Staré pověsti české

Staré pověsti české https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/255/stare-povesti-ceske-255.jpg 4 1803 176

Knížka od samotného prvního vydání v roce 1894 patří do zlatého fondu české literatury a její znalost patří k základnímu vzdělání. Jirásek tu sebral a beletristicky zpracoval nejznámější české pověsti. Je jich třicet pět a dočteme se mezi nimi např. o praotci Čechovi, Krokovi a jeho dcerách, Přemyslovi i Libušiných proroctvích nebo o staré Praze...... celý text

Arielka1
Arielka1
07.02.2020 1 z 5

Komentář k této knize se mi píše těžce, tak těžce jak se kniha četla. Kostrbatý jazyk zrovna knize na popularitě nepřidává. Až do přečtení knihy jsem všechny pověsti (vyprávěné ve škole) hltala, jaký šok nastal, když jsem je četla. Můj mozek byl zneužit, požvýkán a opět vyvrácen. Díky Bohu, že jsem ji nemusela číst na škole!!!

Medasek
Medasek
23.01.2020 3 z 5

Jedná se sice o klasiku, ale pro mě to hold nebylo. Příběhy byly dobře napsané a zajímavé. Bohužel mi autorův styl psaní nesedl.

smardice
smardice
05.12.2019 5 z 5

Klasika českých dějin formou pověstí. Kdysi přečteno jako povinná četba, tentokrát jsem zvolila formu poslechu, a moc krásně se poslouchalo. Audiokniha obsahuje 15 příběhů a mě se líbily všechny.

Vidlička
Vidlička
29.11.2019 4 z 5

Co si budem povídat, čte se to už dneska nelehce, archaičnost jazyka je až přehnaná a zkrácení by textu taky neuškodilo, ale! Vzhledem k tomu, v jaké době a za jakým účelem (ukázat bohatost češtiny, seznámit s našimi pověstmi a ukázat národu, že se nedáme zlomit a i přes všechny klacky pod nohama vytrváme) kniha vznikla, nemůžu dát míň než 4*. Místo v každé knihovničce si uhájí.

Pjottrr43
Pjottrr43
22.11.2019 3 z 5

Jakožto příslušníkovi mladší generace se mi tato kniha nečetla příliš dobře, protože obsahovala mnoho archaismů.
O to je to ale větší výzva, tuto knihu přečíst, takže doporučuji.

Josh
Josh
10.11.2019 3 z 5

Tato kniha patří do českého národního fondu a kdo z Čechů nezná svou minulost, včetně pověstí pak je to smutné.... Jak může pak být národ hrdý (neplést s egem!)

Návrat k této knize byl dán Výzvou 2018 a nevím, proč když v ČR je přes 25 tisíc žen se jménem Radka musí člověk jít do pověstí? ALE zase ta výzva jména :o)))) Radka - novější slovanské jméno, překládá se jako „radostná” či „radující se”.

A co na to DÍVČÍ VÁLKA?
"Šik bojovných dívek se hnal za ní, dychtě po boji, a v čele všech, hned za Vlastou: Mlada, Svatava, Hodka, Radka i Častava."

ThrisaManx
ThrisaManx
05.09.2019 3 z 5

Oproti všem očekáváním se mi tato kniha četla rychle a poměrně dobře. Ale moc mě nebavila. Některé pověsti byly skvělé a já jen čekala, jak to dopadne. Některé byly hodně nudné. Myslím, že tyto příběhy by měl znát každý.

Nordic7
Nordic7
12.06.2019 3 z 5

Jiráskovo dílo ve své době splnilo účel. Důvod, proč ho číst v současnosti, mne žádný nenapadá. K. V. Raise nebo J. V. Sládka už dnes taky nikdo z knihovny nevytahuje. Když Staré pověsti české, tak převyprávěné.

los
los
24.04.2019 3 z 5

konečně, se zpožděním tolika desetiletí, jsem přečetl povinnou četbu...

hrdlickova_61
hrdlickova_61
02.04.2019 5 z 5

Krásná klasika. A stejnojmenný film Jiřího Trnky, nad tím se tají dech, ať jste ve věku školním, nebo pokročilém.

Petrstik
Petrstik
10.03.2019 5 z 5

Pověsti, jejichž znalost by měla patřit asi k základnímu všeobecnému přehledu každého Čecha. Přesto že kniha není napsána moderní, současnou češtinou neměla by chybět v žádné knihovničce.

_Divočák_
_Divočák_
06.03.2019 5 z 5

Výborná knížka, kterou by si měl přečíst každý čech

JoeSurikata
JoeSurikata
23.02.2019 3 z 5

Pověsti jsem poprvé četl jako dítě a celkem se mi líbily. Tehdy jsem ještě vůbec nevnímal poselství, celkem jasně zakódované mezi řádky. Když jsem knihu vzal do ruky o řadu let později, nestačil jsem se divit, kolik zamindrákovaného nacionalismu a protigermánské nenávisti z pověstí čiší.

CleoXandra
CleoXandra
06.01.2019 2 z 5

Jediná Jiráskova knížka, co se mi líbila - jako dítěti. Brala jsem to jako pohádky. Tak možná proto. Jinak cokoli dalšího, po čem jsem sáhla, mě zklamalo. S odstupem času se však můj pohled i na pověsti změnil - vadí mi jejich až žlučovitý protigermánský nacionalismus, který ostatně tryská z celého Jiráska.

PetiJelinkova
PetiJelinkova
09.12.2018 3 z 5

Kniha se mi nečetla zrovna nejlíp, ale myslím si, že by ji každý měl přečíst.

barca7361
barca7361
05.12.2018 4 z 5

Je to klasika, pověsti jsou pěkně napsané, jen starší verze jsou staročesky, a tak by s tím možná měli někteří čtenáři menší problém. Za mě ale super kniha, ale nám přibližuje naši historii a hrdost českého národa.

topi80
topi80
21.11.2018 3 z 5

Staré pověsti české jsou tím dílem, které může za to, že je Jirásek vnímán jako autor, jehož díla se čtou náročně a jejich přelouskání vyžaduje značné odhodlání a úsilí. Přestože ve skutečnosti tomu tak není. Jirásek vás naopak dokáže pohltit a vtáhnout do života svých románových hrdinů. Jenže, co naplat? Převyprávění příběhů z Kosmovy kroniky do souboru pověstí se skutečně čte nesmírně těžkopádně a přihlédneme-li k tomu, že se této četbě nedá utéci při školní docházce, čelí pak Jirásek značnému čtenářskému strachu z jeho dalších knížek. Což je velká škoda, především pro čtenáře samotného.

sarka9190
sarka9190
10.11.2018 3 z 5

Klasika a povinná četba na základní škole. Musím přiznat, ze tenkrát jsem se u toho trochu nudila, četla jsem, protože jsem musela. Neškodilo by možná se k tomu teď vrátit.

intelektuálka
intelektuálka
18.08.2018 5 z 5

Zlatý fond české literatury - má 3 části:

staré pověsti české /např. O Čechovi, O Krokovi a jeho dcerách, O Libuši.../

pověsti doby křesťanské /např. O králi Svatoplukovi,O králi Václavovi IV.../

ze starobylých proroctví /např. Sibylina proroctví, Blaničtí rytíři.../

Další z knih, které by neměly chybět v naší knihovně.

Atanone
Atanone
18.08.2018 5 z 5

Naše kořeny. A své kořeny by měl znát každý. A pečovat o ně. Protože z nich rosteme.