Staré plzeňské hostince aneb Kde se v Plzni jedlo, pilo a veskrze dobře žilo

Staré plzeňské hostince aneb Kde se v Plzni jedlo, pilo a veskrze dobře žilo https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232458/bmid_stare-plzenske-hostince-aneb-kde-se-232458.jpg 5 2 1

Kniha Staré plzeňské hostince vznikala mnoho let. Autorka pracovala s obrovským množstvím archivních pramenů, novinových článků, dobových publikací, zachytila vzpomínky mnoha přímých pamětníků nebo jejich potomků a rukama jí prošly tisíce starých fotografií. Její knížka však není strohou vědeckou publikací, nýbrž zajímavým vyprávěním o dobách dávno minulých. Staré plzeňské hostince tak potěší každého, kdo má rád kouzlo zašlých časů – pamětníky a plzeňské patrioty, odborníky i laiky. Zaujme také milovníky proslulého plzeňského piva, kteří možná ani netuší, na jak vysoké úrovni plzeňské pohostinství ve svých „zlatých časech“ v 19. a na počátku 20. století bylo. Knížka, v níž vedle množství pozapomenutých rázovitých postav plzeňské hospodské scény ožívají i mnohé slavné osobnosti (Mikoláš Aleš, Jindřich Mošna, Vendelín Budil, Miroslav Tyrš, Josef Skupa a další), čtenáře přenáší do doby, kdy neexistovaly telefony a televize, rozhlas byl teprve v plenkách. Hostince proto byly místem, kde se lidé nejen setkávali a bavili, ale kde také získávali informace. Podrobný popis jednotlivých hostinců řazených podle plzeňských ulic autorka na jedné straně doplňuje téměř třemi stovkami unikátních dobových fotografií, na druhé straně odlehčuje množstvím humorných příhod z tehdejšího hospodského života.... celý text

stoun25
11.03.2024 5 z 5

Tak toto je nejlepší kniha co se mi podařilo za posledních 10 let koupit.
To nelze číst, to je studium.
Všechny hospody zde popsané, které jsou ještě v provozu, nebo je z nich jiný podnik jako třeba pizzerie, jsem musel navštívit, při pivě pročíst k tomu náležející stať a vychutnat atmosféru. Porovnat staré fotografie s realitou a dát si pivo.
Je to asi má nejdéle čtená kniha.
Paní autorce pokládám poklonu a doporučuji.

Plzeň hospody, hostince

2014  100%Staré plzeňské hostince aneb Kde se v Plzni jedlo, pilo a veskrze dobře žilo
2019  0%Miroslav Zikmund - výběrová bibliografie

Kniha Staré plzeňské hostince aneb Kde se v Plzni jedlo, pilo a veskrze dobře žilo je v