Stará a nová blues

Stará a nová blues https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/125711/bmid_stara-a-nova-blues-pgJ-125711.jpg 5 16 3

Písně a verše související s blues a s dalšími formami jazzu, s nimiž se autor seznamoval od mládí až do konce života. Tyto texty vznikaly nejen z podnětu melodie či hudebního motivu, ale od sklonku 50. let některé jazzové a bluesové prvky inspirovaly autora při hledání nových básnických postupů.

Pablo70
01.05.2021 5 z 5

Víte, jak se to dělá? Chcete-li např. otextovat blues I´m sittin´ on top of the world: One summer day/ she went away… (zpíval to třeba Eric Clapton s Cream a my to chtěli hrát taky), spočítáte slabiky v rytmu zpěvu a můžete začít (pokud máte nápad): Ruku mi dej/ Neusínej…
Tak to dělal také Josef Kainar. Jeho české texty na americké šlágry a blues nazpíval Karel Plíhal na albu Nebe počká, které si přehrajte. V této knize je řada textů nahraných Plíhalem, tak třeba Sweet Sue, Just You (z roku 1928) na str. 44 s českým názvem Trochu v hlavě mám: Every little star / Trochu v hlavě mám/ above knows the one / nevím kudy kam / I love sweet Sue/ Bloudím, courám… Kde by se pánové Victor Young a Will Harris nadáli, že básník bude „chodit po Zlíně“ a „vonět po víně“! Ostatně, když tenhle song vznikl, bylo Kainarovi 11, textoval ho jistě nejmíň o deset let později...
„Žiju si báječně bezútěšně, co chvíli se zamiluji do dívek se sýkorčí duší, jak říkával starý France, který mi pomáhá předčasně zestárnout a vlídně zpasívnět bez nutných zkušeností,“ píše o svých mladických bluesových pocitech Kainar (Anatole France napsal: „Doufat, že zanecháme nějakou vzpomínku v srdci ženy, je stejné jako chtít vtisknout pečeť na hladinu vody!“ A tenhle jeho postoj proklatě dobře koresponduje s texty blues, plných opuštěných a zhrzených milenců, kteří s Howlin´ Wolfem vyjí za svými zrádnými milenkami...) Ale život šel dál a Kainarova poválečná blues už byla jiná než ta z mladých let. Vyzrála.
V této prémii KPP najdete stará i nová blues a řadu z nich si můžete i zazpívat. Je tam celé Město ER a Kuře v hodinkách, prostě poklady pro milovníky této hudby (a poezie).
Tak čtěte, dokud jste tady, protože…

„To se ví, že oba jednou umřem
Nekoukej po mně
Je to tak
Umřem a nebudem
Trhne to trochu malým černým zipem
A pak už maucta:
Květiny se s díkem odmítají...“
(Blues o ráji a sladkým bernardýnovi)

Snad se tam ten Kainar dostal a lítá tam s ním! :-)

ArwenAragorn
12.06.2019 5 z 5

Krásný výběr autorových písňových textů.

Sandik
27.04.2015 5 z 5

Lahůdkový výběr Kainarových písňových textů, uvozený pracemi malířů ze Skupiny 42, především Hudečka s Grosem. Celkový dojem: 95%

Josef Kainar
česká, 1917 - 1971
2005  85%Nevídáno - neslýcháno
1960  80%Lazar a píseň
1967  68%Nové mythy
2007  83%Básně
1966  75%Moje blues

Kniha Stará a nová blues je v