Stařec a moře

Stařec a moře https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/238863/bmid_starec-a-more-L6B-238863.jpg 4 6541 770

Ernest Hemingway obdržel Nobelovu cenu „za mistrovství v umění vyprávět, naposledy prokázané v díle Stařec a moře, a za to, jak ovlivnil literární styl své doby.“ Hemingwayova novela se brzy po svém prvním vydání roku 1952 stala jedním ze zásadních děl moderní americké prózy. Z příběhu rybáře, jenž se v nevelkém člunu pouští do zápasu s obrovským marlínem a potom do posledních sil bojuje s přesilou žraloků, kteří napadnou jeho úlovek, dokázal spisovatel na malém prostoru vytvořit existenciální drama o hrdinství, vůli a vnitřní síle.... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Odeon

The Old Man and the Sea , 1952

Knihomol170
Knihomol170
30.09.2022

(SPOILER) Kniha mě přišla tak trochu o ničem. Protože dej je o tom, že Stařec nemá štěstí na rybaření. Je na oslavě rybáře, který ulovil velkou rybu. Další den chlapec a stařec nachystají člun a stařec vyjede sám na moře. Uloví menší rybu a je spokojený. Potom se mu podaří ulovit mečouna. Ten se ale nedá a plave od starcova domu. 3. den se starci podaří vyhrát nad mečounem. Přiváže ho na bok lodi a pluje zpátky domů. Po cestě zabije 2 žraloky ale je jich příliš mnoho. Žraloci seženou celého mečouna a stařec je v depresi. Dostane se domu a usne. Rybáři přeměřují kostru mečouna a zjisti, že to je největší mečoun, kterého kdy kdo chytil.

Lili
Lili
28.09.2022 5 z 5

„Štěstí přichází v mnoha podobách, a kdo je dokáže poznat?“

samkko
samkko
25.09.2022 5 z 5

Opravdu úroveň. Bylo to svižné, poutavé a mistrovsky napsané. Nikdy bych nikomu nevěřil, že popis rybaření může být takto geniální.

Adellll
Adellll
20.09.2022 5 z 5

Kniha pro mne byla tak silná asi právě kvůli vlastně naprosto jednoduchému ději. Smekám před autorovým talentem proměnit něco takového v tak nevídané drama.

Hana62
Hana62
04.09.2022 5 z 5

Dluh z mládí splněn. Překvapivě snadné, milé, laskavé čtení. Určitě je lepší knihu číst až v druhé polovině života. Více toho pochopíš.

Hakate
Hakate
03.09.2022 4 z 5

Další z knih, které čekají každého, kdo poctivě čte povinnou četbu.
Pěkný příběh.
Stařec a moře se mi líbil více, než Sbohem, armádo.

HYPNOS88
HYPNOS88
02.09.2022 4 z 5

Člověk to nejen čte, ale dokonale vidí.

Hehehe
Hehehe
30.08.2022 5 z 5

Ještě jsem nečetla větší "NIC". Zajímavé je, že bych knihu nikomu nedoporučila, přestože mi sama dala skutečně dost. Přečetla jsem ji osm hodin před maturitou, a kdybych si ji vytáhla, dokážu o ní mluvit klidně dvě hodiny. Nejhezčí na ní je, že si tam najde každý něco jiného.

ondra295
ondra295
01.08.2022 3 z 5

Je to klasika a kult, který se kolem této knihy vytvořil, je opravdu silný - i já jsem si ji tedy nakonec přečetl a našel v ní několik zajímavých myšlenek. Ovšem celkově je to hodně roztahané a je to něco, co by se dalo napsat daleko kratším způsobem. Hemingway poměrně často dokola omílá ty samé myšlenky a témata, proto kniha ke konci již není tolik zajímavá. Za přečtení rozhodně stojí, přeci jen je to kniha, na kterou najdeme spoustu referencí i v jiných dílech, nijak mě to ale neohromilo.

LucySnape
LucySnape
23.07.2022 3 z 5

Neměla jsem velká očekávání, jelikož mi známí říkali, že kniha je nudná.
Myslím, že ale naopak je zajímavá tím, jak je obyčejně neobyčejná.

Mikako
Mikako
28.06.2022 4 z 5

Tak často jsem o knize slyšela, nebo četla, že je nudná, že jsem k ní tak i přistupovala.
A tak nakonec jsem byla mile překvapená.

Davus
Davus
26.05.2022 odpad!

Učitelka angličtiny na střední mě donutila tuhle knihu přečíst v originále, když mi bylo 14. Uplynulo dalších 14 let a já ji pořád mam zakódovanou jako nejnudnější knihu na světě, jejíž existenci ospravedlňuje jenom to, že je docela krátká. Spoiler: dědek na člunu loví rybu, dochází mu přitom síly, uloví rybu, ale tu mu pak něco sežere, než ji dotáhne na břeh. To je celej děj. Pamatuju si, že jsem na knihu pak musel udělat prezentaci, a že jsem ji strávil tim, že jsem celou dobu spílal Ernestu Hemingwayovi, že napsal takhle koncentrovanou nudu s myšlenkou, která by se dala shrnout do jedný věty.

soupik2012
soupik2012
23.05.2022 4 z 5

Ve škole jsem k této knize přistupovala s vědomím, že za ní pan Hemingway obdržel Nobelu cenu. A tak jsem měla až přehnaně velká očekávání. Teď jsem hledala něco do čtenářské výzvy a přiznávám, že rozhodl počet stran. Říkala jsem si, že ten den to nějak vydržím. Ale ukázalo se, to co již mnohokrát. U naprosto drtivé většiny knih, které jsem musela ve škole povinně číst, jsem totiž našla cestu, až ve svém pokročilejším věku. Je to opravdu krásně popsaný věčný souboj člověka s přírodou. A také je to o tom, že když vás má někdo upřímně rád, je důvod žít, je důvod se chtít vracet. V knize jsem našla nenapsané myšlenky, úvahy nad kterými mladý člověk vůbec nepřemýšlí. Audioknihu načetl pan Ladislav Mrkvička. Měla jsem tak možnost znovu si připomenout jeho nezaměnitelný a krásný hlas.

lenka9250
lenka9250
12.05.2022 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu v podání p. Mrkvičky. Dokonalé spojení obsahu a formy. Příběh vlastně velmi jednoduchý, ale přesto tolik krásných myšlenek a báječných slov.

zdenaR
zdenaR
07.05.2022 4 z 5

Nadčasová klasika, kterou jsem četla, poslouchala jako audio a před několika lety viděla v divadle Viola v podání pana Somra - to bylo geniální.

mewmew
mewmew
21.04.2022 5 z 5

Poprvé jsem to vzdala po pár stránkách. Po druhé jsem si díky téhle knize Hemingwaye zamilovala.

Slepýš24
Slepýš24
18.04.2022 5 z 5

Na knize mě jednoznačně nejvíce fascinovala postava Santiaga. Nikdy se nevzdal, šel si za svým cílem, i kdyby za to měl položit život. Také bych si přála být tak odhodlaná a vytrvalá jako on...

Rovněž mě zaujal starcův postupný vývoj, jeho proměna během plavby, jeho vnitřní boj mezi svědomím, které se skrývá v hloubi mysli, v hloubi pasážích vypravěče, aby se někdy ozvalo, pokáralo, donutilo o něčem pochybovat, vysmívalo se, a obhajobou, která má o to větší "váhu", když se řekne nahlas (přímá řeč).

Některé motivy se nezvykle často opakují (např. křeč v levé ruce, bolesti zad, touha mít u sebe chlapce) - některým čtenářům může příběh připadat vleklý, ale takový byl přece i starcův boj s rybou. Pokud by autor spěchal, nevyzněla by novela tak, jak by vyznít měla. Nicméně v mých očích byla kniha napínavá od začátku až do konce.

Hledáte-li tedy knihu na jeden den a obejdete-li se bez spletitého příběhu s mnoha zvraty, přečtěte si Starce a moře. Třeba tu narazíte i na nějakou myšlenku, která vás donutí zamyslet se nad životem.

Marcela_Hrubá
Marcela_Hrubá
16.04.2022 2 z 5

Omlovám se, ale absolutně mě to nebavilo. Možná to ještě jednou zkusím na základně pozitivních reakcí kolegů. Ale nevím nějak mi to momentálně nesedlo a dost se to táhlo

a304
a304
25.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Opakovaně jsem sáhla po novele, kde myšlenky jsou hluboké, plné života jako moře. A oči magnetizuje umělecky vyvážená grafika, /modrá znázorňuje oceán, různé tvary zase různorodost ve společném prostoru i čase a přesto mají jednotlivá seskupení svobodu sdílení s ostatními, vše je průhledné, nic nepůsobí rušivě,/ pro mne geniálního M.T. Paciny.
Vizuální vhled na způsob myšlení Hemingwaye je působivý , probouzí silné emoce a ty mě vpouští do právě prožívaných okamžiků starce, který se nevzdá, nikdy.
Toto je kniha, kterou bych si vzala na cestu kolem světa. Doporučuji.

Waldhans
Waldhans
10.03.2022 4 z 5

Knihu jsem četl jen kvůli maturitě a byl jsem pozitivně překvapen. Čtyři hvězdy z pěti jsou dle mého názoru na hodnocení téhle knihy tak akorát. Přečteno za jeden den.