Staré řecké báje a pověsti

Klasické vyprávění Eduarda Petišky o řeckých bozích a hrdinech nás zavede do rozmanitých starověkých krajů, seznámí nás s bájnými bytostmi i podivuhodnými tvory a vtáhne nás do děje těch nejznámějších bájí a pověstí: o Prometeovi, Odysseovi, Orfeovi, o krásné Heleně a trojské válce, silném Heraklovi i nepoučitelném Ikarovi, Oidipovi a Antigoně a mnohých dalších…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/419872/stare-recke-baje-a-povesti-TrT-419872.jpg 4.31770
Mytologie, Pro děti a mládež, Pověsti
Vydáno:, Pikola

Kniha Staré řecké báje a pověsti

princesse
předevčírem

Po opětovném přečtení jsme cestou na dovolenou poslouchali se dvěma třeťáky i audio a paráda! Nádherně zpracováno a načteno. Opravdu doporučuji jak přečtení, tak poslech. Nezklame!

Litocha

V dětství milovaná kniha, ze které jsem mimoděk načerpala neskutečné množství poznatků. Ne nadarmo bývá starověké Řecko označováno za kolébku evropské kultury, s nejrůznějšími odkazy na řecké (nejen) báje se setkáváme více než často.
Moc se mi líbí propojenost a propracovanost příběhů, stejně jako vysvětlení vzniku různých míst, jevů nebo rostlin či živočichů.
I mě po letech překvapilo, do jak velké míry je v příbězích zastoupeno násilí, bažení po moci a další lidské slabosti, které okamžitě následuje nemilosrdný trest nebo krutá odveta.
Skládám hold Eduardu Petiškovi, že se mu povedlo tak plasticky a působivě uchopit rozsáhlou oblast. Při čtení mi mnohdy běhal mráz po zádech a měla jsem pocit, že popisované mám na dosah ruky. Za mě by sice knížka klidně mohla být i rozsáhlejší - jak do počtu příběhu, tak do vylíčení některých scén, ale jako seznámení s fantaskním světem, kde je čest nadevše, osud neměnný a kde je člověk proti vůli či rozmarům bohů (téměř) bezmocný, hodnotím tuhle knihu hodně vysoko.

Mateo67

Nestárnoucí klasika. A první krok od pohádek s dobrým koncem nejen k fantasy, ale i k “ dospělácké” literatuře. Hodnotami jako např. vina a trest, statečnost, láska a moudrost, ale i nepoctivost, nenávist a závistivost je přímo nabitá. A přesto nevyznivá moralisticky. Čtenář se díky autorovu vypravěčskému talentu ocitá přímo v centru dění a toto vše tak vnímá nenasilně, podprahově.

Gibis

Přečetla jsem jako dítě a teď se rozhodla si pověsti a báje oživit v podobě audioknihy. A úplně jsem zapomněla, jak drsné povídání to je. Tolik smrti, krve, uťatých hlav, násilí a válek, že se divím, že jsem z toho v dětství neměla noční můry :) Ale poslouchalo se skvěle a jsem ráda, že jsem si připomněla zapomenuté.

annes

Bylo příjemné osvěžit si některé příběhy, co jsem už stihla zapomenout. Jako mezi mé oblíbené knihy určitě patřit nebude, ale je to příjemná klasika :-)

ArwenAragorn

Krásná knížka. Moc se mi líbily příběhy z řecké mytologie a uvažuji, že si je znovu oživím.

FilDaV

Jsme absolutně hrdí, že náš spisovatel popsal řeckou mytologii tak, jak se to nikomu jinému (snad až na Homéra:) nepodařilo. Po přečtení (jako školáci) jsme se už řecké bohy nemuseli učit, protože tato výtečná příběhová knížka nám je pevně vtiskla do hlavy.

R0ger

Někde moje posedlost kouzly a fantasy začít musela. Pohádky od rodičů si moc nepamatuju, v Honzíkově cestě žádná kouzla nejsou, takže to asi muselo být touto knihou. Pamatuju si, jak jsem jako dítě hltal všechny ty příběhy bohů, hrdinů a zázraků, byl jsem napjatý na Olympu a bál jsem se v podsvětí. Ani pro mé dospělé já neztratila kniha nic ze své čtivosti a zábavy. Přičítám to skutečnosti, že autor vzal fantastickou předlohu zrozenou před tisíci let a skvěle zvládl předat ji současnému (budoucímu?) čtenáři. Těch pět hvězd patří nejen této knize, ale i celé řecké mytologii.