Staré pověsti české

kniha od:


Koupit

Knížka od samotného prvního vydání v roce 1894 patří do zlatého fondu české literatury a její znalost patří k základnímu vzdělání. Jirásek tu sebral a beletristicky zpracoval nejznámější české pověsti. Je jich třicet pět a dočteme se mezi nimi např. o praotci Čechovi, Krokovi a jeho dcerách, Přemyslovi i Libušiných proroctvích nebo o staré Praze......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285479/stare-povesti-ceske-Qzx-285479.jpg 3.81556
Žánr
Literatura česká, Historie, Pověsti
Vydáno, Státní nakladatelství (Praha)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (140)

Kniha Staré pověsti české

Přidat komentář
Stepaneka
16. května

Četla jsem povinně na základní škole, nyní s vnučkou v rámci její doporučené četby.

Gweny
13. března

Nelze hodnotit jinak. Četla jsem ji za život vícekrát. Poprvé už někdy z kraje druhého stupně na základní škole. Potom na střední a teď jsem se k ní dostala v její audio podobě a znovu jsem příběhům propadla. Některé bych mohla poslouchat pořád dokola a dokonce si je pouštím před spaním, když mám náladu.
Je to klasika, kterou jsem šťastná, že znám. Některé příběhy jsou poutavé více, některé méně. Všechny dohromady ale tvoří báječný celek.
Říká se, že každá báje i pověst mají pravdivé jádro a mě se chce věřit, že některé milníky v našich dějinách opravdu proběhly tak, jak je autor popisuje.


ViolettaCh.
08. března

Jejda, to ale bylo počteníčko! Řadu let poté, co jsem tuto klasiku četla jako povinnou školní četbu, jsem se k ní až nyní vrátila a osvěžila jsem si všechny ty krásné, starobylé pověsti a legendy z pera pana Jiráska. Některé detaily jsem už od těch časů zapomněla, např. čím byl zajímavý ten Brunclíkův meč, nyní zazděný v Karlově mostě, jehož čas přijde, až bude národu nejhůře a vyjedou Blaničtí rytíři v čele se sv. Václavem, který bude třímat v ruce právě tento meč.

Pavelpi
07. února

Před mnoha lety někdy ve škole jsem četl tuhle knihu. Teď jsem rád, že jsem se k ní po tolika letech zase dostal. Je to klasika a myslím, že by si jí občas měl přečíst každý a oživit si naše nejstarší dějiny.

rencovav
19.12.2020

Tak, konečně dočteno. Jirásek je zajímavá zkušenost, opravdu. Kdysi jsem se pokoušela číst Psohlavce, ale ve dvanácti to asi dobrý nápad nebyl. No, Staré pověsti české jsou oproti tomu pohoda, jen to chce trochu se soustředit. Nelituji, že jsem si je přečetla úplně všechny, mám úžasné vydání s pěknými ilustracemi a grafickou úpravou celkově. Rozhodně mi jsou všechny tyto pověsti bližší než Staré řecké báje a pověsti. A baví mě v tom i ty historické souvislosti - propojení pověstí a pravdivých příběhů.
Zajímavé taky bylo číst knihu paralelně s Vondruškovou Husitskou epopejí. Jak se na události patnáctého století dívá Jirásek a jak Vondruška, to rozhodně stojí za porovnání.
Celkově si myslím, že Staré pověsti české jsou klasika, kterou by měl mít každý Čech v malíčku. A já jsem ráda, že knížku i vlastním (dobře, je sestry :D) a že do ní můžu kdykoliv nahlédnout. :)

Har.Monika
12.12.2020

Dohnala jsem povinnou školní četbu. A jsem za to ráda. Postavy, o kterých každý Čech slyšel - Krok a jeho tři dcery, Bivoj, Ctirad a Šárka, Horymír a Šemík....jen jsem vůbec nevěděla, o čem to je. Konečně to vím.
Kniha je dobře napsaná, dějová linka je srozumitelná. AJ krásně barvitě popisuje prostředí, přírodu. Někdy až moc, ale obdivuji tu rozmanitost výrazů a slovních obratů.

Mezi mé oblíbené pověsti patří Lucké války, Dívčí války a Horymír se Šemíkem.

TaLu
10.12.2020

V době našeho dětství jiskřičky naší fantazie rozdmýchávalo čtení knih. Je i pro mě nepochopitelné, že o počítačích a mobilních telefonech a jiných technických udělátkách, které považujeme za běžnou součást životů se toho moc nevědělo. Ale knihy byly. I za minulého režimu vycházely Vernerovky, Májovky, dokonce s přestávkami i Foglarovky. Nu a rozhodně vycházel Jirásek. Jeho Staré pověsti české s fantazií pracovaly také zdařile. Můj oblíbenec byl Bivoj a nemusela jsem Dívčí války, protože to holky nakonec prohrály. Vlastním vydání s ilustracemi Věnceslava Černého, které jsou krásné. Hlavně z koní jsem bývala nadšená.

Kontryhelka
30.11.2020

Na Jiráska nedám dopustit. Staré pověsti české jsou nádherný pohled do historie. Kniha má co nabídnout mnoha generacím. Pověsti jsem milovala od dětství a ráda si je přečtu i jako dospělák.

1 ...