Star Wars - Před probuzením

Star Wars - Před probuzením https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295978/bmid_pred-probuzenim-1ug-295978.jpg 3 56 11

Poznejte blíže hrdiny filmu Star Wars: Síla se probouzí! Stormtrooper bojuje se svým svědomím... Pouštní sběračka kovů přijde k nečekanému bohatství... Stíhací eso odhalí zlověstné spiknutí... Vraťte se do předaleké galaxie a poznejte hlavní hrdiny Star Wars: Síla se probouzí těsně předtím, než se začal odvíjet jejich filmový příběh.... celý text

Literatura světová Sci-fi
Vydáno: , Egmont (ČR)

Before the Awakening , 2015

ArkAngel
07.01.2023 2 z 5

De facto nejzbytečnější kniha nového kánonu, jejímž jediným přínosem je povídka o Poeu Dameronovi. První část se zaměřuje na Finna a jeho výcvik, jen abychom se dozvěděli, jak je ze všech nejschopnější, ale zároveň má silnou empatii a je to outsider, což nakonec povede k jeho zběhnutí ve filmu. Povídka o Rey je zase pouze příběh ukazující život sběrače šrotu, ale víc se člověk z děje nedozví. Poeova povídka nastíní jeho minulost, rodiče a jejich napojení na Povstání a dozvíme se v ní také o připojení k Odboji a misi nalezení Lor San Tekky, o níž je celá komiksová série. Číst se to jako celek ale dá, takže tomu ty dvě hvězdičky dám.

Zak66
30.05.2022 4 z 5

Čekal jsem to upřímně o něco horší, než jsem si představoval. Přesto to není žádná bomba. Máme tu tři krátké příběhy o třech hlavních postavách z epVII. Příběh Finna byl fajn, člověk se něco málo dozvěděl, ale to je asi všechno. Příběh Rey je vesměs docela zbytečný. Jediný, co nám řekne je, proč uměla pilotovat lodě. Příběh Poea byl za mě velmi dobrý. Bavil mě a bylo tam dost akce. Dozvíme se taky něco o Prvním řádu, případně ještě něco o Republice a Odboji. Jak říkám, žádná bomba, jedna z nejslabších SW knih, co jsem četl.

farys_books
16.01.2021 4 z 5

Před probuzením je knížka pro všechny, kteří chtějí pochopit motivy postav ze star wars sequelů.
Tři příběhy popisují životy tří hlavních postav - Finna, Rey a Poea - před epizodou sedm. Finna jsem měla z filmového tria ráda nejméně, ale tahle kniha mi na něj dost změnila názor a hlavně i vysvětlila, proč ve filmu dezertoval.
Příběh Rey byl vesměs takový nijaký, už od začátku jsem věděla, jak dopadne (a to nejenom kvůli tomu, že jsem viděla film). No a příběh Poea byl plný akce a z celé knížky se mi líbil asi nejvíc. A taky popisuje jeho myšlenky, proč a jak se přidal k rebelům a jak se seznámil s princeznou Leiou.
Celá tahle série je navíc moc hezky graficky zpracovaná - a to nejen obálkou. Uvnitř najdete například ilustrace, na které se moc hezky kouká.
Celkem dávám 3,5 ★.

gimli35
03.09.2020 5 z 5

Možná jsem poněkud nenáročným čtenářem, ale mně se to líbilo! Před probuzením mi pomohlo si ujasnit, co se vlastně mezi šestou a sedmou epizodou stalo, a navíc se to zkrátka dobře četlo.

daniel6725
25.08.2020 2 z 5

Kniha přináší celkem tři epizodické povídky předcházející v krátkém časovém horizontu epVII a skrze počet stran, velikost písma a velikost mezer se jedná o opravdu velmi rychlou jízdu, což je ve svém důsledku škoda. Nedozvíme se totiž nic překotného a jediné obohacení kánonu přichází až v průběhu příběhu Poe Damerona, kde se dovídáme něco o tom, kterak Nová Republika dlouhou dobu nereagovala na hrozby Prvního Řádu a proč. Z knihy jde rovněž silně cítit, že je spíše pro nenáročnější a mladší čtenáře, protože vedle formátu knihy působí děj občas až moc hloupoučce a heroicky - zkrátka nereálně, s tendencí připisovat hrdinům (paradoxně ale ne Rey) schopnosti rytířů Jedi. Poslední výtku bych asi směřoval k tomu, že ze všech příběhových děr, které nová trilogie vytvořila, si tvůrce vybral k "zašívání" právě ty méně kontroverzní nedostatky. Škoda. Pro záchranu nové trilogie bude zapotřebí jistě ještě spousta literatury, protože tento kus je na to příliš stručný. Možná záměr?

Rilian
03.11.2018 1 z 5

Pokud toto má být nový kánon, tak to teda budiž SW země lehká. Pominu na začátek příšerný formát a velké písmo, a přejdu rovnou k samotnému vydání. Především byla hloupost vydávat nové kanonické knihy, když ještě nebyla hotová nová trilogie (pro kterou ani neexistoval žádný plán). Tudíž se zde dozvídáme o postavách, které úspěšně zabila úděsná epizoda VIII. Proč bych se měl zajímat o Snoka nebo Phasmu, kterou musejí uměle zachraňovat v knihách. Celkově byla kniha napsána pouze z jediného důvodu - napravit scénaristické nedostatky epizody VII. To už samo o sobě svědčí o mnohém. V příběhu o Finnovi se dozvídáme, proč uměl ovládat světelný meče - prostě ho trénovali se silotyčí... hmm pěkné. V příběhu o Rey zase přijdeme na kloub, proč umí v podstatě cokoliv včetně pilotování všech druhů mezihvězdných lodí - prostě našla simulátor a naučila se to... wau. Příběh o Poeovi je z celé knihy asi to nejlepší, přesto musí bohužel stavět na absurdní představě, že z trosek Impéria povstal ještě silnější První Řád a Nová Republika je tak stupidní, že si toho nevšimne. Už je asi zřejmé, že nejsem fanouškem nového kurzu ve SW. Myslím si, že je to celé zkratkovité a spíchnuto horkou jehlou za účelem většího zisku.

Palorizek85
18.02.2018 3 z 5

Smutnou pravdou je, že to nové SW universum už není ono. Dá se to číst, ale spíše jen pro skalní fandy.

Albertos
03.10.2017 2 z 5

Původně jsem si myslel, že nejslabší bude Zbran rytíře jediho, ale tohle bylo ještě o kus méně. Trhá mi to srdce, když čtu příběh z tohoto universa a přitom není dobrý. Ale tady jedna krátká epizodečka, která má seznámit čtenáře s hlubšími myšlenkovými pochody postav z nového filmu, ale to je asi tak všechno. Možná se dovíme, proč Finn nestřílel na začátku epizody 7, ale chybí tomu nějaký hlubší smysl. nějak to víc rozebrat. Ten každý jeden příběh by se měl napsat na celou knihu, ne na šedesát stránek nebo na kolik to ted vyjde. To je prostě málo a je to hodně, hodně zestručněné. A to téhle knize neskutečně škodí.

inmax
16.10.2016 3 z 5

Upřímně, čekal jsem víc. Dále trošku spoilery... kniha v podstatě ukáže, že Finn byl ve výcviku z nejlepších, proto později ten um se světelným mečem. Rey důvěřivá kravka. A Poe frajer, kterej přišel k adrese chlápka ze začátku filmu v podstatě náhodou. Hodnocení samostatných příběhů by pak bylo Finn 2/5 Rey 3/5 a Poe 3/5.

Ailee
08.09.2016 3 z 5

Zatím nejslabší kniha, kterou jsem ze světa SW četla. První povídka o Finnovi mě natolik nudila, že jsem měla chuť knihu odložit a nedočíst. Kapitola s Rey byla o něco lepší. Přesto dějově slabá a v podstatě mi nic nového o Rey neřekla. Zajímavá byla až poslední část s Poem. Konec byl rozhodně akční a správně mě navnadil, abych byla zvědavá, co se bude dít dál.

P.s.: Zpitvoření filmu "Síla se probouzí", jim přesto neodpustím!

I_love_books
16.07.2016 4 z 5

Dobrá a zajímavá kniha, vhodná především pro ty, kterým si líbila sedmá epizoda Star Wars - Síla se probouzí, také pro ty, kteří chtějí vědět, co se odehrávalo těsně před sedmou epizodou.
Příběh se dělí na tři části - Finn, Rey a Poe -, těžko říct, která se mi líbila nejvíce, všechny byly dobré. Možná by neuškodilo přidat tam třeba i Kylo Rena, ale chápu, že to by bylo spíše na samostatnou knihu.
Dávám knize čtyři hvězdičky, líbila se mi.

Star Wars

Greg Rucka