterou milují některé prostomyslné učitelky literatury na základních školách, tedy nic doopravdy myšlenkově náročného, zato s pochybným odérem čehosi obecně uznávaného. Dnes je novela mnohými chápána jako ukázkový midkult, tedy dílo banálního obsahu předstírající myšlenkovou hloubku, svého druhu tunelování vysoké kultury.

lushi
19.06.2015

Doslova jednorázovka. Přečteno během chvilky, ale už se k ní nikdy nevrátím. Kdybych si ji nezvolila k maturitě, ani bych se neobtěžovala nad příběhem uvažovat.

povi
15.06.2015 5 z 5

Vynikající....procítěné,hluboké...pocit z téhle knihy je fascinující....zůstane hodně dlouho...

povi
15.06.2015 5 z 5

Pawlisman
12.05.2015 4 z 5

Podle mého názoru přeceňované dílo. Pěkné a originální, avšak nenacházím nic více z předpokládané geniality autora a síly díla.

Palivo
21.04.2015 4 z 5

Příjemná jednohubka, kterou se nám Ernest snaží sdělit klasickou existencionální tezi, kterou v osmdesátých letech minulého století zpopularizoval belgický, čtyřikrát rozvedený kickboxer Jean-Claude Van Damme, a to jest že silnější pes mrdá. Zde je kickboxerem stařičký rybář Santiago, který místo aby v klidu seděl na pláži, kouřil doutníky a štípal kubánské šlapky do prdélek, vyjíždí na moře, kde jako první člověk v dějinách několik dní surfuje po hladině na ručně vyrobeným rogalu z ryby. Vše nakonec ale přijde v niveč, protože po spanilé jízdě, kdy Santiago pravděpodobně dojel až do vod Argentinského moře, náhle došel Hemingwayovi rum a tak místo večerní žranice pro 200 kubánců končí kniha prequelem k čelistem, kdy žraloci zaútočí na mužorybí rogalo a postupně udělají z pořádného candáta jednu velkou kostru. Jako správný kulturní barbar, jsem vůbec netušil o čem Stařec a moře je, o to víc jsem byl překvapen a potěšen, jak naturalisticky kniha dopadla a jaká tedy byla její hlavní myšlenka - berte si na moře podběrák, jinak vám z ní nic nezůstane.

sabixxxie212
04.04.2015

Perfektní :) velmi dobrá volba pro povinnou četbu, zabere chvilku čtení a dějem není tak náročná...

Bobšule
02.04.2015 5 z 5

Nádhera, skutečná nádhera. Vychutnávala jsem si každou stránku. Ale také jsem tu knihu četla až po třicítce. Kdybych ji musela číst jako povinnou literaturu ve škole, asi bych se ukousala nudou. Na tyhle věci prostě člověk musí dozrát. Zkušenostmi, znalostmi, rozhledem, vkusem. :-)

Bbooks
26.03.2015 1 z 5

No jo povinná četba. Musela jsem to přečíst.

Daniel.95
05.03.2015 4 z 5

Lidská síla ve 114 stranách, velmi krásný příběh.

Karloska
03.03.2015 5 z 5

Kniha Stařec a moře patří mezi mé oblíbené knihy. Nečetla jsem ji poprvé a ještě se k ní budu s radostí vracet.

Dixinka
24.02.2015 5 z 5

Krásné. Dojemné. Moudré. Nevím proč jsem ji nečetla už dřív.

BiiZet
02.02.2015 4 z 5

asi není co dodat :) vše už bylo řečené. Chvilková záležitost na čtení, ale stopy po sobě kniha zanechá dlouho...

Artic
01.02.2015 4 z 5

Četl jsem na pláži na Korfu. Nezapomenutelné.

mijala
22.01.2015 4 z 5

podobné knížky jsem neměla ráda už ve škole, tak že jsem se jim radši vyhýbala. nejdříve jsem si myslela, že mi budou dlouhá souvětí dělat problémy, ale nestalo se tak. kniha je dalo by se říct o ničem, ale i tak mě celý příběh chytl a musela jsem ho dočíst až do konce. jediné, co mi chybělo, byl lepší závěr, nebo alespoň jedna poslední věta.

ladypink22
29.12.2014 5 z 5

Skvělá kniha, nad příběhem jsem dlouho přemýšlela.

Tétéčko
27.12.2014 3 z 5

Když jsem to prvně četla ve třeťáku jako knihu, z níž jsem měla udělat referát, strašně mě to nudilo. Teď jsem se k ní vrátila v originále v rámci vylepšit svou angličtinu a dopadlo to stejně. No jo, ryby nemám ráda, rybáři jsou pro mne podivní stvoření, kteří vstávají, i když je noc, není divu.

feex8
05.12.2014 2 z 5

Pre mna jedna velka nuda. Pribeh o nicom. Mozno som cakala, ze na konci sa nieco stane, ale nic, co by mi zlepsilo celkovy dojem z knihy. Nie zeby to bola az tak priserne napisana kniha, to nie. Necitala sa zle. Ale zbytocna vec.

Moje hodnotenie: 40%