Staré civilizace a oceán

Staré civilizace a oceán https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30195/bmid_stare-civilizace-a-o-30195.jpg 4 21 4

Kniha o dávnověkých migračních trasách a o původu zaniklých kultur Ameriky a Polynésie. Kniha je nabita fascinujícími fakty a myšlenkami o raných lodích, o vikingských plavbách a předkolumbovských objevitelích, o problémech výskytu středozemních kulturních rostlin ve Střední Americe a jihoamerických rostlin v Polynésii, o sochách Velikonočnícho ostrova, jak se kokosové ořechy dostaly na Kokosový ostrov, o základech navigace vorů... Mapy zhotovil Karel Zpěvák.... celý text

Literatura naučná , Cestopisy a místopisy , Historie

Vydáno: , Panorama

Early Man and the Ocean , 1978

mgeisselreiter
mgeisselreiter
13.11.2022 3 z 5

Tato kniha bohužel není tak čtivá a poutavá jako jiné autorovy knihy (Výpravy Ra, Fatu-Hiva). Naopak se nečte zrovna dobře, je totiž nabita neskutečným množstvím detailních informací, až to čtenář nestačí sledovat a vnímat. Informace jsou to sice zajímavé, ale stále se točí kolem jedné myšlenky, a sice dokazování, že Polynésii osídlil člověk plavbami z Jižní Ameriky. Heyerdahl zaslouží obdiv za své praktické pokusy a také za sesbírání a utřídění informací do této podoby. Ač jeho závěry působí přesvědčivě a věrohodně, v krátkém doslovu PhDr. Stanislava Novotného jsou ne-li vyvráceny, tak zpochybněny. A jelikož kniha byla napsána v roce 1978, současné výzkumy mohou být přesnější, ale to už je jiné téma.
Kniha z důvodu výše uvedených výhrad se mi nečetla dobře a i přes zajímavé myšlenky ji hodnotím bohužel jen na 40-70%, v průměru tak slabých 60%, tedy 3*, 13. 11. 2022.

jprst
jprst
19.11.2018 5 z 5

Tuto knihu jsem kupodivu našel zastrčenou v antikvariátu a udělal jsem dobře, že jsem ji tam nenechal. Její četba rozhodně nebyla ztrátou času.

Péťa1950
Péťa1950
27.07.2018 5 z 5

Rozsáhlá publikace na základě objevů, srovnávání civilizací, studie tras pro překonání oceánů, možnosti migrace se znalostmi a uměním mořeplavectví dávných civilizací. Doplněno několika rytinami lodí, osob , map, nástrojů . Zkušenosti z vlastní badatelské činnosti autora.

martin6500
martin6500
05.05.2015

krasne napisany a prezity cestopis v case. odporucam vsetko.

mořeplavba Jižní Amerika Střední Amerika migrace Polynésie dějiny mořeplavectví

Thor Heyerdahl
norská, 1914 - 2002
1957  91%Ve znamení Kon-Tiki
1981  93%Fatu-Hiva
1974  94%Výpravy Ra
1970  90%Aku-aku
1983  90%Staré civilizace a oceán

Kniha Staré civilizace a oceán je v