Staré pověsti české

Koupit

Staré pověsti české jsou nejznámějším převyprávěním naší dávné historie. Při psaní této knihy čerpal její autor jak z lidové slovesnosti, tak z historických pramenů. Kniha je rozdělena na čtyři části: Staré pověsti české, Pověsti doby křesťanské, O staré Praze a Ze starobylých proroctví. Dočtete se o praotci Čechovi, o Krokovi a jeho dcerách, o Libuši a Přemyslovi, o Dívčí válce, o králi Svatoplukovi, o knížeti Daliborovi a mnoha dalších známých pověstí. Poprvé vyšla roku 1894 a od té doby se dočkala velkého množství reedic Svazek nemá obálku, je to jen blok knihy. Kupuje se na váhu, každý exemplář má tedy jiný počet stran. Celé pověsti mají 249 stran včetně "titulní stránky"....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/307200/stare-povesti-ceske-fds-307200.png 3.81532
Literatura česká, Historie, Pověsti
Vydáno, Bylo nebylo

Kniha Staré pověsti české

Kariol
19.12.2020

Tak, konečně dočteno. Jirásek je zajímavá zkušenost, opravdu. Kdysi jsem se pokoušela číst Psohlavce, ale ve dvanácti to asi dobrý nápad nebyl. No, Staré pověsti české jsou oproti tomu pohoda, jen to chce trochu se soustředit. Nelituji, že jsem si je přečetla úplně všechny, mám úžasné vydání s pěknými ilustracemi a grafickou úpravou celkově. Rozhodně mi jsou všechny tyto pověsti bližší než Staré řecké báje a pověsti. A baví mě v tom i ty historické souvislosti - propojení pověstí a pravdivých příběhů.
Zajímavé taky bylo číst knihu paralelně s Vondruškovou Husitskou epopejí. Jak se na události patnáctého století dívá Jirásek a jak Vondruška, to rozhodně stojí za porovnání.
Celkově si myslím, že Staré pověsti české jsou klasika, kterou by měl mít každý Čech v malíčku. A já jsem ráda, že knížku i vlastním (dobře, je sestry :D) a že do ní můžu kdykoliv nahlédnout. :)

Har.Monika
12.12.2020

Dohnala jsem povinnou školní četbu. A jsem za to ráda. Postavy, o kterých každý Čech slyšel - Krok a jeho tři dcery, Bivoj, Ctirad a Šárka, Horymír a Šemík....jen jsem vůbec nevěděla, o čem to je. Konečně to vím.
Kniha je dobře napsaná, dějová linka je srozumitelná. AJ krásně barvitě popisuje prostředí, přírodu. Někdy až moc, ale obdivuji tu rozmanitost výrazů a slovních obratů.

Mezi mé oblíbené pověsti patří Lucké války, Dívčí války a Horymír se Šemíkem.

TaLu
10.12.2020

V době našeho dětství jiskřičky naší fantazie rozdmýchávalo čtení knih. Je i pro mě nepochopitelné, že o počítačích a mobilních telefonech a jiných technických udělátkách, které považujeme za běžnou součást životů se toho moc nevědělo. Ale knihy byly. I za minulého režimu vycházely Vernerovky, Májovky, dokonce s přestávkami i Foglarovky. Nu a rozhodně vycházel Jirásek. Jeho Staré pověsti české s fantazií pracovaly také zdařile. Můj oblíbenec byl Bivoj a nemusela jsem Dívčí války, protože to holky nakonec prohrály. Vlastním vydání s ilustracemi Věnceslava Černého, které jsou krásné. Hlavně z koní jsem bývala nadšená.

Kontryhelka
30.11.2020

Na Jiráska nedám dopustit. Staré pověsti české jsou nádherný pohled do historie. Kniha má co nabídnout mnoha generacím. Pověsti jsem milovala od dětství a ráda si je přečtu i jako dospělák.

Yarwen
23.11.2020

Řekl bych, že takhle knížka by měla být základem vzdělání každého Čecha. Pověsti starých dob připomínají, že si naše vlast sáhla kolikráte na dno, jakož se i vyhřívala na vrcholu slávy, závěrečné proroctví už jsou však trochu úsměvná a spíš pomáhala ve svých dobách k víře, že bude líp. Téhle knize vysázím rovnou 82%.

Clerfayt11
08.11.2020

Ať je to jak chce,je to klasika a povinnost přečíst.Spousta replik se člověku v životě opakovaně vrací na jazyk:-)

janina66
03.09.2020

Ještě dnes si kolikrát jednu z mých oblíbených pověstí ráda přečtu. Poprvé jsem se s tímto vydáním setkala na ZŠ, kdy jsme si z ní četli, a některé byly k přečtení za domácí úkol. Což mně vůbec nevadilo, nakonec jsem ji přečetla celou.

draka
01.09.2020

Moje první setkání s Aloisem Jiráskem zprostředkovala tato kniha. Bylo to na základní škole a setkání díky úpravě pro dětské čtenáře bylo velmi úspěšné. Mám rád Jiráskův styl psaní, ukazuje nám, jak krásný jazyk máme.