Sabriel

Sabriel vyrostla daleko od Starého království, tajuplného světa, kde vládnou magické síly a kde mrtví nezůstávají mrtvými. Jednoho dne záhadně zmizí její otec a Sabriel se musí vydat na cestu plnou nástrah, aby jej zachránila. Jejími jedinými zbraněmi jsou meč a sedm kouzelných zvonků, jejími průvodci na nebezpečné pouti se stávají kocour a záhadný mladík. Nemůže si být jistá nikým a ničím, protože ve Starém království nic není takové, jak se na první pohled zdá…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/2337/stare-kralovstvi-sabriel-oox-2337.jpg 4.3330

Staré království (1.)

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Triton

Alee

Je to rychlé, krátké, stručné, milé dobrodružství s nádechem temnoty a s neskutečně originálních světem. Pokud nečekáte víc než příběh o nevšední záchraně světa s trochou dobrodružství, trochou romantiky a trochou nekromancie, je to příběh pro vás. Ale teď vážně, jak je možné, že podle tohoto filmu už dávno Tim Burton nenatočil film? Vždyť to se přímo nabízí!

zuzlina

Na knihu jsem se těšila. Recenze byli dost kladné. Za mě ale..... Prostě Sabriel je Sabriel. Spisovatel mě zabil stylem jeho psaní.... Nebo je to tím, že sem zvyklá na trošku jiné styly psaní. Lepší, komplexnější. Nicméně nejdřív začnu klady.
MŮŽOU OBSAHOVAT SPOILERY:) . Velmi dobre téma. Originální, super detaily... Zvonky, brány,... Staré království. Kontrast rádoby současnost vs státě království. Kocour, prubiruv příběh, konec! :) ten už jel.
Zapory:
Neskutečně vleky dej, kdy se nic neděje i když se děje. Nečetla sem snad žádnou knihu kde by mi tolik vadila absence přímých vět. Do půlky knihy byli postavy nemastný neslane. Absence pocitu a dokonce i myšlenek. Celou knihu zachránil dej od půlky a vcelku zdařilý konec. Mám doma koupené další dva díly a upřímně se jich bojím a nechce se mi do nich. Kor když na Sabriel ani nenavazuji jak sem koukla. Je to zas o ji e postavě. No za mě zklamání. Jsem ráda, že sem to dočetla. A mrzí mě styl psaní protože by to mohla být kniha úplně na jiném levlu. Škoda. Za mě 3 *

Marthas

Do knihy jsem se musela až do 20. kapitoly víceméňe nutit, kdy to konečně začalo být trochu napínavé.
Nejsem si jistá, zda bych to doporučila mladším čtenářům na to, tam je dost smrti.
Nevím, možná je to tím, že horory moc nečtu, proto se mi kniha zas tak nelíbila, ale pravda je i to, že ten konec mne možná navnadil na další díl.
Uvidíme.-)

kamila6536
31.08.2017

Krásná kniha, kterou si čas od času vždy ráda přečtu.

Heřmis
09.08.2017

Garth Nix píše dobře a má spoustu dobrých nápadů. U Sabriel jsem se ale nebavil tolik, jako u série Sedmá Věž - ta mi přišla lepší.

HYPNOS88
18.07.2017

Pravda, trvalo mi než jsem se začetl a přelouskal zvláštní jazyk spisovatele. Ale díky bohu, že jsem vydržel. Opět se setkávám s novým a naprosto originálním světem fantasy. Výborná kniha.

Calla2002
29.05.2017

Dnes dopisuju kom. které jsem nestihla napsat
Tuto knihu jsem četla před časem ale pořád si vše pamatuji
tato kniha se mi četla trochu složitě nebo hůř ..nevím ale četla jsem jí dlouho asi týden a strašně jsem si toho spisovatele oblíbila a strašně mě ty knihy zaujali a jsem úplně nadšená a nejspíš přečtu i Pondělí, Úterý atd.... taky to zní zajímavě takže se těším až půjdu do knihovny :-)

trudoš
23.02.2017

Garth Nix je živoucí pokladnice nápadů a jeho svět Starého království určitě zaujme každého zmlsanějšího čtenáře, který si zakládá víc na atmosféře, než na jazykové vytříbenosti. Vzhledem k tomu, že jde o román pro mládež, nelze se vyhnout občasnému patosu či zbytečnému kýči, ovšem odolat vyprávění po okraj naplněného fantazií, napětím a lehkým mrazením v zádech, je opravdu těžké. Imaginace autora jako by neznala mezí a už jen samotná funkce abhorsenů, kteří se starají o to, aby mrtví zůstali skutečně mrtvými, dává na srozuměnou, že tohle nebude jen tak obyčejné čtení pro kluky a holky ze Stodůlek a přilehlých vsí.
Co je však spisovatelovým věčným problémem, je krátkost a nekomplikovanost zápletky - Sabriel je totiž jedna z mála knih, která by si určitě zasloužila ještě nějakých dvě stě stran textu navíc. Ač je tu spousta propracovaných detailů, na finálním celku to vlastně ani moc znát není. Třeba to ale pokračování změní, protože prostor pro další velká dobrodružství tu rozhodně je.

ziriant
10.02.2017

Věřím, že číst tuhle knihu ve svých nácti-létech, byla bych se cítila poměrně okouzlena. Nyní, po všech těch úžasných, nápaditých, srdcervoucích a správně kořeněných fantasy knihách, které jsem za tu dobu objevila, je tohle dílo poněkud vlažné. Začalo slibně, četlo se příjemně, ovšem ke konci jsem se už trochu ztrácela neschopností se soustředit na příběh bez čehokoli nepředvídaného nebo zvláštního. Obálka slibuje, že by snad kniha měla šlapat na paty Harrymu Potterovi - za to autor nemůže, ale nelze nenapsat, že je tohle tvrzení zcela zcestné. Ale přikláním se i k názorům níže ohledně vhodnosti knihy spíše pro mladší čtenáře. Nicméně uvidíme, co další díly.

Rup
02.12.2016odpad!

Docela jsem se těšil. Námět, ač poněkud ošoupaný, je vcelku dobrý, leč zpracování naprosto stupidní. Co se týče literární úrovně překladu, pak stupidní na druhou, až dementní. Jak mohou nakladatelé připustit vydání něčeho takového, a ještě k tomu, je-li kniha a priory určena dětskému čtenáři, jde mimo mé chápání. Naštěstí se dá zde, na stránkách DK, před otevřením knihy, překladatel ověřit, a je tak možné se dalším podobným paskvilům obloukem vyhnout. Naneštěstí nelze překladatele hodnotit.

NikkyGranger
19.08.2016

Sice mi to přečíst trvalo déle, ale nakonec jsem tomu přišla na chuť. Jsou části, které mi trvali přečíst déle, některé jsem hltala. Je to překrásný příběh sice trochu hororovější, ale krásný.
Druhý díl již mám koupený a chystám se ho číst:-)

KateChatt
06.08.2016

Kniha mě začala bavit až v polovině, což je docela škoda, protože jsem se na ní hodně těšila.

Arya26
20.07.2016

Na Sabriel jsem se velmi těšila, ale byla jsem velmi zklamaná. Prolog byla asi nejlepší část z celé knihy - takže si jej můžete přečíst, zavřít knihu a pustit se do jiné - né opravdu až tak špatné to nebylo. Na knize bylo psáno něco ve stylu - ideální kniha pro fanoušky Harryho Pottera a povinná četba milovníky Pána Prstenů. Už toto spojení smrdí průšvihem, protože to se zmíněnými knihami nemělo nic společného :D! Samotné postavy byly fádní a neměly moc rozvinutou osobnost a Prubíř mě neustále prudil a říkala jsem si co je to za moulu. Samotné drama okolo něj taky bylo směšné. Že je princ jsem tušila od momentu, kdy mluvil s Mackem. Samotný Macek byl velké plus a jako kočkomilovi mi připadal úžasný :). Děj byl snadno předvídatelný. Abych jen nehanila, tak celkový dojem s knížky je takový, že měla originální nápad se zvonky, mrtvými a samotnými Abhorseny, taky v ní byl v ní kouzelný kocour :) !!! Je ideální pro neostřílené čtenáře fantasy, kteří nemůžou moc srovnávat. Já bych řekla, že hodně mi vadil Nixův styl psaní, díky kterému jsem se někdy vážně nasmála - Néééé nemusíte tam se mnou chodit :D !!!! Kvůli tomu jsem se až tolik nemohla ponořit do příběhu. Zakopaný pes je v tom, že jsem od Sabriel čekala až mnoho a můžu ji srovnávat třeba s Pánem prstenů a Písní ledu a ohně. Knihu hodnotím jako lehce nadprůměrné fantasy a možná se dostanu i k dalším dílům - třeba mě překvapí :)

Lenka.Vílka
01.06.2016

Než se pustím do cteni knihy a jejím půjčení z knihovny nebo koupi (než knihu držím v ruce), přečtu si komentáře na DK. Od toho stránka vznikla, ne? V jednom komentáři je napsáno: na zadní straně obalu...kniha podobná Harry Potterovi...
To mě znejistelo (HP není série, která by mě zaujala... bú na mě...) Na zadní straně je ale ve skutečnosti napsáno: ...napsal možná nejúspěšnější příběh od vydání Hardyho Pottera...
Jenom aby bylo jasno.
Ke knize...tak jsem si ji vyzvedla v knihovně a hned se přesvědčila, jak je to s tím HP...zaujala mě anotace, takže jsem překousla úvodní stránky. Zdálo se mi to suše napsané a nezáživné. Ale po pár kapitolách se to nějak usadilo a kniha mě bavila. Takže jo, kniha je zážitek. Jdu do dalšího dílu. Jedna hvězda dolů za začátek knihy. Uvidíme, jak s dalším dílem.

AnetK
28.03.2016

Nemastné, neslané. Kromě Sabriel jsou ostatní postavy jen jakési křoví, nemají žádný charakter a vlastně ani výrazné místo v ději. Prubíř nechť je toho jasným příkladem. Příběh je na tom stejně, neustále se sice něco děje, ale jakoby se nedělo vůbec nic. Žádný dojem nebo pocit ve mně po dočtení nezůstal, snad jen otázka, jak je možné, že jsem při čtení neusnula. Kdyby mi bylo zase dvanáct, tak možná. Ale vážně jenom možná.

Hadati
14.03.2016

Na zadní straně obalu knihy se v českém vydání píše, že je kniha podobná Harrymu Potterovi, ve skutečnosti si však tato díla moc podobná nejsou. Sabriel je určena starší mládeži, kdy hlavní hrdinka, osmnáctiletá dívka, už od začátku vyprávění ovládá umění nekromantie. A přestože je nezkušená, je nadaná a na svůj věk se chová dospěle a zodpovědně. Její dobrodružství začíná v zemi, kde jezdí autobusy a v boji se používají střelné zbraně, letadla i tanky. Jen 40 mil od školy pro dívky, ve které již mnoho let tráví svůj čas, stojí hradby, za kterými se rozkládá magické království plné nadpřirozených bytostí, kde je běžná magie a mrtví tam ne vždy spočívají navždy v pokoji. Jako potomek rodu nekromantů, který přivádí nemrtvé zpátky do smrti, dostane za úkol vypořádat se s velkým zlem.

Kromě hlavní hrdinky, u které je osvěžující, že neprochází přerodem z nešikovné, naivní nebo nesebevědomé postavičky v neohroženou hrdinku, jak je často zvykem, je zajímavé i to, že ačkoliv je určena pro mládež, jedná se o dost temný svět, kde umírají i nevinní, ať už se jedná o dospělé či děti. Nejzajímavějším na tomto světě je však to, že zde po boku existují světy magie a vědy, kdy věda nefunguje ve světě magie, a naopak. Na hranici těchto dvou říší však toto pravidlo neplatí a Nix této skutečnosti, zejména v závěrečném střetnutí, velmi dobře využil.

teyachan
07.09.2015

Pre mňa originálny námet a skvelo vykreslená atmosféra.

KmkBookWorld
24.04.2015

Sabriel nebola zlá kniha. Ale nebola to ani wau kniha. Podľa mňa to bol ucelený príbeh, možno sem-tam by ma napadlo, že niečo nebolo vysvetlené, ale nechané na fantázii čitateľa. Za seba hodnotím ako priemer, som rada, že som ju prečítala, určite nikoho nesklame, ale ako sa vraví, raz prečítať stačilo.

Terdaa
25.01.2015

Na tuhle knížku jsem narazila v knihovně, hledala jsem sice něco uplně jiného ale na první pohled mě zaujala. Chvíli mi trvalo než jsem se ve všem zorientovala a to hlavně v mapě a smrti. Nakonec se ale ukázalo že je to opravdu pěkná knížka, doslova jsem byla vtažena do příběhu. Sabriel byla vlastně obyčejná dívka s neobyčejným posláním, která taky občas zaváhala. Moc se mi to líbilo a doufám že si co nejdřív budu moct přečíst pokračování :)

MorbidCuriosity
30.11.2014

Tuto knihu jsem měla půjčenou do bývalého přítele a napoprvé mi opravdu nějakou dobu trvalo se začíst. Ač miluju fantasy, tohle je tak neuvěřitelně zvláštní a specifický příběh, nepodobný čemukoliv, co jsem kdy měla možnost číst, že mi dělalo trochu problémy představit si prostředí děje a způsob, jakým se zde kouzlí. A především pro mě bylo hodně náročné představit si jednotlivé vrstvy smrti. A vůbec tu myšlenku, že smrt nemusí být definitivní, že vlastně existuje možnost, že je někdo mrtvý "víc" a někdo "míň".
Když jsem se konečně zorientovala, strašně se mi kniha líbila především díky té originalitě. Sabriel není vyobrazována jako bůhvíjaká neohrožená hrdinka ani nic podobného. Je to prostě jenom dcera, která nadevše miluje svého otce, ví, že se s ním něco děje a hodlá ho zachránit stůj co stůj. Její odhodlání sem tam reálně zakolísá a Sabriel se bojí jít dál, bojí se, co ji ještě čeká a jak daleko ještě bude muset jít.
Rozhodla jsem se, že nutně potřebuju mít doma celou sérii Abhorsenů, dokoupila jsem si doplňkovou knihu Za zdí (kterou jsem tedy ještě nestihla přečíst) a už se nemůžu dočkat, až u nás vyjde nejnovější Clariel. :)

Kris@
29.10.2014

Další výborný počin G. Nixe. Jeho knihy mají své nepopsatelné kouzlo a ani tahle není výjimkou. Závěr byl úžasně napínavý + líbilo se mi, že Nix se nebojí zabít některé postavy. Také neumírají vždy hrdinskou smrtí, jak to bohužel bývá občas zvykem. Prostě každý má svůj čas. Jediné, co bych vytkla, je hláška: "Ať Vás provází Výsada," která nápadně připomíná "Ať Vás provází Síla."

Alee
09.12.2013

Tak tohle jsem přečetla několikrát. Je to neuvěřitelný příběh, spíše hororově laděný, vůbec bych to nečekala, ale opravdu mě chytnul, ať jsem to četla jako mladší, nebo teď. Nix je skvělý spisovatel se smyslem pro detail a pro neobyčejné prvky, které jinde nenajdete. Rozhodně je to velmi originální počin, který patří mezi oblíbená díla zástupců obou pohlaví.

Šárka_D
25.08.2013

Pomatuju se, že jsem knížku četla někdy kolem šestnácti, a moc mě bavila. Poměrně originální fantasy námět, zajímavé prostředí, i když svět není tak propracovaný jako v jiných fantasy sériích.

Lolda
25.08.2013

Ze začátku bylo pro mne těžké se naladit na vlnu této knihy, zorientovat se v ní co co znamená atp. To vše bylo způsobeno tím, že autor vytvořil něco nového, unikátního, něco s čím jsem se ještě nesetkal. Člověk je poslední dobou zvyklý na fantasy, ve které se to hemží jen samými trpaslíky, elfy, hobity atp., čímž tak akorát vykrádají Tolkiena a vlastně nepřichází s ničím originálním. V této knize nenarazíte ani na jednu z těchto ras, což považuji za malý zázrak a neuvěřitelné pozitivum.
Nutno říci, že jsem knihu přečetl jedním dechem a mrzelo mne, že kniha byla (z mého pohledu) tak krátká. Díky tomu však neztrácí na tempu a atmosféře. Konec knihy samotné je trochu utnutý a nechává čtenáře lehce rozladěného, protože ho ihned napadá mnoho dalších otázek, na které by chtěl znát odpověď. I to však má své kouzlo :-)

Temsiss
16.01.2013

Knížka pěkná, ale přišla mi spíš pro mladší čtenáře. Rozhodně bych ji nepřirovnávala k mladému čaroději s bleskem na čele nebo zemi plnou hobitů a mluvících stromů. Do toho má hodně daleko. Kniha byla dobrodružná, napínavá, ale jinak mě moc neoslovila.

otula
25.12.2012

Když čtu komentáře níže, tak vidím, že nejsem jediný, kdo měl problém se do knihy začíst, ale když se zadařilo, nemohl jsem se od příběhu odtrhnout.

ajtynka
03.08.2012

Knížku jsem dostala do ruky náhodou a po trochu neosobnim a zmateném začátku jsem se napínavě začetla. Autor nechal dost místa i pro čtenářovu fantazii, což se mi líbilo, že striktně nerozkazoval jak má co vypadat. Po přečtení, mě ale mrzí, že druhý díl Lirael je až po 18 letech a že už neni rozebrán vztah Sabriel a Prubíře. Stále jsem žena a čekala jsem více romantiky

saphe
07.04.2012

Tahle knížka... to bylo Něco s velkým N :-) sice to ze začátku bylo zvláštní, ale rychle se přenesete do děje..prostě úžasná knížka!!

Eneo
02.04.2012

Musím uznat, že mi chvilku trvalo, než jsem přišla na chuť autorovu stylu psaní, ale když jsem se začetla, byla jsem potěšena. Jsem ráda, že to není jedna fantasy z kupičky těch, co tam mají zbytečně nastrkaná veškerá fantastická klišé, nekromancie v podání Gartha Nixe je povedená.

Claire
21.08.2011

Krásná kniha, i když ze začátku to nebylo uplně nejlepší, ale celý nápad s magií, nekromanty, clayry a podobně, byl skvělý :) navíc jakmile se kniha rozjela musela jsem ji číst do 3 hodin, protože bych jinak nemohla spát :))

magie smrt mrtví nekromancie unisex

Garth Nix

Garth Nix