Star Wars, Epizoda I - Skrytá hrozba

Star Wars, Epizoda I - Skrytá hrozba https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36351/star-wars-epizoda-i-skryta-hrozba-g5j-36351.jpg 4 45 12

Na motivy filmového scénáře Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba. Na začátku děje se musíme vrátit o celou jednu třetinu století před původní příběh. Skrytá hrozba má hned dva hrdiny, mladého rytíře řádu Jedi Obi-Wan Kenobiho a devítiletého chlapce Anakina Skywalkera. Setkávají se v hlubinách vesmíru na planetě Naboo: Obchodní federace, mocná organizace vlastnící dokonce vojsko a svou bitevní flotilu kosmických lodí, není spokojena s rozhodnutím galaktického Senátu o zvýšení daní. Na protest zahájí blokádu planety Naboo, kde vládne královna Amidala. Na pomoc ohroženým se vydávají dva rytíři Jedi, mistr Qui-Gon Jinn a jeho mladý chráněnec Obi-Wan Kenobi. Oba jsou členy řádu, který má za účel konat pouze a jenom dobro, a to ve spojení s mystickou Sílou, která prostupuje celým vesmírem. Bojují však vyzbrojeni nejen dobrem, ale rovněž pověstnými světelnými meči. Na planetě Tatooine žije v městečku Mos Espa ležící na okraji vyprahlé pouště devítiletý Anakin Skywalker. Je pouhým otrokem, ale má své sny a tužby a především výjimečné nadání, jímž se nemůže pochlubit žádný jiný člověk na světě - dokáže pilotovat závodní kluzáky. Stává se nejen jedním z hrdinů příběhu, ale také učedníkem řádu Jedi.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet

Star Wars, Episode I - The Phantom Menace , 1999

Ronnie68
03.01.2023 4 z 5

Viděla jsem několikrát film a knižní zpracování jsem si už dlouho chtěla přečíst ... Tak díky výzvě jsem se k ní dostala ... A příběh mě zaujal ... Žádné zdlouhavé scény ... Jen na začátek je lehce jiný (první závod Anakina) ... Jinak děj plynul přesně jako ve filmu ...

Jarous108
09.02.2022 3 z 5

Na knize oceňuji, jakým způsobem dokresluje děj filmu, scény často pokračují až za střih. Například vztah Anakina a Padmé tak působí daleko zajímavěji, než ve filmu. Zajimavé bylo také vidět do hlavy Jar Jar Binkse, a ostatně i ostatních postav. První dvě kapitoly se odehrávíjí ještě před první scénou filmu a mimo jiné se dozvíme, jak to vlastně bylo, když Sebulba na Anakina otevřel výfuky.
Na druhou stranu, překlad je z dnešního pohledu velice svérázný, je na něm znát, že v době vydání ještě nebyla sjednocena terminologie, s vlastními jmény se často pojí špatně předložky, ženy z rady Jedi jsou popsány jako muži a v anotaci knihy jsou faktické chyby. Stylisticky překlad také poněkud pokulhává. Navzdory tomu však hodnotím knihu spíše pozitivně.

vojta888
31.03.2021 4 z 5

velmi dobrá kniha . nejvíc mě bavil závěrečný souboj mezi jedi a darthem maulem

lamar3000
02.01.2021 5 z 5

Kniha je podle filmu a je to supér.

Sorrangar
11.08.2020 3 z 5

Kniha není špatná. Přináší pár nových scén případně rozšiřuje ty ve filmu. Autor se snaží rozvíjet emoce postav, které ve filmu nebyly tak patrné. Líbilo se mi to u Anakina, když se loučil se svou matkou, protože to naopak ve filmu působilo bezvýrazně (v knize prolije Anakin hodně slz). Na druhou stranu se mi moc nelíbilo, že autor zveličuje roztržku mezi Qui-Gonem a Obi-wanem ohledně výcviku Anakina a vzdoru Radě Jediů. Tam už autor podsouvá postavám emoce, které tam neměly být, nebo alespoň mně se nelíbí. I na jiných místech autor postavám připisuje emoce, které ve filmu vůbec neměly. Takže to rozvíjení emocí na mě působí ambivalentně - někde je skvělé, jinde spíš na škodu.
Ještě musím podotknout, že český překlad je místy příšerný, fanoušek bude spíš trpět. Nevím, proč se nemohli držet dabingového překladu. A myslím, že skloňování Jediho už je překonané a zvlášť u prequelu působí nemístně. (Chápu, že kniha vyšla v roce 99).
Ve výsledku se ale kniha čte celkem dobře a neurazí.
P.S. Skrytá hrozba je můj nejoblíbenější díl.

DarthSoren
29.07.2020 5 z 5

Ze začátku na rovinu řeknu, že se mi prequelová trilogie líbila. Vím, že tyhle filmy mají své chyby a nezvyknu je úporně za každou cenu bránit, když dojde na kritiku, nicméně jsem si je užil a z mého pohledu jsou omnoho lepší než sequely od Disneyho.
Je jasné, že tahle knížka je napsaná podle scenáře k filmu a tudíž nepřináší žádný nový příběh, ale nabízí několik informací a scén, které se do filmu nedostaly. Tím podle mého názoru obohacují příběh, jenž všichni známe. Co víc, oproti filmu se mi v knize velice líbilo jak Terry Brooks pracuje s vývojem vztahů mezi postavami, hlavně dvojic Qui-Gon - Obi-Wan a Anakin - Padmé, takže čtenář má možnost pohlédnout "pod pokličku" a více se vcítit do situace protagonistů. Mám pocit že i Darth Maul dostal více prostoru než ve filmu. S knihou jsem tudíž velice spokojen.

venomslav
07.03.2020 4 z 5

Kniha je podle scénáře filmu. Nabízí pár informací navíc, ale určitě nenabídne zážitek jako film.

honyczek
03.01.2017 4 z 5

Příběh inspirovaný scénářem filmu Hvězdné války, napsaným Georgem Lucasem.

Vypráví o nadaném chlapci Anakinovi Skywalkerovi, který má mimořádnou schopnost porozumění technologiím. Jeho dovednost přesahuje možnosti lidí, což patřičně využívá v závodech kluzáků. Ačkoliv jako otrok nemá moc vyhlídku na kariéru pilota vesmírných lodí, svého snu se nevzdává. Naději do jeho života přináší setkání s rytíři řádu Jedi. Díky nim se jeho život razantně mění a Anakinovy schopnosti pomáhají v nastalém válečném konfliktu k uklidnění situace. Touha po cestování napříč vesmírem se najednou zdá být uskutečnitelnou zvlášť poté, co je vznesen požadavek na přijetí Anakina do výcviku u některého z mistrů Jedi.

Kniha se mi líbila, ale neuchvátila mě natolik, abych honem chtěl číst další. Což mě v celku zklamalo.

Palorizek85
16.06.2016 5 z 5

Výborná kniha, která nabízí o něco více než film.

Terva
15.11.2015 5 z 5

Před dávnými časy v Galaxii, ležící daleko, daleko odsud......... Nesnáším Liama Neesona a tak jsem ocenil, že celá série byla vydána knižně. Pro mě je to lepší než film.

Misan1993
11.03.2015 5 z 5

Asi se to může zdát divný, ale já film ještě neviděl, tudíž pro mě byla kniha neuvěřitelným zážitkem ;)

Skye Isis
01.08.2013 4 z 5

Je to podle filmu, takže se od toho nedá čekat nic revolučního. Pokud máte rádi Star Wars a chcete si první epizodu užít jinak, než ve filmu, hurá do toho :)

Star Wars science fantasy (SF + F) novelizace

Terry Brooks