Stařec a moře

Stařec a moře https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/238863/bmid_starec-a-more-L6B-238863.jpg 4 6550 770

Ernest Hemingway obdržel Nobelovu cenu „za mistrovství v umění vyprávět, naposledy prokázané v díle Stařec a moře, a za to, jak ovlivnil literární styl své doby.“ Hemingwayova novela se brzy po svém prvním vydání roku 1952 stala jedním ze zásadních děl moderní americké prózy. Z příběhu rybáře, jenž se v nevelkém člunu pouští do zápasu s obrovským marlínem a potom do posledních sil bojuje s přesilou žraloků, kteří napadnou jeho úlovek, dokázal spisovatel na malém prostoru vytvořit existenciální drama o hrdinství, vůli a vnitřní síle.... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Odeon

The Old Man and the Sea , 1952

Theressiss
13.03.2016 5 z 5

Knihu už čtu po několikáté a pořád se mi nedostává slov

bookemma
09.03.2016 5 z 5

"Člověka je možné zničit, ale ne porazit."
Krásný, dojemný, ale zároveň krutý příběh o lidské vůli, touze a síle mysli. Moře v celé své nekonečnosti, jako největší nepojmenovatelný nepřítel a v něm jedna ryba, která je tady a teď konkrétní cíl. Stejně jako jedna armáda a konkrétní voják nepřátelské strany. Ztrácím se v nekonečných vlnách svého života a občas odrážím nějaké ty žraloky. A až už nebudu moct, vrátím se stará, poškozená a zničená, nikoli však poražená, opět na začátek cesty.

monika_v_trapu
02.03.2016 5 z 5

Jedna z knížek do povinné četby a musím říct, že mě příjemně překvapila. Četlo se to samo a navíc je to krátké, takže pro rychlé čtenáře by to mohla být taková odpolední jednohubka. Moc hezký příběh. Pokud máte v povinné četbě, určitě doporučuju :)

Barette
28.02.2016 3 z 5

Tomuhle by se výborně hodila zkratka tl;dr (i když jsem to s velkými fanfárami přelouskal). Proč proboha je na cca 60 stránkách, jak si Kuba Vágner šel zachytat a vrací se s akorát h (pro uspokojení vedení databáze sprostá slova psát nebudu).
Jako jo, je to fakt smutný, až jsem se z toho málem zes. Nikdy by mě nenapadlo, že něco, kde je někdo, kdo loví rybu, získá Nobelovku.
Nejvíc sympatická postava mi jednoznačně byly ty létající ryby.

Mruskulka
22.02.2016 4 z 5

Páni, neskutečně dojemný příběh. Děkuji Čtenářské výzvě 2016, díky které jsem sáhla po této knize. V tak obyčejném příběhu tolik emocí. Určitě jsem ji nečetla poprvé :-)

trynitrix
16.02.2016 5 z 5

Čtenářská výzva 2016: 13. Kniha autora oceněného Nobelovou cenou

Tuto knihu jsem měla už v merku pěkně dlouho dokonce jsem měla staženou audio knihu a určitě si ji i poslechnu ale nakonec se mi to hodilo do výzvy tak jsem si ji přečetla a byla jsem ráda, příběh o starci je pěkný od začátku výpravy vás vlastně pohaní jen to jak to sním vše dopadne i když chvílemi mi ho bylo líto ale držela jsem mu palce. ;-)

tynka65
16.02.2016 5 z 5

Moje velká srdcovka .. ♥♥

Minniesimilci-3
09.02.2016 4 z 5

Je to velice těžká kniha. A jelikož jsem ji četla v anglickém originále, byla ještě těžší. Děj by se dal napsat ve třiceti stránkách a pořád by byl velice přetažený a neustále opakující se věty a děj udělaly knihu místy velice nudnou. Ovšem příběh je úžasný a musím obdivovat odvážného starce.

wolun
09.02.2016 4 z 5

Pribeh huzevnateho stareho cloveka,ktory nechcel od zivota mnoho.

witko
08.02.2016 4 z 5

Překvapivě dobré čtení. Přiznám se, že jsem tuto kihu do teď nečetl a opět musím poděkovat knižní výzvě. Jo, bylo to hodně dobrý čtení!

ally74
08.02.2016 5 z 5

Nádherné. Tak maličká kniha a tak velký příběh boje člověka s přírodou.
Některé komentáře tady mě udivují. Asi musí člověk do tohoto příběhu dospět, aby ho pochopil a hlavně, aby se mu líbil. U mě má tato kniha plný počet a významné místo v knihovně.

Mrnda
02.02.2016 3 z 5

Příběh úžasný... kdybych však při jeho čtení neměl neustále před očima "hrdinu" autora, který na lov ryb vyrážel jedině s kulometem...

kklepkaa
30.01.2016 4 z 5

Na konci jsem cítila bezmoc a pomalu bych brečela nad starcem i nad rybou... I když se může zdát, že se unudíte k smrti, musíte se ponořit pod povrch a obdivovat vnitřní nezdolnou sílu hlavního hrdiny.

kmotrkCZ
26.01.2016

Kniha vybraná k maturitě. Musím řict, že mě vůbec nenadchla a připadala mi strašně nudná. Děj byl zbytečně roztahaný, klidně by stačilo tak 30 stránek. Ano můžeme zde vidět Santiagovu odhodlanost, statečnost a touhu nevzdát se. Ale popsat jak Santiago ulovil rybu a na cestě zpět mu ji sežerou žraloci je na 60 stránek moc. Znovu bych si ji nepřečetl.

Takerian
22.01.2016 4 z 5

Líbí se mi starcova mentalita. Má důvěru ve své zkušenosti, a tak se nebojí riskovat, a díky své pevné vůli vždy udělá to, co má udělat. Je to pro mne velmi inspirativní příběh :)

Teresa99
18.01.2016 4 z 5

Útlá kniha plná emocí. Knihu jsem přečetla za jeden zimní večer a bylo to mé první setkání s Hemingwayem...můžu říct, že jistě nebylo poslední.

Luipenox
14.01.2016 4 z 5

Velice těžko se mi dílo hodnotí...

Dílo, které se psané jednoduchým stylem. Dílo, které popisuje boj člověka se sebou samým. Čte se dobře, obsahově je příjemně postačující. Připomíná ovšem spíš plochou povídku, která by si v některých chvílích zasloužila lepší a hlubší popis. A přeci to nějakým zvláštním způsobem funguje. Po dočtení knihy vzpomínám na přečtené scény, na boj člověk s přírodou. Na scény, které vyvolávají emoce.

technolog
13.01.2016 4 z 5

Přišlo mi to strašně smutné.

strachok
12.01.2016 5 z 5

Tato kniha je projevem opravdové spisovatelské geniality. Považte, v tak malém tiskovém prostoru se nachází tolik velkých ideí a v jednoduché zápletce se odráží otázka podstaty lidského života a lidského charakteru. Velebení lidské statečnosti je Hemingwayova specialita, ale v tomto dílku má nejsilnější účinek. Stařec si zaslouží být adorován za skromnost, se kterou svoji statečnost a odhodlanost považuje za něco přirozeného a nutného, ačkoli podobných jedinců existuje (a existovalo) jen mizivé procento. Také jeho vztah k chlapci a k velrybě velmi silně poukazuje na nejšlechetnější lidskou vlastnost -na lásku k bližnímu. Vztah k chlapci je poměrně běžným typem oboustranně silného přátelství, také velmi přátelský projev starce vůči ptáčkovi, který mu sedl na loď, není výjimečný (stařec je osamělý v životě i na moři a je laskavý, je nevyhnutelné, že bude projevovat přátelství s jiným živým stvořením), ale pouto, které v sobě nese k velrybě je literárně velmi silný prvek. Velryba, jejž ho ničí a zároveň je mu nejlepším přítelem je Hemingwayovou parafrází milenecké vášně (téma jiných velkých románů, např. ruské klasiky Anna Karenina či Evžen Oněgin) a vztahu člověka k přírodě, což je velmi originální počin. Ovšem nejen tahle hlavní zápletka, která je niterním projevem lidskosti, je silným momentem knihy, vzpomínky starce, které prolínají jeho cestu zpět ke břehu, jen více umocňují charakter dílka a jsou dalšími opěrnými body pro pevné vyzdvižení odvahy, družnosti a citovosti člověka na vrchol adorace.

bruzdek7
12.01.2016 4 z 5

Tak toto dílo je v podstatě o ničem (jen považte : dědka jednoho dne chytí rapl a rozhodne se ulovit sardinku k večeři, jenomže mu neberou takže se morduje asi týden na moři, než mu konečně nějaká ryba z milosti chcípne u lodi. Ovšem než ji stihne odvést k přístavu, tak ji ostatní ryby sežerou. And that's all folks!). Tak to bylo stručně k ději, který je ovšem v této knize spíše kulisa a hlavní náplní jsou úvahy a vzpomínky starce, které jsou úchvatně a velmi čtivě sepsané. Nedokážu si momentálně vybavit jiné dílo, kde by autor dokázal takto umně uplést z hovna bič. Uděluji čtyři bludišťáky!