Stařec a moře

Stařec a moře https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/238863/bmid_starec-a-more-L6B-238863.jpg 4 6555 770

Ernest Hemingway obdržel Nobelovu cenu „za mistrovství v umění vyprávět, naposledy prokázané v díle Stařec a moře, a za to, jak ovlivnil literární styl své doby.“ Hemingwayova novela se brzy po svém prvním vydání roku 1952 stala jedním ze zásadních děl moderní americké prózy. Z příběhu rybáře, jenž se v nevelkém člunu pouští do zápasu s obrovským marlínem a potom do posledních sil bojuje s přesilou žraloků, kteří napadnou jeho úlovek, dokázal spisovatel na malém prostoru vytvořit existenciální drama o hrdinství, vůli a vnitřní síle.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Odeon

The Old Man and the Sea , 1952

Tarrei
04.12.2014 4 z 5

Výborná kniha. Ten příběh si budu ještě dlouho pamatovat.

Natique
07.11.2014 2 z 5

Styl tohoto autora mi prostě nesedí.

knihomolka01
10.09.2014 4 z 5

Nevím proč ale kniha pro mě byla určitým způsobem děsivá. Ta představa naprosté bezmocnosti tak daleko od pevniny. Já knihu beru jako zajímavou knižní zkušenost.

SalomeH
05.09.2014 3 z 5

Příběh se mi moc líbil, ale jeho prožití mi dost zkazilo to, že nám v češtině řekli, jak to končí. (Nebýt toho, dám knížce jistě o hvězdičku víc.) Velice zajímavá sonda do hlavy a do života člověka, který je úplně jiný než já.

aamis
04.09.2014 4 z 5

Při čtení téhle knihy jsem se na chvilku odpoutala od běžného světa, kde se toho děje tolik, že ve výsledku nestíháme ty nejdůležitější věci. V této knize je to úplně opačně - děje se toho docela málo, takže je dost času na to, přemýšlet o hlubším významu. Dokážu si představit, že kniha někoho absolutně nebavila, ale možná je to tím, že se zaměřuje na dějovou linii. Ta je hodně prostá - starý rybář vyrazí sám na moře, kde chytí velkou rybu a dlouhé dny s ní zápasí. To je, dá se říct, vše. Ale především je nutné se zabývat právě tím hlubším významem. Souboj člověka a přírody a také vnitřní souboj člověka, kdy se starý rybař snaží přesvědčit sám sebe o tom, že vše zvládne a že není ještě tak starý. Má totiž obrovskou duševní sílu, protože se tolik snaží přemoci stáří a nakonec se to z vyčerpání nepodaří a myslím, že to na závěr i pochopí. Také se mi líbí ta jednoduchost, skromnost a chudoba starce. Takovýmto životem se, myslím, stal tak úžasnou postavou. Dokáže žít život, který ho naplňuje a potřebuje k tomu doslova jen pár lan, loďku a postel vystlanou starými novinami. Pěkné čtení, na jeden večer. Stojí to za to!

IvcaSammet
30.08.2014 4 z 5

Výborně napsaná kniha, i když pro mě občas těžko představitelná - o rybaření nevím vůbec nic a většinu ryb z knihy neznám. Knížka se ale dobře čte, takže si čtyři hvězdičky určitě zaslouží.

jardazemak
25.08.2014 5 z 5

Nádherná ukázka lidské síly, odhodlanosti a odvahy. Nevěřil jsem tomu konci, samozřejmě jsem byl zklamaný, ale to je ta ztracená generace- realita, kterou si lidé těžko připouštějí a proto to nakonec tak zle hodnotí.

Pedruska01
21.08.2014 3 z 5

Klasika. Nebylo to špatné, ale cílem knihy byla vlastně rybářova pouť po moři. Což bylo místy nudné, i když se to pak zvrhlo v boj o holý život s žraloky a také samozřejmě s úlovkem, nabralo to kapičku obrátky. Smutné celkem.

Eviik
19.08.2014 5 z 5

Dobrá kniha, smutný příběh Santiaga mě hodně rozesmutněl, ale obdivuji jeho výdrž a životní sílu! Doporučuji.

Liv
15.08.2014 4 z 5

Šla jsem do toho kvůli povinné četbě a co se týče samotného čtení, tato novela se dá krásně přečíst. Oceňuji, jak Hemingway dokázal o lovení jedné jediné ryby tolik napsat, aniž by to na mě působilo zdlouhavě. Akorát jsem se nějak pořád ztrácela, co konkrétně bylo záměrem autora. Myslím, že za takových 10 let bych v tom viděla víc a mnohem více by mě to i oslovilo. Nyní to pro mě byl pouze krátký příběh, ke kterému jsem musela v rozborech díla dodatečně hledat pointu .

Stamby
13.08.2014 5 z 5

Původně jsem se domníval, že je to jedna z knih kterou mi zkazila učitelka literatury tím, že nám kompletně odvyprávěla děj. I proto jsem se této knize tak dlouho vyhýbal. Nakonec jsem ji přečetl jedním dechem a uvědomil jsem si jak moc jsem se mýlil.
Absolut Hemingway, 100%

pajkahej
10.08.2014 4 z 5

V jednoduchosti je krása.

1v8na
07.08.2014 2 z 5

nějak mě to moc nebralo

janacheca
20.07.2014 3 z 5

Výborná knížka, nebudu opakovat chválu, co napsali jiní níže. Snad jen jediná (malá) výhrada - mohla být ještě o něco kratší. Některá místa jsou popisná až moc. To, co autor chtěl říci, by se tam určitě i tak vešlo.

Sushi
18.07.2014

Jako knihu bych jí asi nedočetla, bojím se. Odposlechnuta jako audio a líbila se :)

adrianna0305
15.07.2014 1 z 5

Tak Ernestovi knihy mě nijak neoslovily :-( špatně se čtou.

bond77
03.07.2014 4 z 5

Parádní knížka. Jenom má jednu chybu, za kterou paradoxně sama kniha nemůže. Stařec a moře jsme důkladně rozebírali ve škole, a tak jsem bohužel věděl, do čeho jdu a nekonalo se tak žádné překvapení. Jedno jsem si ale z knihy odnesl. Tu neskutečnou houževnatost, kterou měl Santiago, když se snažil ulovit rybu. Tato postava je skvělým motivátorem - když má člověk něco "dát", musí se tomu podřídit všechno. Mimoto je důležité nevzdávat se a bojovat až do úplného konce.

Anette Abeja
24.06.2014 5 z 5

Udivuje mě fakt, že kniha se dosti lidem nelíbí. Já osobně ji četla několikrát. :) Možná je to také tím, že většina lidí čeká nějakou udivující zápletku nebo jim o knize někdo navykládal bůh ví co a potom je jasné, že očekávání od knihy je úplně jiné. Tady se dalo dopředu tak nějak očekávat co se stane a jak to dopadne. Je pravda, že některé pasáže jsou velmi zdlouhavé, ale i tak se mi kniha velmi líbí. :)

Ivy
27.05.2014

Tak jsem nakonec ústní maturitu udělala a ani nemusela jsem tuhle knihu dočíst. Nemám k tomu dostatečnou vůli. Nic pro mě.

mdracek
26.05.2014 3 z 5

Na to, jak moc je kniha slavná, jsem od ní prostě čekala něco víc než jen starce Santiaga, který žije na Kubě a pluje po moři za rybou... Ten závěr to možná trochu zlepšil, ale je to podle mě zbytečně dlouze napsaná novela v podstatě o ničem - má to psychologický podtext, ale na to asi ještě musím dospět....