Staré řecké báje a pověsti

Staré řecké báje a pověsti https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34649/bmid_stare-recke-baje-a-povesti-bhP-34649.jpg 4 2445 294

Dávné řecké báje a pověsti zrodila lidová fantazie starověkých Řeků v době, kdy lidé ještě neznali ani železný pluh. Vytvořil je génius slavného národa Helénů a obstály ve zkouškách tisíciletí. Jen těžko si lze představit kulturního člověka, který by nevěděl, kdo byli Herkules nebo Prométheus, Afrodita či Europa, Kyklopové, Sirény, Múzy nebo hromovládný Zeus. Výběr z těchto bájí a pověstí zpracoval na počátku druhé poloviny minulého století spisovatel Eduard Petiška a čtenáři si knihu, napsanou velmi moderně, ale přitom s velkou úctou k tradici, oblíbili hlavně pro její poutavost a svěžest.... celý text

Mytologie Pro děti a mládež Pověsti
Vydáno: , Albatros (ČR)

Staré řecké báje a pověsti , 1958

Leona333
15.04.2021 5 z 5

Jsou to vlastně takové starobylé ,, řecké pohádky." Řekové si je vymysleli - vybájili, aby si jimi odůvodnili, tehdejší přírodní jevy...
Na bozích samotných, se mi při čtení vždy líbilo, jak moc jsou nám lidem podobní. Měli sice na Olympu nad námi lidmi božskou moc, ale dost často se sami chovali urážlivě a hašteřivě, jako malé děti. Pomstychtivě toužili po odplatě. Žíznili po uznání a moci jako mnozí, pozemští vládci... Byli lehkovážní, nerozhodní jako mladí milenci. Vlastně byli v pomyslném zrcadle, odrazem nás samých... ; )
Knížku ke čtení doporučuji.

_Tess_
04.04.2021 4 z 5

Bájní hrdinové, děsivé příšery, rozmarní bohové a spoustu dalšího. Mytologie je věc, co mě zajímá už odmala, a po přečtení severské mytologie od Neila Gaimana jsem se nemohla dočkat, až se vrhnu i na Staré řecké báje a pověsti jakožto knížku z povinné četby. Každý příběh má něco do sebe, některé jsou dějově zajímavější než jiné, ale mě osobně bavily všechny. Čtení utíkalo rychle, až na občasné problémy se jmény. Některá zněla velmi podobně a nebyla úplně lehká na zapamatování, což je asi to jediné, co bych knížce vytkla. Spoustu příběhů jsem už znala, ale nevadilo mi je číst znovu nebo si je tímhle připomenout.

wullcann38
07.03.2021 4 z 5

Celkem faj kniha akorát krátká.

Vesmich
28.02.2021 5 z 5

To se teda neomrzí a když se člověku někdy nechce do klasické podoby se zahloubat, tak Petiška stačí. Čím jsem starší, tím víc si všímám, jak ze všech těch příběhů skutečně vyndal přesně to, co děti poberou. A ostatně já taky.

Kika28
27.02.2021 3 z 5

Je to průměrná knížka, která je plná fajn bájí a pověstí. Některé příběhy se mi líbily víc a některé míň. Knížku jsem četla kvůli škole a nic jsem od ní neočekávala a knížka mě mile překvapila.

Mr.Moldau
26.01.2021 5 z 5

Klasika. Myslím, že by měla být v každé knihovně a čas od času si staré pověsti a báje připomenout.

DK197
26.01.2021 4 z 5

AUDIOKNIHA: Moc dobrá kniha. Pro plné vstřebání je to jedna z těch, kterou čtete víckrát... Samozřejmě tam není úplně všechno a třeba Trojská válka je na mě moc rychle popsána. Ale jako základ je to opravdu skvělé. Doporučuji, ovšem spíše psanou formu. Audioverze měla na můj vkus dost přednes uspávače hadů...

Usire
25.01.2021 5 z 5

Vynikající kniha, kterou jsem od dětství četl mnohokrát. Vlastně vzbudila můj zájem o historii.

boxas
16.01.2021 5 z 5

Klasika, která by neměla chybět v žádné knihovně!

PWM
08.01.2021 5 z 5

Jedna z výtečných knih, která dětem a přiznejme si to, klidně i nám dospělým, pomůže seznámit se alespoň se základními postavami bájí starého Řecka a rozšířit si tak všeobecný rozhled. Naprostá většina vyprávění má navíc zajímavý děj, jednotlivé příběhy jsou velmi čtivě a svižně napsány. Pokud se Vám poštěstí a dostane se vám do ruky vydání ilustrované Zdeňkem Sklenářem, budete mít nejen báječnou, ale navíc i nádhernou knihu, ke které se budete rádi čas od času vracet.

ddkk
07.01.2021 5 z 5

Pořídila jsem vnukům krásné vydání Petiškových starých řeckých pověstí s moc hezkými ilustracemi Václava Fialy. Prolistovala jsem je a zjistila, že už jsem z nich spoustu věcí zapomněla....

Knížka je sice určená pro děti, ale vsadím se, že dneska většina dospělých o Prométheovi, Orfeovi, Tantalovi ani dalších starořeckých bozích a vládcích a jejich příbězích vlastně vůbec nic neví. A přitom osobně považuji alespoň jakousi znalost starověkých dějin a s nimi spojených božstev za součást obecné vzdělanosti. Takže k oprášení kdysi nabytých znalostí anebo k základní orientaci není tahle knížka vůbec špatná. Navíc obsahuje mapku starověkého Řecka a na konci rejstřík základních pojmů.

Mně se moc líbí a doporučuji.

P.S. Ví snad někdo, kdo byla Nioba, kde se nachází tartar anebo za co vlastně trpěl Tantalos?

jankka0s
02.12.2020 5 z 5

Krásně pojatá kniha, takové mají knihy o mýtech být. Neměla by chybět v žádné knihovničce, jsou to takové základy.

Kontryhelka
30.11.2020 5 z 5

Opět nostalgie. Velmi krásná a bohatě ilustrovaná nestárnoucí klasika. Pěkně napsané řecké báje včetně jejich hrdinů i lotrů. Mám starou knihu,ještě po mé mamce a babičce, je z roku 1953. Velice si knihy vážím a střežím jí okem bdělým. Na knihu nedám dopustit a jako holka jsem jí četla a četla a četla a neměla dost. Fascinovaly mně ty příběhy a bájné bytosti.

Renda698
08.11.2020 5 z 5

nádhera krása

Ajda300
14.10.2020

Jako upřímně - celá tahle kniha je jen neustále opakujícími se příběhy, kde vládnou sexistický a patriarchální bohové se spousty levobočků a padesáti manželkami. Bohyně jsou tam jen tak, aby se neřeklo. Hrdiny bývají pouze muži a o ženách se rozšiřují klepy, že jsou "lehké děvy", když si rozpustí vlasy. Antické Řecko mám ráda, ale tohle se skoro nedá číst. I když se tu najde pár slušných příběhů, nevyhradí to ten zbytek. Ale chápu, že je to důležité pro světovou historii a respektuju to.

LordByron
13.09.2020 5 z 5

K tomuto asi ani niet čo dodať.. Najlepšia detská knižka akú len svojmu dieťaťu môžte dať. Najkrajšie príbehy aké kedy boli. Tisícráz záživnejšie a radostnejšie, epickejšie a mnohostrannejšie než taká Biblia..
Bola to moja prvá knižka vôbec, ktorú mi ešte čítali rodičia a veru nemohli vybrať lepšie. Do smrti ma poznamenala láskou ku Grécku a Antike. Lepšie príbehy ako tieto jednoducho už asi ani nikdy nebudú.

Kopta
02.08.2020 4 z 5

Ke klasice české literatury o řecké kultuře asi není moc, co sdělit. Velmi čtivě a příjemně napsané a zpracované s jasnými myšlenkami a pointami. V rámci mého sledování průzkumů k mým poměrům nešlo o nijak extra přínosné čtení, ale za nic nemohu za to shazovat dílo.

Littleben
29.07.2020

Poslouchal jsem audioknihu, původně jen abych si rozšířil kulturní přehled. Již brzy mě však tato kniha začala velmi bavit a těšil jsem se na každou další báji či pověst.

Bája89
20.07.2020 3 z 5

Jako dítě jsem je milovala. A dodnes se k nim moc ráda vracím.

perdida
16.07.2020 5 z 5

Mám velmi ráda řeckou mytologii, tudíž doporučuji.