Sabriel

Sabriel https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2337/bmid_stare-kralovstvi-sabriel-oox-2337.jpg 4 439 56

Staré království série

Sabriel vyrostla daleko od Starého království, tajuplného světa, kde vládnou magické síly a kde mrtví nezůstávají mrtvými. Jednoho dne záhadně zmizí její otec a Sabriel se musí vydat na cestu plnou nástrah, aby jej zachránila. Jejími jedinými zbraněmi jsou meč a sedm kouzelných zvonků, jejími průvodci na nebezpečné pouti se stávají kocour a záhadný mladík. Nemůže si být jistá nikým a ničím, protože ve Starém království nic není takové, jak se na první pohled zdá…... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Triton

Sabriel , 1995

Ailee
Ailee
25.02.2024 4 z 5

Sabriel jsem už kdysi dávno četla a vím, že se mi tehdy líbila. A protože si z knih nikdy moc nepamatuju, ráda jsem si ji přečetla znovu. Ano, má pár much, ale je svým způsobem nevšední a originální, což to bohatě vyvažuje. A vzhledem k tomu, že z hloubi duše nesnáším knihy se zombíky a nemrtvými, tak to už musí něco znamenat!

špulo
špulo
21.02.2024 3 z 5

Závisí od toho, či máte radi svety mŕtvych, nemŕtvych, nekromantov a podobne. Ak áno, užijete si to buď naplno (vo veku kolom 15 rokov) alebo ako fajn oddychovku (v akomkoľvek vyššom veku od tínejdž). Ak k takýmto svetom nemáte až taký vrúcny vzťah, tak to bude trochu trápenie. A ne, že ne ;)).

Pafka643
Pafka643
11.10.2023 3 z 5

Garth Nix vytvořil velmi zajímavý a atmosférický svět. Koncept duší, které se pokoušejí vrátit do života a nekromantů, kteří je posílají zpět do smrti je super. Podivná šerá říše mezi životem a smrtí i lokace ve Starém království jsou zpracované luxusně. Připadal jsem si trochu jako ve světě Dark souls.

Bohužel kniha v závěrečné části ztrácí dech. Je moc rozlítaná a vlastně jsem si finální konfrontaci neužily tak jak by se slušelo. Jako kdyby měla mít kniha původně 500 stránek, ale autorovi někdo zhruba v polovině řekl, že to má skrouhnout na 300.
Ani záporák na mě vlastně moc nefungoval. Připomínal mi spíš otravnou mouchu, která má ale neúměrně velké sebevědomí.

Nicméně jako fantasy pro děti či teenagery dobrý. Mohlo by to být výrazněji lepší, ale dobrý!

Zuzka_Zuu
Zuzka_Zuu
08.05.2023 5 z 5

Nejdříve jsem dost bojovala s tím se začíst, ale nakonec se z toho vyklubal super příběh s dobrým koncem. Obrázkové ilustrace tomu přidávali na plusu, rozhodně doporučuji :)

orson
orson
03.01.2023 3 z 5

Pro náctileté asi dobré, ale já nejsem ta správná cílovka. Dočetl jsem, ale další díly mě nelákají. Svět je ale vymyšlený dosti originálně a netradičně, o tom žádná...

Charlie119
Charlie119
02.09.2022 4 z 5

Neurazilo. Dost zajímavý námět. Koncept světa mne zaujal :-) stejně tak kocour!

knihomolka_jaja
knihomolka_jaja
15.06.2022 4 z 5

(SPOILER) Garth Nix se s tím příliš nepárá a hlavní hrdinku, osmnactiletou Sabriel, hned ze začátku nechá čelit tomu jedinému, čemu se příliš bránit nedá - Smrti samotné.

Sabriel je však potomkem Abhorsena (člověka, který dokáže spoutat nebo vyvolat mrtvé). Její otec uvízl ve vodách Smrti a ona doufá, že ještě nestačil odejít za devátou a tudíž poslední bránu. Dokáže najít jeho tělo a vrátit ho do života a zároveň čelit hrozbě, v podobě Nejvyššího mrtvého, který usiluje o nadvládu nad celým Starým královstvím a zároveň o její život?

"Vybírá si chodec stezku, anebo stezka chodce?"

Kniha je originální. Jde o netradiční příběh zombie apokalypsy zasazené do kouzelného hávu fantasy. Dočkáte se i nenapadne romantické zápletky. Příběh postupně graduje a přesně jak mám ráda, nemá zdlouhavý nudný konec. Napínavé až do posledního písmenka.

"Když promluvila, do železné brány narazila jednolitá stěna mrtvého masa a ve zlomku vteřiny ji s rachocením vyrazila...
... mrtvá ústa se otevírala a syčela v děsivé parodii bojového pokřiku."

Knížka spadá do fantasy pro mládež, ale myslím, že si ji může zamilovat i leckterý dospělý čtenář. Věřím, že mé náctileté já by se mohlo u knihy i příjemně bát. Dokonce i podivné ilustrace jsem si nakonec zamilovala, pokaždé jsem je důkladně prohlížela, protože mě jednoduše fascinovaly.

Jsem zvědavá, co bude dál, takže okamžitě sahám po druhém díle: Lírael

Hanjimka
Hanjimka
08.09.2021 3 z 5

Jsem fanouškem fantasy, ale tohle mě tedy moc nenadchlo, nešlo mi začíst a knihu jsem odložila nedočtenou. Třeba se k ni jednou vrátím.

zazvorka
zazvorka
10.02.2021 5 z 5

Celá série se mi moc líbí, už jsem ji přečetla za ty roky 3x. To zřejmě ukazuje, že není nezapomenutelná a nepadnete z ní na zadek. Což vůbec nevadí, naopak jsem ráda, že se k ní mohu vracet - čte se moc fajn a já už se těším, až se mi trochu vytratí z mysli,abych se mohla znovu ponořit do jejího zajímavého světa. Oceňuji nápad i ztvárnění knih. Z komentářů jsem viděla, že někomu připadá Sabriel nudná, mně naopak vtáhla do děje od první strany a už nepustila. Vřele doporučuji!

Corso
Corso
02.02.2021

Znova... (druhy raz rozcitana) som sa dostal tak po cast kedy sa hrdinka dostane za mur a zacina tam objavovat... a uz znova ma to prestalo bavit. Neohodnotim, lebo som nedocital. Osobne asi nie som cielovka. Zacinam nenavidiet dievcenske hrdinky s mecmi. Stale sa necham navabit na kadejake Sabriele, Sklenene trony, Mesta z kosti, Divergencie ci co to je... a vzdy sa sklamem. :)

denniys
denniys
22.12.2020 3 z 5

S jistým nadhledem řeknu, že jedna stránka mě bavila, druhá byla za trest a takhle na střídačku..chvíli věřím, že ten příběh na to má, chvíli nevěřím, že vůbec může mít takové hodnocení..tahle četba téměř fyzicky bolela..nemám chuť číst další díly, vždyť to je v podstatě uzavřené a trápit se pokračováním mi přijde jako sebetrýznění..no uvidíme...dlouho jsem si myslela, že autor je žena a nevím proč, ale od chlapa bych čekala syrovější a surovější fantásko..

Nikidree
Nikidree
26.11.2020 2 z 5

(SPOILER) Ne, tak tohle mě absolutně nechytlo. Na prvních stránkách si říkám super, bude to čistě fantasy svět. Chvíli na to králíka srazí auto, na což chvíli čučím jak puk. Takže ano, je to fantasy svět, ale s prvky (převážně předměty) reálného světa tak z 19. století. Což mi prostě nesedlo.
Celkově svět nebyl takřka nijak popsán. Jen se trochu zmínilo, jak došlo k vystavění Zdi, která království dělí od sebe a to je všechno. A potom se ještě při cestě dozvíme (dost stručně), jak upadlo Staré království. Uvítala bych větší zasvěcení do světa, ve kterém se příběh odehrává. Místo toho není stránka, kde by nebyla zmíněna Výsada nebo Výsadní znaky. Proč to psát pořád? I mladým čtenářům dojde, o co jde, když se zmíní pouze slovo znaky, symboly či třeba znamení.
Dále bych vytkla velký popis okolí, který bych nahradila popisem událostí. Víc ho rozvinout a klidně přidat i nějaké drobnosti, třeba že na ně z křoví vyběhne králík.
Postavy dle mě neměly skoro žádné charaktery. Nejvíc Sabriel, ale i u ní se to příliš neprojevilo. Oceňuji, že nepůsobila arogantně ani stylem 'umím všechno', avšak to nestačilo k tomu, abych si ji (nebo kohokoliv jiného) oblíbila. Snad s výjimkou Macka, ale i u něj je spousta hluhých míst. Její vztah s Prubířem byl naprosto nerozvinutý, takže závěr pro mě byla planá slova.
Nejvíc se mi líbila nekromantie jako taková včetně mrtvých, ale i tady mě mrzí, že to nebylo rozvinuté víc. Přišlo mi, že spoustu věcí si musím domýšlet a hledat mezi řádky.
Nepochybuji, že jiné kniha zaujala. Mě nesedla a tak dávám 2* a do dalších dílů se pouštět nehodlám - alespoň prozatím.

ElisonAmy
ElisonAmy
12.11.2020 5 z 5

Pro mě to krásná, pohádková fantasy. Příjemný jazyk i postavy. Celkově mě kniha překvapila a moc se mi líbila.

renisla
renisla
01.11.2020 5 z 5

Příjemný příběh, který mne krásné uvedl do žánru fantasy G. Nixe. Každý tento žánr vnímá po svém a jeho pojetí mi přijde absolutně úžasné.

Tritvaetna
Tritvaetna
12.09.2020 5 z 5

(SPOILER) Pokud si chcete číst něco, co obsahuje hluboká tajemství a skryté významy, tak sáhněte po něčem jiném. Pokud hledáte příjemnou odpočinkovou fantasy s promyšleným světem a poutavým, byť jednoduchým příběhem, tak je tahle knížka přímo pro vás. Ano, do určité míry je to taková pohádka pro dospívající. Někomu to třeba vadí. A někomu, třeba mě, zase ne. Záleží na vás. Každopádně pro fanoušky fantasy hledající něco klidnějšího je to určitě dobrá volba. Jediné co jde vytknout je fakt, že kromě Sabriel a Macka (až v půlce se připojí Prubíř) v knize nemáš žádnou propracovanou postavu, ani Kerrigor nemá žádné výrazné povahové rysy (i když to můžeme umluvit tím, že je vlastně mrtvý). A taky bych uvítala trochu rozvedenější popis království, ale toho se snad dočkáme v příští knize.

jmn7053
jmn7053
10.08.2020 5 z 5

Krásná, poutavá a magická, to je Sabriel...ať už knížka či hlavní postava.
Ačkoliv se zde najde mnoho typických fantasy klišé, tak příběh má své vlastní kouzlo a originální vykreslení/zpracování přínáší nový rozměr již známým tématům.
Postavy jsou líbivé; svět je čtenáři podán dalo by se říci na zlatém podnose a všechno se zdá být logické a do sebe zapadající.
Co mě nejdříve překvapilo (zmátlo?), hned na to potěšilo byl autorův styl psaní. Nebylo na něm nic špatného (naopak!), jen obvykle věta nezabírala jednu max. dvě řádky, jak to bývá v dnešní době zvykem. Tady se autor vždy rozšoupne alespoň na tučný odstavec a je to prima. :)

Luigi1
Luigi1
27.05.2020 5 z 5

Byl jsem zvědavý jaká tato serie bude.Překvapila mě mile.Rád se k těmto tématům vracím.

Komjin
Komjin
30.01.2020 5 z 5

Tahle série je super, moc se mi líbí představa Abhorsenů a celého tohohle světa. Clariel už mě tolik nenadchla, ale taky to bylo fajn čtení.

Petra-1
Petra-1
12.11.2019 5 z 5

Celou sérii jsem cetla už před nějakou dobou, ale všechny knihy byly skvělé. Dokonce jsem je četla několikrát. Tuhle sérii miluji. Originální svět, který není těžké pochopit.

Marsí5
Marsí5
10.09.2019

No... Čekala jsem to lepší... Knížka není úplně špatná, ale jsem ráda, že je zakončená a další díly nejsou přímým pokračováním.
Závěr mě úplně nepohltil, přeskakovala jsem odstavce, ve kterých bojovali vojáci a četla v podstatě jen ty s magií.....
Prozatím nemám v plánu dočíst celou ságu...

kočky magie smrt nekromancie dark fantasy mrtví zvony a zvonky dívčí hrdinka

Garth Nix
australská, 1963