Mír prohrává

Mír prohrává https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407871/bmid_mir-prohrava-QIP-407871.jpg 4 12 4

Na poručici Džasminder Čaudry se usmálo štěstí. Přežila. Deneva, její domovský svět, ale dopadla o poznání hůře. Borgové změnili povrch v nekonečnou pustinu neschopnou udržet život. Přežili jen ti, kdo se včas evakuovali, a Čaudry může jen doufat, že její rodina byla mezi nimi. Enterprise je jen jedna loď a ona jen jedna důstojnice, přesto se příběh, jako ten její, opakuje v celé Galaxii. Statisíce lidí vyhnaných z domovů bloudí vesmírem, ve snaze nalézt útěchu a bezpečný přístav. Rozkazy pro kapitána Jeana-Luca Picarda zní jasně: Hledat přeživší a pomoci všem v nouzi. Poprvé po mnoha generacích zažívají občané Federace strach a nejistotu z dalšího dne. Přestože neporažena, ocitá se Federace nebezpečně blízko okraje propasti. Kapitán Enterprise-E se ocitá v nezáviděníhodné situaci – rozmítá, zda je úsloví, že „ti, kdož dokáži vyhrát válku, častokrát neudrží mír“, pravdivé…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Losing the Peace , 2009

Rilian
21.07.2022 2 z 5

Závěrečný díl této série mi přišel poněkud zbytečným. Předchozí díl Větší než pouhý součet by splnil zcela stejnou funkci, pokud by se přidal epilog této knihy, v němž se Picard dozví o existenci Typhonského paktu.
Děj nic zásadního nepřináší a ukazuje nám stav Federace po masivní borgské invazi. Na jedné straně je to sice zajímavý náhled, ale děj je vystavěn nezajímavě a v podstatě se nikam neposune. Nejedná se o reflexi migrační krize, jak napsal uživatel hanak_v_exilu, protože kniha byla napsána v roce 2009.
Zajímavé pasáže nebyly bohužel vůbec rozvinuty. Např. linka s poručíkem Dšasminder Čaudry působila zajímavě, ale posléze vše vyřešil jeden rozhovor s Worfem. Tryss jsem v předchozích dílech považoval za zajímavou postavu, ale v této knize mě spíše štve, je přehnaně afektovaná a neustále znevažuje každého, s kým se pustí do rozhovoru.
Největší problém mám ovšem s postavou Picarda. Již od trilogie Volání osudu mi jeho chování prostě nesedí. Chová se nelogicky a jeho rozhodovací schopnosti jsou prostě slabé. Není to ten rozhodný vůdce, kterého známe ze seriálu. Spíše mi připomíná tu parodii ze seriálu ST Picard. Navíc mi vadí neustálé porušování rozkazů s minimálními důsledky. Samozřejmě, že se to ve ST děje, ale pokud byl rozkaz porušen, jednalo se o výjimečnou událost. Navíc zde byly negativní dopady rozhodnutí hlavních postav jako v případě Worfa a Jadzie. V této sérii se porušování rozkazů ovšem stává běžnou součástí příběhů.
Zkrátka, pokud tento díl přečtete, určitě vás to zabaví, ale pokud ho vynecháte, nic se nestane.

Phoenix16.cz
31.01.2022 4 z 5

Je to takové dojetí příběhu z předchozích knih. Pokračování nebylo nutné, ale když už to je tak hezky rozjeté, proč ještě něco nepřidat, nebo-li nic zásadního už tu ale nečekejte. V podstatě je to kniha o migraci, která se nám snaží přiblížit život uprchlíků, který není žádný med.

hanak_v_exilu
03.03.2020 3 z 5

Mír prohrává je nepřiznaný pátý díl tetralogie Volání osudu. Časově by se ovšem dal zařadit někam mezi třetí a čtvrtý. Borg byl definitině poražen, ale truchlení i oslava musí počkat. Teď je nutné postarat se o milióny lidí bez domova a bez budoucnosti. Kniha je čtivá, ale lacině vyhrocená. Zápletka měla nejspíš ambici působit jako reflexe migrační krize, naroubovaná do univerza Star Treku. Paralela bohužel kulhá na obě nohy, takže jsem se většinu času divil, proč jde vše tak strašlivě pomalu. Federace se totiž ukazuje jako pozoruhodně neschopná, přestože má k dispozici obrovské zdroje a stovky neobydlených planet. Celková vykolejenost se projevuje nejen v ději, ale i v chování postav. Kdyby se některé jmenovaly jinak, nikdy bych si je s jejich seriálovými protějšky nespojil.

PAVEL917
17.07.2019

Moc prima kniha. Standartní a dobrý Star Trek. Přečetl jsem asi za tři hodiny.

Star Trek: Nová generace sci-fi

Autorovy knížky