Zlatoruká

Zlatoruká https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/395231/bmid_zlatoruka-Zq2-395231.jpg 4 46 11

Staré království série

< 5. díl

Lirael přišla během spoutávání Orannise o ruku. Teď má novou – z pozlacené oceli a Výsadní magie. Když najde Nicholase Sayrea ležet v bezvědomí, použije svých schopností, aby ho zachránila. Ale Volná magie Nicolase hluboce poznamenala, a tak Lirael hledá pro Nicka pomoc tam, kde byla jako dítě doma: na Clayrském ledovci. Zatímco se Lirael s Nickem vracejí ke Clayrům, čelí jistá dívka ze vzdáleného severu živlům i četným nepřátelům v zoufalém pokusu doručit Lirael vzkaz od její dávno zesnulé matky. Vzkaz, který přináší hrozivé varování před Čarodějnicí bez tváře. Ale kdo je ta Čarodějnice a co má v plánu? Starému království opět hrozí veliké nebezpečí, kterému je nutno předejít nejen ve světě živých, ale i v chladné a neúprosné řece Smrti.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Triton

Goldenhand , 2016

Monika32
15.03.2021 3 z 5

Tak jo, jsem zklamaná, hlavně tedy z konce. Knížka jako celek se mi líbila, ale vadí mi, že nebyl nějak rozvedený konec. Hezky se četla a za dva večery jsem ji měla přečtenou. Příběh byl hezký, ale mohlo tam být více scén s Chlorr.

ZuzikBubu
16.01.2021 3 z 5

Zápletka je vymyšlená výborně, ale zpracování prostě pokulhává. A přitom potenciál to mělo obrovský a mě z toho bylo trochu smutno... První polovina knihy se (nejen) věnuje románku a děj nijak neutíká, nestupňuje se, neposunuje se, spíš stagnuje. V druhé polovině knihy se to trochu rozjede, ale zbývá už málo stránek na pořádnou akci a rozuzlení. Člověk by chtěl vědět více, chtěl by mít děj rozkolísaný jako na houpačce, přeje si, aby se něco malinko zvrtlo a pak se to ve velkém finále dalo dohromady. Bohužel nic takového nenastává.
Autor má stále svůj styl psaní, ale toto si úplně nezapamatujete, v klidu se od čtení odtrhnete. Naneštěstí Garth děj urychlil, nepřikrášlil ani nepřidal žádný zvrat. Oceňuji však zápletku (což ve volném pokračování nebývá jednoduché vytvořit) a nastrčení nové hrdinky mimo magii, království a abhorseny, což je určitě novinka.
Moc málo času, chtělo to rozvětvit, prodloužit, dát hrdinům mnohem více prostoru.. Je to prostě ploché..

A obal knihy vyčnívá z řady předešlých tím, jak je odlišný, velká škoda. A přitom originál je velmi zdařilý...

denniys
06.01.2021 4 z 5

Pokračování tohoto krásného příběhu nezklamalo.. Jsem zvědavá zda a kdy budou další díly..jen prosím víc Fenky a Macka..V tomto díle se musí Sabriel a Lirael definitivně vypořádat se starým nepřítelem - Chlor s maskou, objevuje se nová silná hrdinka - Bjet a kniha začíná být cítit romantikou..čtyři hvězdičky si jen tak tak udržela

renisla
01.11.2020 4 z 5

Překvapivě zvláštní uzavření řady. Dalo by se řídi, všichni se setkali se všemi. Hm..

Tritvaetna
16.09.2020 4 z 5

Po mírném zklamání po přečtení prequelu jsem si nebyla jistá, co mám očekávat. Naštěstí Zlatoruká je už zase na vysoké úrovni, i když musím říct, že by jí prospělo roztažení do dvou svazků, jako v případě Lirael a Abhorsenky (a také, jak již bylo zmíněno, by neuškodilo, aby překlad odpovídal původní trilogii). Příběh byl, jako v jejich případě, vyprávěn ze dvou pohledů - Lirael a Bjet. Přesto byl pouze jednodílný, tedy jako Sabriel nebo Clariel, kde je pouze jeden úhlel pohledu.
Tím chci říct, že Bjet by potřebovala troch víc než polovinu jedné knížky na to, abych si ji mohla oblíbit, a samotný příběh by myslím roztažení v pohodě snesl. Zatímco se vztahem Lireal a Nicka jsem problém neměla - dával smysl a byl naznačen už v Abhorsence, k jednomu vztahu bych výhrady měla. Bylo opravdu nutné všechny na závěr spárovat? Já je sice mám oba moc ráda, ale tohle bylo trochu přebytečné, ani jsem si nevšimla, že by k sobě na první pohled zapadali.

Luigi1
27.05.2020 5 z 5

Opět tu hrozí velké nebezpečí živým,je tu ještě řeka Smrti

DomenicaRisa
11.01.2020 5 z 5

Po přečtení jsem šla hledat zbytek trilogie + Clariel a ano, tento díl má jiného překladatele. Což se projevilo v nastupkyni Abhorsenky x Abhorsenka cekatelka, Dlouhé schody x Dlouhé štreky... Chyby a stylistika už zmiňována byla níže. Pan překladatel si mohl přečíst předchozí díly (alespoň jeden) aby plynule převzal některé obraty.

Příběh byl hezký. Je ideální když čtenáři prošla rukou povidka Nicholas Sayre a stvoření ve vitrine, zejména ze začátku. Zajímavá byla proměna Lirael, když se vrátila zpět na Ledovec. Doufám, že někdy bude třeba v povidkove sérii rozvinuto jak byla vytvořena Výsada, změna Clariel na Chlorr s maskou a taky příběh Yraela po spoutani Orannise. Třeba z pohledu Nezbedne Fenky by to bylo zajímavé.

Delicius
15.07.2019 3 z 5

O kus lepší než Clariel; ale tak nějak... možná je to tím stárnutím, ale mám pocit, že původní trilogie byla lepší.
Nicméně jsem to přečetl během jednoho dne, ač opravdu, jsem sem tam nějaký odstaveček přeskočil.
A párkrát si zanadával u hrubek a stylistických nepřesností (kde je korektura textu?).
(a upřímně, obešel bych se bez té stupidní romantiky!)

Morgana
27.02.2019 5 z 5

Pro mě, jako pro naprostou milovnici Nixovy tvorby, úplně boží pokračování ze Starého království. Krom očekávaného vývoje vztahu mezi Lirael a Nickem se mi moc líbilo seznámení se s dalšími dosud neznámými oblastmi tohoto světa a hlavně letmé rozvedení osudu Clariel. Po vydání stejnojmeného dílu série, jsem si tu holku dost oblíbila a s tím i změnila pohled na Chlor s maskou. Přestala pro mě být takový ten klasický záporák, ale daleko hlubší postava. Doufám, že se k ní Nix ještě někdy vrátí a že si Lirael skutečně dohledá v knihovně její příběh abhorsenky, protože by mě opravdu zajímaly ty okolnosti kolem masky a celkově kolem toho zlomu, kdy se z Clariel stala Chlor.

Clerien
11.02.2019 5 z 5

Na knížku jsem se vrhla, hned jak jsem ji dostala od manžela. Přečteno jsme měla za dva dny, nemohla jsem se odtrhnout. Velmi mě potěšilo rozvedení dalších osudů postav známých z předchozích románů ze Starého království i letmý záskok Macka nebo Nezbedné Fenky. Zlatoruká se mi líbila o dost víc než předchozí Clariel a opravdu jsem si užila Nixův styl psaní i příběh jako takový.

mayinka
04.02.2019 3 z 5

Tak nejak nastavovana kase.

magie

Garth Nix