Smrt v zimě

Smrt v zimě https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/210923/bmid_star-trek-smrt-v-zime-U55-210923.jpg 4 32 8

Loď Enterprise s pořadovým písmenem E, zůstala po incidentu v sektoru Typhoon (Star Trek: Nová generace – Nemesis), zpola opuštěná. Polovina posádky dostala nové úkoly na svých nových umístěních a kapitán Picard musí mimo jiné vybrat svého nového prvního důstojníka. Kdo mu ale shází nejvíc je jeho věrná přítelkyně a dávná láska, doktorka Beverly Crusherová. Pořádně si to ale uvědomil až v moment, kdy byla, coby nová šéfka lékařského oddělní Flotily, prohlášena za nezvěstnou. Asistovala humanitárním snahám Federace na ledovém světě Kevratas, hluboko uvnitř Romulanské neutrální zóny. Po smrti prétora Shinzona vysílá nově jmenovaná prétorka Tal'aura síly vedené komandérem Donatrou, aby potlačila snahu Kevratu opustit Impérium a přidat se k Federaci. Změnit se nevyhnutelně musí jak Romulanské impérium, tak Picardovo vnímání osobních hodnot. První vydání.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Death in Winter , 2005

oleg121
18.02.2023 4 z 5

Veľmi dobré "pokračovanie" TNG, ktoré je, žiaľ, omnoho lepšie než seriál ST: PIcard, ktorý má byť canon.

Adasin
08.09.2021 3 z 5

Smrt v zimě má až moc jednoduchý a přímočarý příběh, navíc nepříliš zajímavý. Souhlas s tím, že se postavy občas nechovaly tak jako v seriálu/filmech, neznatelnější to bylo u Worfa a Picarda. Kromě toho mi linka Worfa a Geordiho přišla zbytečná, pro děj neměla vůbec žádný význam. Zase se tu ale hezky předvedla Beverly, tolik prostoru dostala jen v několika málo epizodách Nové generace (bez vyhledávání si vzpomenu tak na dvě), kde ačkoliv je označována za hlavní postavu, vždycky mi přišla jako vedlejší a jak to hezky řekli v Honest Trailers, prostě "tam vždycky jenom byla". Pak jsem ráda i za pokračování událostí po Nemesis a nahlédnutí do Romulanské politiky. Bohužel jsem knihu také četla až po prvních dvou dílech Titanu, takže co se Romulanů týče byl to jen spíš takový doplněk. Celkově ve srovnání s prvními dvěma díly Titanu je Smrt v zimě celkem slabá, dobrodružství kapitána Rikera a jeho posádky je jak to říct... pro mě jako čtenáře atraktivnější. Zmínku si zaslouží ještě Sela, jíž se v kánonu nedostalo uspokojivého a vlastně jakéhokoliv rozřešení (jedna z mnoha opuštěných dějových linek) a fajn prology doplňující minulost postav. 6/10.

R0ger
05.09.2019 4 z 5

Kdo čekal, že Star Trekem – Nemesis celá sága skončí, šeredně se spletl – a je to tak dobře. Smrt v zimě je prvním z románů tzv. Relaunche Nové generace, což vlastně znamená, že se vzalo všechno právě z Nové Generace, z Voyageru, z Deep Space Nine a vlastně i něco z původní série a pokračuje se dál, jak jen to fantazie autorů umožňuje.

Smrt v zimě je solidní začátek, taková tranzitní kniha, která dál dokresluje a upřesňuje následky Shinzonovy rebelie na pozadí snahy doktorky Crusherové vyvinout lék na smrtelnou nemoc postihující jednu z ras podrobených Romulany. Děj se pak zaměřuje zejména na doktorčino zajetí a Pickardovu snahu splnit její misi a samozřejmě ji zachránit.

Kniha svižně plyne a opravdu rychle se čte, k čemuž dopomáhá přeskakování mezi několika dějovými liniemi, z nichž mi asi nejvíc utkvěla linie z pohledu Romulanů, ale ani ostatní za ní příliš nezaostávají. Pokud jde o děj, nedočkali jsme se ničeho převratného ani překvapivého, dá se říct, že vlastně skoro o nic nešlo, samozřejmě nepočítaje životy jedné celé rasy a několika důstojníků hvězdné flotily.

Hodnocení je u mě někde mezi třemi a čtyřmi hvězdami, nakonec jsem zvolil víc hvězdiček za věrné vykreslení Romulanů, za komandéra Donatru a řekněme, že i za to, co si autor dovolil udělat s Pickardem.

tom_kladno
29.06.2019 3 z 5

Dostal jsem knihu od ženy k narozeninám v angličtině. Vždycky si rád počtu Star Trek v originále a nemusím se tak soustředit na překlad, jestli je to tak, jak si to já představuju. A tím nechci nijak negativně hodnotit současné trekovské překlady.

Ale tenhle díl byl takový... z mého pohledu nijaký. Nikdy jsem nebyl moc na Romulanské vnitropolitické boje a navíc jsem měl bohužel již přečteny první dva díly Star Trek Titan, takže dějově jsem se vracel zpět. A myslím si, že některé dveře mají zůstat zavřené... Mám na mysli například vztah Picard a Crusherová.

Ale těším se na Star Trek Odpor. Jestli se naznačené linky nějak rozvinou.

hanak_v_exilu
05.08.2017 3 z 5

Kniha je trochu roztahaná a některé vypravěčské linie směřují do nikam. Ale to by mi až tak nevadilo. Větším problém vidím v tom, že se postavy nechovají jako jejich seriálové (filmové) předlohy. Některé jsou přehnaně žoviální, jiné zase prostořeké, nebo zbytečně ztrácí dekorum. A to by se Picardovi jen tak nestalo. Posádka Enterprise proslula uměřeností (i Worf) a praktičností. Tohle jsem z nich v knize necítil. Přesto je příběh dostatečně zajímavý, i když vcelku předvídatelný, aby zabavil.

Phoenix16.cz
28.12.2015 3 z 5

Kniha na mě působila jako takový spojovák seriálu, filmu a dalších knížek (Titan), které ale u nás vyšly dříve než tato. Poměrně často se tu vzpomíná na události z různých epizod a pokud si je má čtenář v knížce vychutnat, je třeba sérii TNG znát poměrně důkladně. Jinak to působí jen jako suchá nepodstatná výplň. A když už jsem u těch výplní... je jich tu docela dost, což ve výsledku knihu akorát natahuje a k příběhu samotnému žádnou hodnotu nepřidá. Nejkřiklavějším příkladem toho je linie Worfa a Jordiho s Janewayovu jako bonus. Když si všechnu výplň odmyslím, zbude příběh na jednu větu (Crusherová je v zajetí nepřátel, Picard ji šel zachránit.), jehož konec je jasný od začátku. I když se mi kniha četla dobře a poměrně svižně, výsledný pocit z příběhu jako takového je ten, že za pár týdnů už nebudu vědět, o čem to bylo, ale to nevadí, protože takovýchto zápletek už bylo...

Rilian
05.02.2015 2 z 5

Celkem dobré. Vždy mě zajímalo, co se stalo po desátém filmu. Místy trochu roztahané a linie Geordi a Worf je dle mého názoru zcela zbytečná a natahující. Také vztah Picarda a doktorky je z nepříliš objasněných důvodů mnohem intenzivnější než předtím.

ondrej1515
11.11.2014 5 z 5

Celkem slušný StarTrek, vyvážený mix akce a žvanění (asi jako seriálová Nová Generace). Je to hodně politické, ale zase to není vyloženě intriková šílenost jako StarTrek Titan: Mezi Dvěma Světy.
Kniha je čtivá, poměrně krátká a má slušné tempo, žádné úchylné popisy všeho na 3 stránky, tak to mam rád. Autor jde rovnou k věci bez zbytečné omáčky.

Kniha by se dala rozdělit na takové 4 samostatné děje, které se ke konci protnou:

Beverly Crusherová na Kevratu
Picard, který tam letí taky
Worf a Geordi, kteří nechápou o co tady jde
Jak to vidí Romulani (hlavní nepřítel)

Občas naštve, že když se začíná dít něco napínavého, tak najednou autor utne a skočí k událostem na Romulu a podobně.... ale zvyšuje to napětí a čtivost.

Co si mohl odpustit je ten vztah Crusherové a Picarda.

PS: K pochopení všech souvislostí je nutná znalosti minimálně ST: Nemesis