Staré pověsti české

Staré pověsti české https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29237/stare-povesti-ceske-29237.jpg 4 1807 177

Knížka od samotného prvního vydání v roce 1894 patří do zlatého fondu české literatury a její znalost patří k základnímu vzdělání. Jirásek tu sebral a beletristicky zpracoval nejznámější české pověsti. Dočteme se mezi nimi např. o praotci Čechovi, Krokovi a jeho dcerách, Přemyslovi i Libušiných proroctvích nebo o staré Praze...

vessa
07.04.2024 5 z 5

jako kluk, ač je to povinná četba, jsem Staré pověsti české nečetl. Nyní jsem si je doslova užil a jsem rád že jsem po nich sáhl a doplnil si vzdělání :-) Na jazyk kterým jsou psány jsem si rychle zvykl.

Emik87
18.02.2024 5 z 5

Dneska vůbec nechápu, jak jsem to mohla číst jako dítě a chápat to. Na čtení jsou příběhy hodně těžké, ale jsou nádherné. Doporučuju.

mila2411
08.11.2023 4 z 5

Uf, nečekal jsem, že se to bude tak TĚŽKO číst. Autor musel být svým psaným projevem hodně RETRO už v době prvního vydání... ve škole jsem pár tlustých Jirásků dal, ale že by to bylo takhle "šroubované" si nepamatuji.

Kiu
18.10.2023 3 z 5

Velmi ráda jsem se vrátila do dětství a něco si připomněla. Styl psaní mi sice nevyhovuje, ale velmi mě těší obsah dané knihy.

karaliene
12.10.2023 5 z 5

Nejlepší verze našich pověstí ever. (A ano, úmyslně poselství sděluji pubertální slabomyslností dneška, aby vynikl Jiraskův jazykový um. Což nic neubírá upřímnosti, kterou do svých slov vkládám. Zejména do: "nejlepší" a "ever".:))

Nelasp
05.09.2023 5 z 5

Jirásek asi nikdy nebude můj šálek čaje, nesedí mi jeho styl, ale toto je klasika a minimálně s obsahem pověstí by se měl každý z nás seznámit.

Janadvorackova
05.09.2023 4 z 5

Nám je četla máma, když jsme byli malí. Až teď oceňuji její čtecí schopnost nezašmodrchat si jazyk a umět vysvětlit věci, na které jsme se ptali.
Jasně, měli jsme oblíbené příběhy, které byly srozumitelné i bez vysvětlování, ale stejně ta staročeština je hustá :).

sajanka
21.07.2023 5 z 5

Staré pověsti české v musí mít v mé knihovně své místo. Ráda jsem je četla a občas se vracím.

Vendula897
28.06.2023 5 z 5

Co napsat ke knize, k jejímuž přečtení musí čtenář dospět sám. Snaha základních škol se slovem MUSÍŠ PŘEČÍST vedo k odporu cokoli jakkoli číst, přesto, že se jednalo o kvalitní literaturu.
Pověsti od Aloise Jiráska...naše česká Bible, ve které se potkávají nalše dějiny s naší českou, trochu bojácnou,trochu hrdou a trochu vysněnou českou náturou.
Dějiny své země by měl znát každý, kdo se pyšní tím, že absolvoval základní školu. Pověsti , které tak nádherně pan Jirásek popsal nejsou dějiny jako takové. Měly by...a podle mě i dávají ...čtenáři možnost odkrýt čtivou formou to, odkud jsme, odkud přicházíme...a to je základ hrdého češství. Vědět odkud pocházíme a to zač se tady naši předci prali. A možná nám to ukazuje i cestu, kudy jít, aby se naši potomci, co budou šlapat po naší krásné , české zemi za 100, 200...500 let nemuseli stydět za historií, kterou jim zde zanecháme my, součastní nájemníci země České.

Doubravka1975
20.06.2023 5 z 5

Mám ráda pověsti a legendy. A které že jsou nejlepší? No přece TY NAŠE ! STARÉ, ČESKÉ ! Mám je ráda od školní povinné četby. Knížku máme doma i sem tam poslouchám audio. Trochu nechápu to nízké hodnocení zde

Clivicus
04.06.2023 5 z 5

Staré pověsti české se pro naši zemi staly takřka mytologií, a to jednak díky Aloisi Jiráskovi a jeho nádhernému jazyku, jednak pro výstižnost národního charakteru, k čemuž pověsti slouží.
Je to opravdu národní klenot, tato kniha, vybízející těmi nejprostšími příběhy k čirému vlastenectví.

LukasB.453
25.05.2023 2 z 5

na zakázku Vilímkova nakladatelství psaná kniha, jeden by až řekl "pro mrzký groš" (původně vycházelo na pokračování). dohromady napatlané všeliké staré české letopisy a cizokrajné historky rozličných národů. za socíku to bylo dětem huštěno do hlavy, že je to skutečná historie - není a nikdy nebyla. neprávem to zastiňuje Wintera a zejména Sedláčka (jirásek sám byl prý velmi soudný člověk, a dokonce snad někde napsal, že není žádný Sienkiewicz nebo Scot, že je jen řemeslný obrozenecký spisovatel, pohříchu s křížkem po funuse, tedy dávno po skutečném obrození).
snad se dá se snad ocenit jazyk, kdo se chce dopouštět přechodníků a jiných okrajových jevů v psaném projevu a nepáchat zvěrstva, ten by měl jiráska číst.

helenkan
23.05.2023 4 z 5

Staré známé pověstí, tak jsem si je konečně taky přečetla. Sice audio, ale asi mě takhle bavila víc. Bylo to fajn poslouchání.

tomas0837
14.04.2023

Kniha Staré pověsti české autora Aloise Jiráska vypravuje pověsti z dávných období českých zemí.
Je rozdělena na tři hlavní části, které jsou dále tvořeny jednotlivými pověstmi.
Vyskytují se zde historicky doložené události.
Ve větší míře ale autor vycházel z pověstí šířených mezi lidem.
Právě proto je třeba, aby se čtenář příliš nesnažil ověřovat historická data.
Knihu doporučuji ke čtení spíše jako pohádku.
Pokud by někdo nechtěl číst celé dílo, mohl by si přečíst alespoň některé pověsti.
Pro obyvatele a návštěvníky Prahy doporučuji pověst Staroměstský orloj. Vždy, když Prahu navštívím, první mé kroky vedou právě k orloji. Naopak pověst Dívčí válka hodnotím jako příliš krutou. Ale to už nechám na každém čtenáři zvlášť, aby si svou nejoblíbenější pověst vybral podle svého. Knize dávám vysoké hodnocení a v budoucnu se k ní budu vracet.

MatBla
14.03.2023 3 z 5

Četla jsem tak nějak z pocitu, že by to každý Čech a Moravák měl přečíst.
Ačkoliv mně historie naší země opravdu zajímá, pan Alois to napsal strašně obsáhle.
Možná je to jen můj dojem, ale i když má knížka jen 285 stran, tak jsem měla pocit, že nemá konce.
Je mi líto, že to nedokážu lépe ohodnotit, ale opravdu jsem se těšila na konec.
Přesto nelituji, že jsem ji četla.

Štěpinambura
03.02.2023 5 z 5

Já tu knihu miluju!

sabina5156
23.12.2022 5 z 5

Důležitá kniha od neuvěřitelného Aloise Jiráska. Kdo měl tu čest seznámit se s ním blíže tuší, jak geniálním spisovatelem byl. Vrcholem jeho životního díla je "Temno" ale právoplatně je nejznámější a nejčtenější z jeho knih právě tato. Jeho fascinace historií a umění ji přizpůsobit modernímu čtenáři (což tedy pro Temno příliš neplatí) je právě v této knize neuvěřitelné. Historie Českých zemí mě nikdy příliš nezajímala a jediným zdrojem, který z těchto mýtů, fikcí a legend mám pochází právě z tohoto národního pokladu.

Elea
11.12.2022 4 z 5

Česká klasika, i když ne vždy optimistické čtení.

ondra295
26.11.2022 5 z 5

Ačkoliv některé pověsti jsou třeba slabší a hlavně poslední část s proroctvími mě moc nebavila, protože se proroctví pořád dokola opakovaly, je nutno říct, že to je klasika - a tu by měl přečíst každý Čech. I tyto pověsti o nás hodně říkají jako o národu a myslím si, že pro určité národní sebeuvědomění je zcela nutné, abychom věděli co možná nejvíce o naší historii a o tom, co si povídali naši předci. Navíc je to psáno krásnou češtinou - rozhodně tedy stojí za přečtení.

Filomena1961
10.11.2022 5 z 5

Jedna z knih mého dětství a zároveň kniha, která se může číst v každém věku. Dovolila bych si tvrdit, že patří mezi nejzdařilejší Jiráskovy práce. Vtiskl ji osobité básnické hodnoty a do popředí při tom vysunul moment národní a vlastenecký. Ponořila jsem se do četby a oživila v sobě jeden z nejranějších a nejsilnějších čtenářských zážitků. K tomu ilustrace pana Trnky, prostě klenot. Doporučuji ke čtení .
Citát: Šťastná buď , o vlasti milá, siliž se pokolení tvé, ať přemáhá všechna protivenství, ať zachová svaté dědictví: mateřský jazyk i staré, dobré právo své. Mohutniž pokolení tvé prací a nadšením, aby pevno bylo jako skály a vždy plno síly.