Staré řecké báje a pověsti

Staré řecké báje a pověsti https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34649/bmid_stare-recke-baje-a-povesti-bhP-34649.jpg 4 2441 294

Dávné řecké báje a pověsti zrodila lidová fantazie starověkých Řeků v době, kdy lidé ještě neznali ani železný pluh. Vytvořil je génius slavného národa Helénů a obstály ve zkouškách tisíciletí. Jen těžko si lze představit kulturního člověka, který by nevěděl, kdo byli Herkules nebo Prométheus, Afrodita či Europa, Kyklopové, Sirény, Múzy nebo hromovládný Zeus. Výběr z těchto bájí a pověstí zpracoval na počátku druhé poloviny minulého století spisovatel Eduard Petiška a čtenáři si knihu, napsanou velmi moderně, ale přitom s velkou úctou k tradici, oblíbili hlavně pro její poutavost a svěžest.... celý text

Mytologie , Pro děti a mládež , Pověsti

Vydáno: , Albatros (ČR)

Staré řecké báje a pověsti , 1958

Rebel0007
13.03.2015 4 z 5

Skvělá kniha

lucie.8
19.02.2015 5 z 5

Jednoduše: skvělá kniha. Poprvé jsem ji četla ještě na základní škole, od té doby jsem se k ní několikrát vrátila a v budoucnu se k ní jistě vrátím znovu.

Majnak55
08.12.2014

Skvělá kniha, Perseus a Herakles/Herkules mám nejraději :)

Ajaiwik
27.11.2014 4 z 5

Povinná četba. Popravdě mívám problém pochopit chování některých postav, protože naprosto nedávají smysl. Třeba dělání kvapných rozhodnutí, když se osoba dozví svůj osud. Většinou se právě toto hrdinovi potom stává osudným. Stejně tak chování bohů, protože někdy je opravdu spravedlivé a někdy neuvěřitelně sobecké.
No a nakonec, coby pacifistka nemohu zapomenout přehnaně násilnou stránku celých pověstí.
Ale je to historie, z něčeho se učit musíme. A dokážu si představit, jak fantastické byly pak divadelní hry na toto téma v některém obrovském amfiteátru. Muselo to být vážně ohromující.

simonasmolna
14.11.2014

Velice hezká kniha

markulka
20.10.2014 4 z 5

Doopravdy velmi pěkná, struční knížka s nádhernými ilustracemi!! :-) Ráda ji pročítám znova a znova...

notburga
13.10.2014 5 z 5

Nejlepší převyprávění antických příběhů, na jaké jsem narazila. Dalo mi to takový základ, ke kterému mohu dle libosti doplňovat další a další informace ze světa antických bájí. Ale bez dobrého základu, položeného už v dětství, by nebylo na čem stavět...

adorjas
17.09.2014 5 z 5

Ku tejto knihe som si prvýkrát zasadla ako malé dieťa, a tak, ako mi učarovala pred rokmi, často mi vyčarí úsmev na tvári aj doteraz, hoci je to knižka pre deti. Zároveň, je zvláštne, že dospelému človeku sa tie príbehy javia úplne inak, a úplne inak si ich aj interpretuje...

vitek.sk
09.09.2014 3 z 5

Řeckou mytologii mám hodně rád. A právě proto dávám jen 3 hvězdy. Mnohé příběhy jsou značně zjednodušené a chybí v nich podstatné informace, po nichž by příběh někdy vyzněl jinak. Některé příběhy, které kniha obsahuje podle mne zase nejsou tak podstatné jako jiné, které v knize naopak chybí.

Pedruska01
21.08.2014 3 z 5

Asi bych po ní nijak nesáhla nebýt povinné četby. Byl to boj, ale musím přiznat, že některé příběhy byly dobré.

Ronnie68
01.08.2014 5 z 5

Jsou to úžasné příběhy o bájných bytostech a bozích .... prostě příběhy které mám ráda a ještě možná párkrát si přečtu.

Yaruschka
30.07.2014 5 z 5

Nejoblíbenější knížka mého dětství, ve které jsem si neustále pročítala - a vůbec dodnes mám moc ráda antickou mytologii ......

Modrina
21.05.2014 5 z 5

Dějepis mě nikdy nebavil, ale antiku jsem z nějakého důvodu měla ráda. Možná i díky téhle knížce. :) Ráda se k ní vracím.

elcapitano
27.04.2014 3 z 5

Po letech jsem se k této knize vrátil - a zjistil, že je to takové rychlo-vyprávění. Vlastně to není vůbec poutavě přepsané, člověk má spíš dojem, že čte telefonní seznam nebo tak něco. Na druhou stranu: pro čtenáře, který se chce rychle zorientovat v plejádě Řeckých bohů, tato kniha svojí cenu má.

Orisstan
09.04.2014 4 z 5

Já se začal zajímat o řeckou mytologii po hraní hry God of War. Knihu jsem si koupil a pak zjistil, při stěhování, že doma bylo o hodně starší vydání, ilustrace v této verzy jsou hezčí.
Vřele doporučuji všem, co se chtějí dozvědět něco o řeckých hrdinech, ale nechtějí náročné čtení:)

Mezi plus bych zařadil mapu a rejstřík jmen.

wercayk
06.04.2014 3 z 5

Báje pěkné .. ale mít to ve zkouškovém testu a učit se všechny jména nazpaměť ... uff .. to teda byla fuška. :)

Pitbullka
07.02.2014 3 z 5

Být mi o 15 let méně, možná bych knihu patřičně ocenila, na můj vkus krásné příběhy napsány poměrně nudným způsobem.

Jahoda14
02.02.2014 5 z 5

:) spokojenost =)

GOD-Complex
24.01.2014 5 z 5

Kultovni knizka meho detstvi, diky ktere jsem si do konce zivota zamiloval antickou mytologii. Perseus a Hercules byli moji idolove :) 10/10

Lisbon
06.01.2014 odpad!

Omlouvám se, že takto odsuzuji jeden z literárních pokladů, ale doopravdy mě to neuchvátilo. Přečíst tuhletu knížku pro mě znamenalo větší úsilí, než přečíst Jiráska..., prostě mi řecké báje nesedí. Mám ráda Řecko, jako prostředí, ale ty jejich bohy a nějaká mluvící zvířata, která ani nejsou zvířata.... Neeee... :-(