Staré pověsti české

Staré pověsti české https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47620/bmid_stare-povesti-ceske-I6u-47620.jpg 4 1809 177

Staré pověsti české vycházejí ve dvojím vydání, jak s původním Jiráskovým textem a Trnkovými ilustracemi a tak s obrázky z Trnkova stejnojmenného filmu s krátkými slovesnými pasážemi. Staré pověsti české, inspirované Kosmovou kronikou a Kronikou českou Václava Hájka z Libočan, napsal Alois Jirásek v roce 1894 již jako zralý autor a knihu věnoval Františku Bartošovi. Česká mytologie je i významnou součástí tvorby filmového tvůrce, ilustrátora a malíře Jiřího Trnky. Loutkový film Staré pověsti české z roku 1952 se těšil velkému mezinárodnímu ohlasu a získal mnohá zahraniční i domácí ocenění. O devět let později pak vznikly ilustrace k Jiráskovým pověstem a knížka se dočkala několika českých i cizojazyčných vydání. Poprvé vyšla v roce 1961 v SNDK. Film se stal součástí poslední výstavy v hlavní budově Národního muzea v Praze, které zde končí svou činnost před dlouholetou rekonstrukcí a při příležitosti této výstavy vychází nyní i kniha konečně v takové podobě, jakou si zaslouží.... celý text

ViolettaCh.
08.03.2021 5 z 5

Jejda, to ale bylo počteníčko! Řadu let poté, co jsem tuto klasiku četla jako povinnou školní četbu, jsem se k ní až nyní vrátila a osvěžila jsem si všechny ty krásné, starobylé pověsti a legendy z pera pana Jiráska. Některé detaily jsem už od těch časů zapomněla, např. čím byl zajímavý ten Brunclíkův meč, nyní zazděný v Karlově mostě, jehož čas přijde, až bude národu nejhůře a vyjedou Blaničtí rytíři v čele se sv. Václavem, který bude třímat v ruce právě tento meč.

Pavelpi
07.02.2021 5 z 5

Před mnoha lety někdy ve škole jsem četl tuhle knihu. Teď jsem rád, že jsem se k ní po tolika letech zase dostal. Je to klasika a myslím, že by si jí občas měl přečíst každý a oživit si naše nejstarší dějiny.

rencovav
19.12.2020 5 z 5

Tak, konečně dočteno. Jirásek je zajímavá zkušenost, opravdu. Kdysi jsem se pokoušela číst Psohlavce, ale ve dvanácti to asi dobrý nápad nebyl. No, Staré pověsti české jsou oproti tomu pohoda, jen to chce trochu se soustředit. Nelituji, že jsem si je přečetla úplně všechny, mám úžasné vydání s pěknými ilustracemi a grafickou úpravou celkově. Rozhodně mi jsou všechny tyto pověsti bližší než Staré řecké báje a pověsti. A baví mě v tom i ty historické souvislosti - propojení pověstí a pravdivých příběhů.
Zajímavé taky bylo číst knihu paralelně s Vondruškovou Husitskou epopejí. Jak se na události patnáctého století dívá Jirásek a jak Vondruška, to rozhodně stojí za porovnání.
Celkově si myslím, že Staré pověsti české jsou klasika, kterou by měl mít každý Čech v malíčku. A já jsem ráda, že knížku i vlastním (dobře, je sestry :D) a že do ní můžu kdykoliv nahlédnout. :)

Har.Monika
12.12.2020 4 z 5

Dohnala jsem povinnou školní četbu. A jsem za to ráda. Postavy, o kterých každý Čech slyšel - Krok a jeho tři dcery, Bivoj, Ctirad a Šárka, Horymír a Šemík....jen jsem vůbec nevěděla, o čem to je. Konečně to vím.
Kniha je dobře napsaná, dějová linka je srozumitelná. AJ krásně barvitě popisuje prostředí, přírodu. Někdy až moc, ale obdivuji tu rozmanitost výrazů a slovních obratů.

Mezi mé oblíbené pověsti patří Lucké války, Dívčí války a Horymír se Šemíkem.

TaLu
10.12.2020 4 z 5

V době našeho dětství jiskřičky naší fantazie rozdmýchávalo čtení knih. Je i pro mě nepochopitelné, že o počítačích a mobilních telefonech a jiných technických udělátkách, které považujeme za běžnou součást životů se toho moc nevědělo. Ale knihy byly. I za minulého režimu vycházely Vernerovky, Májovky, dokonce s přestávkami i Foglarovky. Nu a rozhodně vycházel Jirásek. Jeho Staré pověsti české s fantazií pracovaly také zdařile. Můj oblíbenec byl Bivoj a nemusela jsem Dívčí války, protože to holky nakonec prohrály. Vlastním vydání s ilustracemi Věnceslava Černého, které jsou krásné. Hlavně z koní jsem bývala nadšená.

Kontryhelka
30.11.2020 5 z 5

Na Jiráska nedám dopustit. Staré pověsti české jsou nádherný pohled do historie. Kniha má co nabídnout mnoha generacím. Pověsti jsem milovala od dětství a ráda si je přečtu i jako dospělák.

Yarwen
23.11.2020 4 z 5

Řekl bych, že takhle knížka by měla být základem vzdělání každého Čecha. Pověsti starých dob připomínají, že si naše vlast sáhla kolikráte na dno, jakož se i vyhřívala na vrcholu slávy, závěrečné proroctví už jsou však trochu úsměvná a spíš pomáhala ve svých dobách k víře, že bude líp. Téhle knize vysázím rovnou 82%.

Clerfayt11
08.11.2020 3 z 5

Ať je to jak chce,je to klasika a povinnost přečíst.Spousta replik se člověku v životě opakovaně vrací na jazyk:-)

janina66
03.09.2020 5 z 5

Ještě dnes si kolikrát jednu z mých oblíbených pověstí ráda přečtu. Poprvé jsem se s tímto vydáním setkala na ZŠ, kdy jsme si z ní četli, a některé byly k přečtení za domácí úkol. Což mně vůbec nevadilo, nakonec jsem ji přečetla celou.

draka
01.09.2020 5 z 5

Moje první setkání s Aloisem Jiráskem zprostředkovala tato kniha. Bylo to na základní škole a setkání díky úpravě pro dětské čtenáře bylo velmi úspěšné. Mám rád Jiráskův styl psaní, ukazuje nám, jak krásný jazyk máme.

boxas
01.08.2020 5 z 5

Je až s podivem, nakolik Jirásek ovlivnil touto knihou náš pohled na nejstarší historii naší země. Příběhy praotce Čecha, Libuše, Bivoje, krále Ječmínka, Bruncvíka s jeho lvem, Horymíra se Šemíkem a spousta dalších.
Odkud tyto příběhy všichni známe?
No přeci od Jiráska!
Je to klasika klasik a hanba Čechům, kteří Staré pověsti české neznají!

Atlantis
28.07.2020 3 z 5

Staré pověsti české jsem četl za svůj život dvakrát. Poprvé jako čtenář velice raného věku a tenkrát jsem tuto knihu miloval. Přiznávám, že jsem si v té době ještě asi myslel, že jde o zčásti pravdivé příběhy a měl takový jakýsi patriotický pocit, co se to všechno v té naší malé kotlině událo. Podruhé se mi tato kniha dostala do ruky jako studentovi české literatury a nestačil jsem se divit, jak jsem se nudil. Jazyk je sice krásný, ale zvláštně prostý, příběhy jsou někdy až nelidsky utahané a nezáživné. A když si ještě vezmu v potaz historický podtext, jakým byla tato kniha využita... A proto hodnotím přesně uprostřed.

perdida
16.07.2020 5 z 5

Vždy si ráda něco přečtu o historii České republiky.

Worbitka89
28.05.2020 5 z 5

Jsou to takové drsnější pohádky, osobně se mi v dětském věku pro častou smrt v příbězích moc nepozdávali, lákali mě však krásné obrázky. V pubertě jsme povinně četli znovu - to už jsem ocenila realističtější pohled na svět i ilustracce.

m_martina
28.05.2020 5 z 5

Tato klasická kniha zde nemá sice zrovna nejlepší hodnocení, ale já jsem ji vždy četla ráda. Bez ohledu na to, zda to byla povinná četba. I mé dceři se líbila.

vrgulnik
17.05.2020 4 z 5

Česká klasika částečně ovlivněna tím, že byla povinnou četbou.

Daku
07.05.2020 4 z 5

Mám knihu vydanou v roce, která má nádherné ilustrace. Ale pověsti byly psány v jazyce, který používal Jirásek, takže pro mne trochu náročnější čtení. Přece jenom se od té doby češtiny trochu změnila.

n.ezn.amy
04.04.2020 4 z 5

Myslím si, že tuto knihu by měl přečíst každý Čech, aby se dozvěděl o historii země České. Průřez naším národem příchodem praotce Čecha, přes Jana Žižku, Golema až k Jánošíkovi. Pověsti jsou moc hezky a čtivě sepsané, samozřejmě je otázka kolik je na všem pravdy, ale tak to u pověstí má být.

666Jitka
03.04.2020 5 z 5

Staré pověsti české by měl znát každý Čech - je pravda, že staročeština může být pro někoho "oříšek", ale knihu bych i přesto vřele doporučila, protože tyto pověsti patří neodmyslitelně k historii našeho národa a o té bychom měli něco vědět... Pro pohodlnější "strávení" této knihy lze poslouchat v audio verzi, která je také velmi povedená :-)

Helpinda00
10.03.2020 4 z 5

Tuto knihu jsem četla poprvé, když jsem byla ještě malá. Teď to bylo poprvé a musím se přiznat, že některé ty pověsti jsem vůbec neznala. Narozdíl od jiných děl od Jiráska se pověsti čtou úplně parádně. ????