Staré řecké báje a pověsti

Staré řecké báje a pověsti https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2524/bmid_stare-recke-baje-a-povesti-DKS-2524.jpeg 4 2440 294

Dávné řecké báje a pověsti zrodila lidová fantazie starověkých Řeků v době, kdy lidé ještě neznali ani železný pluh. Vytvořil je génius slavného národa Helénů a obstály ve zkouškách tisíciletí. Jen těžko si lze představit kulturního člověka, který by nevěděl, kdo byli Herkules nebo Prométheus, Afrodita či Europa, Kyklopové, Sirény, Múzy nebo hromovládný Zeus. Výběr z těchto bájí a pověstí zpracoval na počátku druhé poloviny minulého století spisovatel Eduard Petiška a čtenáři si knihu, napsanou velmi moderně, ale přitom s velkou úctou k tradici, oblíbili hlavně pro její poutavost a svěžest.... celý text

Mytologie , Pro děti a mládež , Pověsti

Vydáno: , J. Otto - Ottovo nakladatelství

Staré řecké báje a pověsti , 1958

Monika1717
Monika1717
12.07.2020 5 z 5

Knihu o bojích lidí a bohů sídlících na Olympu jsem přečetla několikrát. Nejraději mám Prométhea, Trojskou válku a Odysseovy cesty. Knihu by si měl přečíst každý, aby věděl, jak se má chovat. Sice nehrozí, že by ho bohové potrestali, ale člověk nikdy neví, jak může dopadnout, když bude někomu škodit.

veronika1998
veronika1998
18.06.2020 5 z 5

Moc krásná knížka, kterou mám víc jak jednou přečtenou.

Taflu.
Taflu.
06.06.2020

Pěkná kniha, která je zábavná i naučná.

m_martina
m_martina
29.05.2020 5 z 5

Pověsti ze starého Řecka jsem vždy četla ráda. A pan Petiška je výborně zpracoval. Knihu doporučuji.

józi.odkudkam
józi.odkudkam
27.05.2020 5 z 5

Nedělní stínohru mariánské kolonády křižuje obyčejně vyhlížející rodinka, v rámě hlavy rodiny zaklesnutou choť obíhá všetečně skotačící plod jejich lásky; nic zvláštního, řekne si každý a jde dál...
...to ještě blahého času nikdo netušil, co se v olysalé hlavě oné hlavy rodiny rodí za myšlenku.
Ano, ona hlava nepatřila nikomu menšímu, než Eduardu Petiškovi; jméno to děsivější nad Brumlu, či Zbyňka. Jméno, jenž v budoucnu poznamená na tuny tuzemské plastelíny dětských myslí smilstvem, lstí, mstou, destrukcí, splácením dluhů, vraždou, tvořením a příčinami. Jméno, jenž se stane aviváží souboru příběhů (jejichž původní vyznění bylo na základě zběžné konzultace s wikiorákulem přecijen syrovější) vpravujích nic netušícího človíčka do protivenství života...jak ostatně s krutostí sobě vlastní činí všechny pohádky/báje/mýty toho označení hodné.
Pravdu vám dím. Nebýt Eduardovy osvěty, tak tuším, kolik zhruba procent našinců by něco o existenci jakýchsi řeckých bájí tušilo - navzdory ní i mě samému (!) z dětství v paměti utkvěly spíš příběhy..hmm..dětinštější; ty o kůzlátkách, trhání vlasů starcům apod...dík zbytkovému povědomí o existenci příběhů řeckých (o kteréžto se v součinnosti se školní docházkou zasadil právě Petiška) jsem si je na stará kolena, nyní z vlastní vůle, přeslabikoval znovu a jsem nefalšovaně nadšen; narozdíl od většiny sbírek tvorby dnešní je totiž již tato zkouškou času plev zbavená a tak se vám v ní vyprávění marné bude hledat špatně. Mými favority jsou Prométheus (Pandořina skříňka - Evino jablko / lidé uplácání z nutnosti, nudy, osamění a přijetí odpovědnosti za ně i vzdor utrpení - Ódin, Ježíš...) Potopa (není nad staré dobré smáznutí všeho pod čarou ponoru pravidel božského rozmaru) Heraklés (protože „půjdeš-li za rozkoší, budeš jíst bez hladu, pít bez žízně a nebudeš vědět, po čem bys měl toužit.“ a protože hrdinně necouvne ani před úkoly těžšími - chvíli nese za Atlase nebesa - a jen tak mimochodem osvobodí Prométhea!) Perseus (protože „...spal tvrdým spánkem hrdinů...“ a protože je výstrahou všem uchazečům o post Bondovského padoucha; když chceš někoho zabít, nespoléhej na metody typu zatlouct dotyčného do bedny, kterou následně odevzdáš moři...) Sisyfos a Meleagros (kde se ukazuje, že i nad Bohy někdo stojí; zde sudičky Moiry...a nad nimi, to už nejde za Petiškou, [https://en.wikipedia.org/wiki/Ananke] potomci rozkolu prázdna Chaosu; Nezbytná Omezenost Ananké a Čas Chronos) a tak bych pomalu mohl vyjmenovat všechno.

S udělením pěti archetypálních ***** ani chvíli neváhám.

PS: Ottovo vydání (2019) obsahuje krom antické malbě poplatných, a ve své jednoduché lince i docela hezkých obrázků Václava Fialy, také užitečný seznam postav a mapu zeměmoří s lokacemi popisovaných dějů.

Edona
Edona
27.05.2020 4 z 5

Řecká mytologie dodnes dodává inspiraci nejen umělcům. Troufám si říci, že její základy jsou i ukázkou vzdělanosti. Knihu bych zařadila do povinné četby. Příběhy se mi moc líbily, nedokážu ani říct, který je můj nejoblíbenější.

WildEv
WildEv
21.05.2020 5 z 5

Tato kniha rozhodně patří k jedním ze základních kamenů vzdělání. Četla jsem ji, když mi bylo 10 a byla to krása!

n.ezn.amy
n.ezn.amy
11.05.2020 5 z 5

Pro mě výborně sepsaná kniha řeckých bájí a pověstí, kdy o osudech lidí rozhodovali pouze a jen Bohové, dobrodružství hrdinů jako byl Herkules, Prométheus, Iason a jeho cesta za zlatým rounem a hlavně Odysseus a jeho dlouhý návrat od Troje k domovu. Krásné příběhy o Filemonovi a Baucis nebo Midasovi. A když se dnes člověk setká s přirovnáními, pak díky tomu víc ví co jsou vlastně tantalova muka či sisyfovská práce.

capricornus
capricornus
17.04.2020 5 z 5

Krásná kniha řecké mytologie. Je dobré čas od času si ji přečíst znovu.

mi-380
mi-380
12.04.2020 4 z 5

Řecká mytologie - jeden ze základů vzdělanosti, je prospěšné občas si ji připomenout. Najdeme tu vlastní jména a příběhy, s nimiž se potkáváme celý život. Četli jsme ještě na základní škole a dost si pamatuji, ještě víc jsem ale zapomněl (nebo mi matně bliká někde v nedobytné části mozku). K druhému čtení mě postrčil El Greco se svým dramatickým Laokoónem. Kdo to byl Laokoón? Petiškovo zjednodušené převyprávění jsem si znovu užíval, je poučné, dobrodružné, stručné, dramata vyplývají přímo z bájí, autorův styl je učesaný, dramatičnosti zas tak moc nepřidává.
A Laokoón? Zajímavá postava, ale podrobnosti jsem musel zjistit někde jinde…
85 % (1863 hodnotících je aktuálně na průměru 87 %).

Původ pojmu „zlatý déšť“ z příběhu Perseus, aneb jedna z možností, jak se nad někým slitovat:
Nářek a vzdechy vězněné královské dcery se donesly až k sluchu vládce bohů Dia. Zeus se nad osamělou dívkou slitoval, snesl se do sklepení v podobě zlatého deště a rozzářil podzemní temnotu. Zamiloval si Danaé a netrvalo dlouho a princezně se narodil synáček. Dostal jméno Perseus.

patricie7
patricie7
01.04.2020 3 z 5

Knížka byla pěkná a i čtivá, ale nějak mě to momentálně moc nechytlo. Ale to bude asi proto že knížka patří do povinné četby a já mám neskutečný odpor k něčemu co prostě musím. A řekla že by mě asi i bavila, kdybych to nečetla večer před písemkou z Řeckých bají a pověstí a nečetla to tak neskutečně na rychlo. Ale myslím že jinak velice fajn knížka, která vám trochu rozšíří obzory o řecké mytologii.

Orange8knihomol
Orange8knihomol
21.03.2020 3 z 5

Jelikož bohové a antická kultura není zrovna můj šálek kávy, přečetla jsem jen polovinu knihy. Na jednu stranu jsem vcelku ráda, že jsem si četbou rozšířila obzory, ale na tu druhou si říkám, zda jsem čas strávený nad Starými řeckými bájemi a pověstmi nemohla využít lépe (čtením jiné, pro mne zajímavější knihy). Ale určitě DOPORUČUJI všem, které toto téma zajímá (styl psaní je moc pěkný, Petiškovo převyprávění vskutku zdařilé, před spaním naprosto ideální volba ;)).

ViolettaCh.
ViolettaCh.
01.03.2020 5 z 5

Krásná knížka! V 6. třídě, kdy jsme v dějepisu probírali starověké Řecko a Řím, což mě velmi uchvátilo, jsem četla tuto skvělou, čtivou knihu, doslova jedním dechem.

Venda32
Venda32
19.02.2020 5 z 5

Čtivým způsobem napsané seznámení s řeckým božstvem. Ideální volba pro povinnou četbu. Čte se samo.

Měňavka
Měňavka
25.12.2019 5 z 5

Když jsem byla malá, dostala jsem knihu od babičky a okamžitě si ji zamilovala. Dnes jsem se k ní vrátila téměř po třiceti letech a nelituji. Příběhy si pamatuji jen mlhavě, takže jsem všechny prožívala znovu a s velkým nadšením. Kouzelné, dobrodružné, bájně pohádkové a vynikající i jako audiokniha.

lentilka_007
lentilka_007
22.12.2019 5 z 5

Moc fajn kniha, objeveno i na youtube jako audiokniha, moc hezky načtená

knihomolka27
knihomolka27
08.11.2019 5 z 5

Jako dítě jsem ty příběhy naprosto hltala, a hltám je i ted. Je v nich všechno láska, zrada,síla, zbytečnost války, vychytralost, odvaha, touha, naděje, tragédie... Mezi mé top patří Éros a Psýché, Odysseovy cesty....

nocnymotyl38
nocnymotyl38
23.10.2019 5 z 5

príjemná spomienka na detstvo, tentokrát audio :)

xxtom
xxtom
18.10.2019 4 z 5

Po letech jsem si opět přečetl a připomněl si hlavní postavy řečké mytologie. Všechno krásně popsané, kapitoly logicky navazující, určitě stojí za přečtení.

evelýny
evelýny
17.09.2019 5 z 5

Fascinující čtení o bájných hrdinech , řeckých bozích, mytologických příšerách.
Mě kniha provází celý život a její hrdinové se stali jeho přirozenou součástí i díky symbolice, kterou nám nabízejí.
Nevím, kolikrát jsem usedla spolu s Faetónem do slunečního vozu, vždy si budu přát, aby Pandora neotevřela svoji skříňku a pokaždé se zeptám, proč se Orfeus ohlédl. Kdykoli si navlékám prsten, vzpomenu na Promethea a píchne mě v pravém podžebří, s ranní rosou si připomenu žal boha slunce Helia nad ztrátou svého syna. Trojský kůň pro mě bude vždy symbolem zrady a Sisyfos symbolem marné snahy, na kterou je i chytrost krátká.
A na každého z nás čeká Charón ve své pramici ...
Co dodat?
Kniha byla přeložena do mnoha světových jazyků a ve Francii se stala i školní četbou.

P.S: Věděli jste, že pan Eduard Petiška psal i texty k příběhům o Krtečkovi? Spisovatel mnoha žánrů, narozený 14. května, stejně jako císař a český král Karel IV.