Staré řecké báje a pověsti

Staré řecké báje a pověsti https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34649/bmid_stare-recke-baje-a-povesti-bhP-34649.jpg 4 2445 294

Dávné řecké báje a pověsti zrodila lidová fantazie starověkých Řeků v době, kdy lidé ještě neznali ani železný pluh. Vytvořil je génius slavného národa Helénů a obstály ve zkouškách tisíciletí. Jen těžko si lze představit kulturního člověka, který by nevěděl, kdo byli Herkules nebo Prométheus, Afrodita či Europa, Kyklopové, Sirény, Múzy nebo hromovládný Zeus. Výběr z těchto bájí a pověstí zpracoval na počátku druhé poloviny minulého století spisovatel Eduard Petiška a čtenáři si knihu, napsanou velmi moderně, ale přitom s velkou úctou k tradici, oblíbili hlavně pro její poutavost a svěžest.... celý text

Mytologie Pro děti a mládež Pověsti
Vydáno: , Albatros (ČR)

Staré řecké báje a pověsti , 1958

katy238
03.01.2016 5 z 5

Čtivě napsaná kniha řeckých pověstí a bájí, jako dítě jsme ji milovala, jako dospělá se k ní ráda vracím.

angloumene
20.11.2015 4 z 5

Velice poutavě napsaná česko - řecká klasika. Určitě by neměla chybět v žádné (zejména dětské) knihovničce :)

spaceblood
11.11.2015

Řecká mytologie je neuvěřiteleně zajímavá .Milovala jsem ji už jako malá.

MirijamFrankl
05.09.2015 4 z 5

Některé věci se mi celkem zamlouvají, jiné zase méně.

zbynek4453
30.08.2015

Osobně jsem měl vždy radši eposy a hrdinské báje než obyčejné pohádky. Připadaly mi vždycky malo drsné :D Už od dětství. Myslím že tahle knížka určitě patří k důležité části četby. Velmi poutavá.

Peleus
27.08.2015 5 z 5

Pobavilo mě, jak se tu scházejí příspěvky zhruba v tom smyslu, že jde o hezké čtení pro děti.

Mě osobně Staré řecké báje v dětství jaksi minuly. O to větší požitek, když jsem si na pláži v Řecku pustil tuto knihu do sluchátek a jen občas otevřel oči pod slunečními brýlemi, abych se chvíli díval na jasně modrou oblohu, tak čistou a tak nízko, že se ji téměř dotknete rukou. Nádhera!

marcela6183
17.08.2015 5 z 5

Já prostě byla, jsem a budu duší spíš mrně.
A tím pádem budu milovat pohádky, pověsti, příběhy a hrdiny. Nevím, zda v tomhle pořadí.

Je asi fakt, že když zklame princ v životě, hrdina starořeckého typu jednoduše nezklame nikdy.
Podle mého gusta skvělý autorský příspěvek, můj nedozírný vhled do starověké mytologie - a láska na celý život.
Pět a půl z vděčnosti a za osvětu.

woodward
15.08.2015 5 z 5

Sám už dávám přednost spíš Homérovi, Ovidiovi, Vergiliovi atd., ale rozhodně doporučuji dávat tuto knihu dětem, jako první seznámení s kořeny západní kultury.

elfinkaa97
13.08.2015 3 z 5

Mám ráda řeckou mytologii. Některé příběhy byly zajímavé, jiné až tak moc ne, proto dávám tři hvězdičky.

iv.86
20.07.2015 5 z 5

Velmi hezké, čtivé a srozumitelné. Ráda se k nim vracím.

fmash
16.07.2015 5 z 5

Bezprostřední dojem z Ovidiových proměn už si nepamatuji, ale Petiškovy báje jsou prosté, srozumitelné a přinejmenším pro mládež nepochybně přínosné. Pro mě ostatně též, bylo mi až hanba, když jsem při nich zjišťoval, co všechno už jsem zapomněl. Je to takové pohlazení.

Dominik Fajkus
12.07.2015 5 z 5

Nedávno jsem na tuto knihu narazil v jednom zapadlém knihkupectví a z čisté nostalgie si ji koupil. Je dokonalá... jinak než před lety. Prometheus je tolik poetický, rád bych na toto téma zkomponoval hudbu. Je k tomu stvořený, veselý, surový, morbidní, smutný.

ledaver
04.07.2015 3 z 5

Kniha krásně zpracovaná. Každá báje má něco do sebe. Pro mě občas nudné...

Simona99
03.07.2015 5 z 5

Úžasná kniha! Petiškův styl psaní mi prostě vyhovuje:)

jitka7
27.06.2015 4 z 5

Měla jsem to ráda

bibi.r
25.06.2015 3 z 5

Nejsem moc velký nadšenec pro Antiku a řecké báje a pověsti, ale bylo zajímavé je poznat a tohle byla vcelku příjemná cesta :).

rašule
17.06.2015 3 z 5

Vlastně jsem asi nečetla všechny ale ty co jsem četla byli moc hezké....

9187
20.05.2015 3 z 5

JAKO, JÁ MÁM RÁD ŘECKOU MYTOLIOGII, ALE POLOVINA PŘÍBĚHŮ BYLA NUDNÁ. TA 3. HVĚZDA JE ZA TO, ŽE TAM BYL HÁDES

Absinth_fairy
08.05.2015 5 z 5

Dodnes si pamatuji, jak jsem noc co noc prosila maminku aby mi stále dokola četla jednu a tu samou pověst- tu o Prométheovi. Až později jsem si všechny pověsti vychutnala já sama :).

Damato
23.04.2015 5 z 5

Tohle je úžasná kniha na kterou jsem v 10 letech narazila v knihovně o prázdninách, do konce prázdnin jsme se se sestrou o ni přetahovali Když jsem si začala o brigádách vydělávat, to byla první kniha, kterou jsem koupila . Do dnešních dnů má čestné míst v knihovně u nás doma.